Defne Ongun Muminoglu Kimdir?

Yoğun ve dinamik bir iş hayatının ardından,  2009 senesinde 0 km.Bızdıklar (www.sifirkilometrebizdiklar.com) bloğunu kurdu.  Annelik – babalık hâllerine farklı bir bakış açısı kazandırmak istedi. Bloğu, düzenlediği okuma saatleri, sanatsal ve eğitici aktivitelerle büyüdü, gelişti.

Ebeveyn dergilerinde kendi köşesinde keyifle yazmaya devam ederken 2011 senesinde Edukids firması ile “Hikâyeli Yapboz” hazırladı.

Onüç farklı konuyu ele alan “Burcu ve Berk ile…” serisi ise aileler ve okurlar tarafından çok sevildi. Bu seriyi rengârenk, hareketli, eğlenceli bir aile olan “Renkgiller” takip etti.

“Hani bize?” diyen taze gençler içinse “Çılgın Sörfçüler” serisini yarattı.

Gençlik kitapları yazarı annesi İpek Ongun’la birlikte hazırladıkları “Okumak İste(me)yen Otti” ve “Birds of Alaçatı” Platformu kurucusu, çevre dostu arkadaşı Serap Yurdaer Erboy ile ortak çalışmaları “Merhaba! Ben Uzunbacak” kitaplarının Defne için anlamı çok farklıdır.

Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’nın çalışmalarına destek veren Ongun Müminoğlu’nun kitapları sesli ve kabartma kitap olarak TÜRGÖK raflarında yer almaktadır.  

2017 senesinde Yeniköy Rotary Kulübü tarafından “Okuyorum Büyüyorum” projesine katkısı nedeniyle “Meslekte Üstün Hizmet Ödülü”ne layık görüldü.

2022 yılında Türkiye – Avustralya – Yeni Zelanda Dostluk ve Tanıtım Derneği tarafından kitapları ve bu kitaplar çerçevesinde yaptığı çalışmalarla toplum eğitimine katkı sağladığı için onur ödülüne layık görülmüştür.

Taşımalı eğitim veren okullardaki öğrencilerin kültürel gelişimlerine destek veren  SosyalBen Vakfı’nın “Yaratıcı Yazarlık Atölyesi” koçu ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Defne Ongun Müminoğlu, köylerde atölyelerin yürütülmesine de destek vermekte. 

Kasım 2021’den itibaren “Birlikte Geleceğiz Sürdürülebilir Destek Projesi” çerçevesinde her ay bir ihtiyaçlı bölgeye/köye gidiyor, buradaki çocuklara ve annelerine yönelik ve onlar için özel planlanan programı hayal ortağı Eğitmen-Yazar Banu Tozluyurt ile uygulamaya devam ediyor.

“Hepsi çocuklar için! Yeter ki onlar okusun,” diyor ve üretmeye devam ediyor.