ÇESAL / PIT

ÇESAL (Çeşme Alaçatı Doğa ve Hayvan Severler Derneği),  2013 yılında Çeşme’de yaşayan bir grup hayvan sever tarafından kurulmuş.  

Çıkış noktaları sokaktaki hayvanları korumak iken, karşılarına pek çok cins ev köpeği çıkar olmuş. Neden mi? Petshop’ larda oyuncak gibi satılan ve hiçbir denetime tabii olmayan hayvanlar, bilinçsizce hayvan satın alan sonra bakamayıp sokağa atan insanlar yüzünden. Üstelik barınaklara yeterli bütçe ve personel sağlayamayan belediyeler ve hayvanlara eziyet etmekten zevk alan bir takım kişiler yüzünden pek çok hayvan zor durumda.

Bununla birlikte 200 köpek için yapılmış Çeşme Barınağı’nda şu anda 600’e yakın her cinsten köpek üst üste yaşamaya çalışıyor. Veteriner, eleman, yer ve malzeme eksikliğine bir de mama sıkıntısı eklenince istenmeyen tablolar ortaya çıkıyor.   

ÇESAL kendi koruma programıyla şu an 250 hayvana merkezinde, pek çoğuna da gönüllüleri sayesinde evlerde geçici şekilde yuva ortamı sunuyor. 

PIT (Pets in Turkey) ise 2017 senesinde İsviçre’de başta ÇESAL olmak üzere Türkiye’den hayvan kurtarmak ve Avrupa’ya sahiplendirme yapmak, ayrıca buradaki hayvanlara klinik ve kısırlaştırma için bağış toplamak üzere kurulmuş. 

O kadar çok yere ulaşmaya, o kadar çok yardıma muhtaç hayvana el uzatmaya çalışıyorlar ki, ne yapsak derken Çılgın Sörfçüler serimiz bize seslendi. 

Çılgın Sörfçüler serimizde konuşan bir köpeğimiz var. Poyraz bizim çılgın ekibi kolluyor. Gücü ve aklı ile hep onların yanında. Dolayısıyla Poyraz bizden ÇESAL ve PIT’e destek vermemizi istedi. Eh biz de zaten bunu çok istediğimiz için, Çılgın Sörfçüler serisinin en güzel karelerinden kartpostallar hazırladık. Çizerimiz Tuba Şamlı Atilla’nın birbirinden güzel illustrasyonlarından seçmekte çok zorlandık. Nihayetinde hazırlanan bu rengarenk kartpostallar bir sokak şenliğinde çocuklarla tanıştı. 

Her sene Bazen Alaçatı’da yaptığımız etkinlik bu sene “Patili Dostlarımız” içindi. Katılım harikaydı. En önemli misafirlerimiz ÇESAL köpeklerinden Pablo ve Sidney idi. Çocuklar onlarla tanıştı. Kitaplardaki çizimlerden hazırlanan sergimizi gezdiler. Sörf dünyasını Milli Sörfçümüz Ali Maga’dan dinlediler. Sevgili Çağla Kubat bizleri yalnız bırakmadı. Kızım Maya ve arkadaşı Deniz katılmcılara kitapların arkasındaki yelken ipleriyle nasıl gemici düğümü yapacaklarını öğrettiler. Ve çocuklar Ojarna tarafından bize temin edilen havludan yapılmış çöp toplama torbalarını gönüllerince süslediler. 

En başta Artemis Yayınları olmak üzere herkesin kalbi ÇESAL ve PIT için attı. Atmaya da devam edecek 🙂

ÇESAL:  www.cesal.org.tr

PIT: www.petsinturkey.org