Murat Evgin

MURAT EVGİN (Yorumcu/Besteci)

05 Kasım 1977’de İstanbul’da doğan Murat Evgin, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV-Sinema bölümünde okudu. Üniversiteden mezun olduktan sonra New York Üniversitesi’nde Intensive Film Workshop kursuna katıldı.

1993 yılında ilk kez AKM’ de Erol Evgin’in 25. Sanat Yılı Konseri’nde gitarıyla sahneye çıkarak profesyonel müzik hayatına başlayan Murat Evgin, okul yıllarında çeşitli gruplarla çaldı. İngiltere (1992 ve 1996), Amerika (1993) gibi dış ülkelerde müzik çalışmalarını sürdürdü.

1996-1999 arasında “Beni Ellere Verdin” albümündeki şarkılarını dünyanın her yanından insanlara çaldı, aldığı değişik fikirler ve eleştirilerin ışığında şarkılarına yeni biçimler kazandırdı.

2003 yılında kendi şarkılarından oluşan II. albümü “İnan Bana”yı çıkaran Murat Evgin, bu albümle birlikte ilk klip yönetmenliği denemelerine ve TV yarışma ve dizi müzikleri çalışmalarına başladı.

2005 yılında 3. albümü “Dün Bugün Yarın”ı,

2008’de “Bambaşka Bir Şehir” albümünü,

2010’da suça itilen çocuklar yararına “Umut Yolcuları” isimli teklisini,

2011’de en çok ilgi gören şarkılarından biri olan Bugün Evlenmişsin’i,

2012’de en çok ilgi gören dizi müziği albümlerinden biri olan “Arka Sokaklar Dizi Müzikleri” albümünü,

2013’de Türkiye’de su altında çekilen ilk klibe sahip olan “Ölümsüz” isimli şarkısı, 2013’de ise anı yaşamanın önemini vurguladığı ve klibini Hindistan’da çektiği Hayatı Yavaşlat’ı (tekli) yayınlandı.

Bambaşka Bir Şehir, Beni Ellere Verdin , Baba-Oğul , Ben Evleniyorum, Şehit, Dün Bugün Yarın , Özledim, Yanımda Sen Olmalıydın, Ölümsüz, Hayatı Yavaşlat şarkı yazarlığı geleneğini ülkemizde sürdüren Murat Evgin’in en çok bilinen besteleri arasındadır.

Murat Evgin ayrıca ;

Arka Sokaklar, Acemi Cadı, Sahra, Deli Mavi, Ben Evleniyorum, Biz Evleniyoruz, Sevda Masalı, Kalplerde İkinci Bahar, Çocuğun Var Derdin Var, Haylaz Babam, Ah Kalbim, Ya Şundadır Ya Bunda, Hayaller Gerçek Oluyor, Şimdi Zayıflamak İstiyorum

Aura (yönetmen ; Orhan Oğuz), Mezuniyet (Yönetmen ; Doğacan Anafarta) gibi dizi, film ve TV programlarının müziklerini yaptı.