ZERO – Sanat Sıfırdan Başlamalı

Sakıp Sabancı Müzesi’nde çok ilginç bir sergi başlıyor: ZERO 

II. Dünya Savaşı sonrasında gelen yıkıma ve olumsuzluğa bir cevap olarak 1957’de Düsseldorf’ta doğan ZERO akımı, felsefe ve sanatı birleştiren Alman sanatçılar  Heinz Mack ve Otto Piene ile başlamış. Birkaç sene sonra aralarına Günther Uecker’in de katılmasıyla dünya çapında karamsarık havasından çıkan yeni başlangıçlara zemin sağlamış. “Sanat sıfırdan başlamalı”  prensibiyle yola çıkılan bu akım, sergide Zaman, Uzam, Strüktür, Işık, Ateş, Renk, Gölge ve Titreşim gibi ana temalar etrafında şekilleniyor. Eserlerde doğa ve teknolojinin buluşmasını gözlemliyor olacağız.

ZERO

2 Eylül 2015 – 10 Ocak 2016 tarihleri arasında olacak sergide çocuklar için de atölye programları var.

Çocuklar, Zero Akımı’nın temelini oluşturan ışık, zaman, boşluk, renk ve hareket temaları üzerine yoğunlaşarak kendi özel renklerini yaratma ve ışığı sanat nesnesi olarak kullanma deneyimi yaşayacaklar.

Atölye Programlarına katılan çocuklar, akımın kurucuları ve öncülüğünü üstlenmiş sanatçıları arasında olan  Otto Piene’nin ızgara formlu resimlerinden, Heinz Mack’ın ışıklı mekanizmalarından, Fontana’nın sıradışı, iki boyutun ötesine geçen tuvallerinden ve Yves Klein’in rengi özgürleştiren dünyasından  ilham alacakları eğlenceli çalışmalar gerçekleştirecekler.

Hafta içi okullara yönelik programların yanı sıra, hafta sonu 2003 doğumlulardan 2010 doğumlulara kadar farklı yaş grupları için değişik içeriklerde çalışmalar planlanmış.

Detaylı bilgi için: 0212-277 2200

 

 

Leave a comment