Tatil Geliyor!

Okullu bızdıklar için bir Şubat tatili daha geliyor. Ailelerde  genelde bir endişe hali hakim oluyor uzun tatiller öncesinde. Özellikle bu sene etrafta envai çeşit enfeksiyon dolaştığı için ve çocuklar yarı zamanlarını evde ilaç alarak ya da dinlenerek (ve sıkılarak) geçirdiklerinden, şimdi anne-babalar derin derin düşünüyorlar acaba ne yapsak bu tatilde diye…

Böylesine uzun tatillerde İstanbul’un koşturmalı hayatında çocuğumuzla yapamadıklarımıza odaklanmak iyi bir fikir sanki. Örneğin benim aklıma öncelikle doğada olmak geliyor.

Şehir merkezine gayet yakın olan “Belgrad Ormanı” bu iş için harika bir seçenek. Harika ağaçlar, bol temiz hava,  minik dereler, köprüler,… Etrafta inceleyecek pek çok güzellik var. Buna ek olarak tempolu (onların minik bacaklarına uygun olan bir tempoda) bir yürüyüş hem çocuklarınıza hem size iyi gelecektir.

Bir ikinci seçenek “Sapanca”. İstanbul’a çok yakın olan ve çeşitli otel seçenekleri bulunan Sapanca’da göl etrafında ya da ormanlık alanlarda yürüyüş yapabilirsiniz. Buna ek olarak “Kartepe”ye çıkıp miniğinizi kayağa başlatabilir ya da zaten harika kayan bir aileyseniz günübirlik kayak keyfi yapabilirsiniz. Kayak merkezleri genelde en az üç ya da dört gece konaklama istiyor tatil döneminde ve çoğu dolmuş bile. Ama Sapanca merkezinde kalıp isterseniz her gün Kartepe’ye çıkabilirsiniz.

Havanın güneşli olduğu bir gün için bir seçenek de “Kilyos”a, deniz kenarına gitmek. Alın uçurtmalarınızı yanınıza, mis gibi deniz kokusunu içinize çekin, kumlarda koşun. Çok iyi gelecek. Ardından da civarda balık yerseniz, harika bir program gerçekleştirmiş olacaksınız.

Doğa kaçamakları dışında çocuğunuzla okul zamanında vakit bulamadığınız aktivitelere yönlenmek güzel bir fikir olabilir. Özellikle yağmurlu günler için müze ziyaretleri çok keyifli ve değişik olabilir.

Çocuklar için benim favorilerimden biri “Pera Müzesi”. Özellikle küçük olması sıkılmadan müzeyi gezmenizi sağlıyor.
Binin metroya. Taksim’de inin. Oradan tramvayla tüm Beyoğlu’nu geçin. Metroya binmek, tramvayla caddenin başından sonuna gitmek çok eğlenceli gelecektir. Sonra atın kendinizi minik Pera Müzesine. Müzede tatil döneminde çeşitli aktiviteler var. Karikatür, Çizgi Roman ve Seramik Atölyeleri ile Çarlık Rusyası’ndan Sahneler, Düşler Kenti: İstanbul ve Frida Kahlo&Diego Rivera Sergileri Eğitim Etkinlikleri genelde 6-12 yaş arası çocuklar için düzenlenmiş.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için – Pera Müzesi : 0212-334 9900

Pera Müzesi’nden çıktıktan sonra saate göre ya “Pera Cafe” de bir şeyler içebilirsiniz ya da iki adım ilerideki “İstanbul Culinary Institute”da keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Amerika’daki “Culinary Institute”lar gibi, burası enstitüde yetişmekte olan aşçıların becerilerini sergileyebildikleri bir mutfak aslında. Bir sonraki durak ise “Pera Palas Oteli” olabilir. O eski asansörüne binmek, çay salonunu keşfetmek bızdıklara gayet ilginç gelebilir.

Pera ve eski İstanbul derken, miniğinizi Kapalıçarşı’ya götürmeye ne dersiniz? Kafasını karıştırmak için muhteşem bir gezi olacaktır. Her yer rengârenk, ışıl ışıl. Labirent gibi sokaklar, her yerden sarkan çeşit çeşit ürünler… Biz büyükleri bile hipnotize etme yetisine sahip bu mekân, bızdıklar için harika bir seçenek olabilir. Yorulunca “Fes Cafe”de bir şeyler atıştırıp biraz daha dolaşabilirsiniz. Eve dönünce çocuğunuza Kapalıçarşı ile ilgili bir resim yapmasını önerin bence. Eminim çok renkli bir sanat eseri ortaya çıkacak.

