Hüma’dan Kitap Okumak Hakkında

Hüma

Merhaba ben Hüma.

Sekiz yaşındayım. 3. sınıfa gidiyorum.

Doğayı çok seviyorum.

Annem ben daha bebekken bana kitap okuyormuş. Büyüyünce ben kendim okumaya devam ettim.

Kitap okumak insanın boş zamanlarını doldurmakla kalmıyor, hayal dünyasının kapısını açıyor. Kitap okumayanlar yeni bir şey öğrenemiyor.

Hümaİnsanlar ortalama 6 saat televizyon izleyip, 3 saat internete bakıp 1 dakika kitap okuyorlarmış. Kitap okumayanların hem hayal dünyası hem de zihni küçülüyormuş.
Telefon büyüklerin eline geçtiğinde bırakmaları zordur. Anne babaları ne yaparlarsa çocukları da onu yapar. O yüzden çocuklarının kitap okumalarını istiyorlarsa onların da kitap okumaları lazım. Biz her gün kitap okuma saati yapıyoruz. Ailece kitap okuyoruz. Çok eğleniyoruz. Sizin de yapmanızı öneririm.

Ben kitap okurken hayal dünyama dalarım. Kitaptaki karakterlerin yaşadıkları maceraları hayalimde yaşıyorum.

Ülkemizde çok az kişi kitap okuyor. Kitap bulamayanlar için kitap kumbaralarına kitap atabiliriz. Okuduğumuz kitaplardan saklamak istemediklerimizi ayırıp kitabı olmayanlara verebilir veya kargo ile uzaklara bile gönderebiliriz. İnsanlar kütüphanelerden de kitap ödünç alıp okuyabilirler.

Kitap okumamanın bahanesi olur mu?

a)Evet
b)Hayır
c)Belki

Benim cevabım b. Bazen insanlar vakit bulamıyorum derler ama aslında bilemedikleri o kadar çok vakitleri vardır ki, kendileri bu vakitleri yanlış değerlendiriyordur.

Hüma
Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?

a)Çok okuyan
b)Çok gezen
c)Her ikisi de

Benim cevabım c. Gezerken de öğreniriz çünkü müze gezdiğimizde veya tarihi yerlere gittiğimizde bilmediğimiz birçok şey öğreniriz.

Sizlerle kitaplarla ilgili şiirlerimi de paylaşmak istiyorum.

KİTAP

Her zaman benimle olan,
Gezen kitap,
Uçuyor benimle göklerde.
Hayal dünyamda,
Oynuyor benimle.

Hüma US

 

 

HAYAL DÜNYAMDA

Kitabın içinde,
Hayal dünyamdayken,
Birde ne göreyim!
Kitap gelmiş,
Zıplıyor dibimde.

Hüma US

Annemden sonra kitaplarla buluşmamı sağlayan Damla Öğretmenime çok teşekkür ediyorum.

Sevgiler. Kitapla kalın.

7 Comments

 1. Egemen
  Sevgili yeğenim Hüma, Seninle neden bu kadar iyi anlaşıyoruz şimdi daha iyi anladım; çünkü benim de gezen, uçan, oynayan, ve zıplayan kitaplarım var. Onlarla zaman geçirirken zaman nasıl geçiyor unutuyorum. Hatta bir kere plajda kitap okurken yanmıştım. Bazen dikkat etmek gerekiyor galiba. :) Seninle her konuda aynı fikirdeyim. İlk olarak, çantamızda, cebimizde bizimle gezen bir kitabımız olursa her zaman eğlenirken öğrenebiliriz. Ayrıca, bence de hem gezmeliyiz ve hem okumalıyız ki görelim, anlayalım ve dünyamızı değiştirelim. Ben çok az geziyorum, o eksiğimi kapatmak istiyorum, hatırlattığın için teşekkür ederim. Bir de, daha az ekrana daha çok sayfaya dokunursak insanları daha iyi anlayabiliriz ve hayal kurabilme yeteneğimiz gelişebilir; bilimsel araştırmalar da senin yazdıklarını destekliyor. Sana, annene, babana iyi okumalar diliyorum, öğretmenini tebrik ediyorum. İzmir'den sevgilerle, Not: İngilizce ve diğer dillerde kitapları da okuyalım daha da iyi anlaşalım.
  Reply 2 February 2020 at 22:04
 2. Ayhan Sıral
  Dünya da çocuklara armağan edilmiş tek ülke olan Türkiye ‘nin geleceğinden endişe duymayın. Gelecek emin ellerde. Ve ben ayrı gururluyum geleceğimizin parlayan yıldızı Huma’nın dayısı olduğum için. Gittiğin yolda bilesinki hep yanındayız.
  Reply 2 February 2020 at 22:20
  • defneo
   Yorumunuz için çok teşekkür ederiz?? Hüma’nın farklı yazıklarına burada yer vermek için sabırsızlanıyoruz??
   Reply 2 February 2020 at 22:40
 3. Ömer Sıral
  Sadece yaşıtların için değil kendinden 10 20 30 yaş büyük insanlar için bile ders niteliğinde bir yazı olmuş, eline sağlık. İnsan olarak hepimizin kendi ufkunu hayal dünyasını geliştirmesi gerekli ve bunun en etkili yöntemlerinden biride kitap okumak. Küçüklüğünden itibaren bu farkındalığa sahip olduğun için senin adına çok mutluyum Hüma :)
  Reply 2 February 2020 at 23:05
 4. Ekin Sıral
  Yüreği büyük, kendi küçük Hümakuşum, kalemine sağlık ? Ancak böylesine güzel ifade edilebilirdi kitap okumanın bir zorunlulukla değilde, bir ihtiyaçtan ve dünyamızı genişletmek için okunması gerektiği.. Seninle çok şanslıyız ki her daim kitap okuyan, araştıran, tartışabilen bir aile de büyüdük. Ve en miniğimiz olarak aynı izden yürüdüğünü görüyor olmak, çevreye olan duyarlılığın ile büyük gurur verici. Eminim şuan Büyük dayın - Aydın dayın - da seni görüyor ve seninle gurur duyuyor. Hayallerinin ucu bucağı kesilmeyecek, seni mutlu edecek başarılarla dolu ve bol kitaplı yılların olsun ablacım.. ? Seni çok seviyoruz.
  Reply 3 February 2020 at 07:44
  • defneo
   Biz de Hüma’nın düşüncelerini bu platformdan paylaştığı için çok mutluyuz ??
   Reply 3 February 2020 at 08:37
 5. Melike Korkmaz
  Sarı civcivim hangi ara büyüdün. Seninle gurur duyuyorum ♥️
  Reply 3 February 2020 at 19:29

Leave a comment