Alkent Bambino Oyuncak” ile 3-6 yaş çocuklar için sanat aktiviteleri başlattık bir süre önce. Tatil döneminde Cuma günleri (4 ve 11 Şubat) saat 11.00‘de mekânın sahibi Aynur Hanım bu çalışmalara devam edecek. Alkent keyifli bir site. Aktivitenin saatine göre önce çocuğunuzu sitenin ağaçlıklı, yemyeşil yürüyüş yolunda yürütüp parkında oynatabilirsiniz. Hillside’ın içerisindeki Mezzaluna, pizzaları ile meşhur. Çocukları da çok seviyorlar. Burada yenecek bir öğle yemeğinin tadı damağınızda kalabilir. Dolayısıyla sanat çalışması, parkta gezinti ve oyun ile yemek saatini birleştirebileceğiniz bir güne dönüşebilir.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için – Bambino Oyuncak – Aynur Çitçi : 0212-352 8182 / aynur@ bambinooyuncak.com

Tatiller kitap okumak için harika bir zamandır. Kitapçıları keşfetmek, kitapları karıştırmak, koklamak. Eve gidip heyecanla yeni kitabı okumak…

Bu anlamda okuma saatlerimizi kaçırmayın derim.

Her zamanki gibi Bebek “Sihirli Sayfalar” tatil döneminde de sizleri Perşembe günleri bekliyor olacak. Sadece saati 12:00 olarak değiştirdik bu dönem için. Yine okuma saatinin ardından okunan kitaplardan biriyle ilintili bir sanat çalışması düzenlenecek. Havanın güzel olduğu bir gün Bebek Parkı’nda oyun ile Sihirli Sayfalar’da okuma saati ve sanat aktivitesi birleştirilebilir. Hatta buna bir de hemen mekânın yanında yer alan Kırıntı’da yemeği eklerseniz yine dolu dolu bir program oluşmuş olacak.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için – Sihirli Sayfalar : 0212-257 8884

Veeeee yeni bir okuma saati başlatıyoruz… Duyduk duymadık demeyin!!!

Nerede mi?

Tırtıl Kids Kitabeviİstinye Park’taki “Tırtıl Kids” Kitabevi’nde! Tırtıl Kids özellikle İngilizce kitapları ile bir cennet. Minicik bir mekâna bu kadar fazla kitap nasıl sığar, insan şaşırıyor. Çalışanlar kitaplar konusunda son derece bilgili. Sizi çok güzel yönlendirebiliyorlar. Tırtıl Kids isteyen çocuklara zamandan bağımsız zaten kitap okuyor, özel gruplara ve okullara da bu hizmeti sunuyor. Bunlara ek olarak “0 km. bızdıklar” ile ortak, 3-6 yaş arası çocuklar için ayda bir defa gerçekleşecek İngilizce okuma saati düzenlemeye başlıyoruz. Bunların ilki 9 Şubat saat 11:30’da olacak.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için – Tırtıl Kids Kitabevi : 0212-345 5370

Her ne yaparsanız yapın, bu dönemi çocuğunuzla paylaşamadıklarınızı paylaşmaya ayırın. Keyiflenmeye odaklanın, birbirinizi daha da iyi tanımaya çalışın. Ve bol bol resim çekin, onun resim çekmesini sağlayın. Bir de buna kendi yaptığı resimleri, o harika sanat şaheserlerini ekleyin. İşte size nefis bir tatil albümü. Okulun ilk günü yollayın albümünüzü okula, paylaşsın arkadaşları ile tatil boyunca yaptıklarını. (Bana da biraz resim yollarsanız ba-yı-lı-rım!!!)

Daha kalıcı ne olabilir ki, değil mi?

Not: Önümüzdeki hafta benden ses seda çıkmazsa merak etmeyin… Minik bir kaçamak yapacağım. Ama Şubat’ın ikinci haftası karşınızdayım 🙂

Leave a comment