TÜYAP Kitap Fuarı’nda Taptaze Kitaplar!

Sevgili Esra İlter Demirbilek ile fırından taptaze çıkmış “RENKGİLLER” serimizin ilk kitabı “OYUN PEŞİNDE”nin heyecanından kalbimiz durmak üzere.

İnsan kafasında planlıyor, oluşturuyor, uğraşıyor, çiziyor, bozuyor, tekrar çiziyor falan bir heyecan silsilesi…. Fakat bir de Esra’nın deyişiyle “görücüye çıkma” aşaması var. İşte onun karın ağrısı bir başka. Biz çok sevdik, bızdıklar da sevsin, eğlensin, yazılanlar onlara bir şey katsın peşindeyiz.

RenkgillerArtemis Çocuk (TÜYAP 3.Salon Stand 410) tarafından yayınlanan RENKGİLLER’i kısaca anlatmam gerekirse çılgın bir aileden bahsediyoruz. Her biri beklediğinizin dışında tipler. Ailenin “tüylü” üyeleri de buna dahil. 🙂 Serinin ilk kitabı Oyun Peşinde’de teknolojiden bir süreliğine uzaklaştığımızda ne kadar eğlenebileceğimizi görüyoruz. Yani “Eyvah! Çok sıkılacağız!” derken bir bakıyoruz ki çok eğleniyoruz!

Yaş Grubu: 4+
İmza: 9 Kasım, Perşembe 12:00-14:00 / 12 Kasım, Pazar 12:00-14:00

Ancak bu yazı sadece bir Renkgiller yazısı olmayacak. 12 Kasım’a kadar devam etmekte olan İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’nda içimizden, bizim yazar ve çizerlerimizden çıkmış yepyeni kitaplara elimden geldiğince yer vermek istiyorum.

Son anda aklıma düştüğü için, bana “Defne! Bunca zaman aklın neredeydi?!” demeyeceğini bildiğim, nazımın geçtiği birkaç yayınevi ile haberleşebildim. Veeee bu yazı oluştu.

Şimdi sizler için bu kadar kendimi riske attığıma göre (!) yapabileceğiniz en önemli şey tabii ki fuara gitmek ve bu birbirinden güzel kitaplarla tanışmak, yazarlarından imza almak.

CAN YAYINLARI – 2.Salon Stand 2402

can_kiz_isi_oglan_isiKIZ İŞİ OĞLAN İŞİ

Yazan: Süleyman Bulut  Resimleyen: Burcu Yılmaz
Yaş Grubu: 6+

“…Haber iletip, ‘Aradan yıllar, yüzyıllar geçti, hâlâ bitmedi mi şu kız işi oğlan işi?’ diye sordum. Bana şu küçük şiirle cevap verdi:

Kız işi, oğlan işi…

Bitmedi gitti,

Bitmedi gitti,

Kız işi, oğlan işi…”

Süleyman Bulut, yüzyıllardır hayatımızdan çıkaramadığımız o “kız işi, oğlan işi” hikâyesini bir masalın içinde yorumluyor bu kez. Hayata dair sorumlulukların “kız”ı “oğlan”ı olmadığına dikkat çekerken, hem küçük okurlara hem de anne babalara sesleniyor.

İmza Günü: 9 Kasım, Perşembe 10:00-15:00


can_her_cocugun_ruyasi_eksimus_seruvenleri_3_kapakEKSİMUS SERÜVENLERİ 3 – HER ÇOCUĞUN RÜYASI

Yazan: Aslı Tohumcu  Resimleyen: Elif Deneç
Yaş Grubu:11+

Umay ve Kutlu, Doktor Eksimus’un adasından kaçmanın yollarını ararken, aileleri de onların izini bulmak için ellerinden geleni yapmaktadır. Zaman Akif Bey’in aleyhine işler gibi görünür
ve beklenmedik işbirlikleri kurulurken, Doktor Eksimus hain planlarını yavaş yavaş hayata geçirmeye başlamıştır.
Bu büyük çıkar çatışmasının bir
kazananı olacak mıdır?..

Aslı Tohumcu’nun Eksimus Serüvenleri’nde macera çarpıcı bir finalle sona ererken, ikizler hayatta

en çok neyin önemli olduğu, geçmişteki hatalarımızın nelere yol açabileceği, ortak özlemlerimiz ve sevdiklerimiz uğruna yapabileceklerimiz üzerine düşünüyor.

İmza Günü: 9 Kasım, Perşembe 10:00-15:00

 

can_kokenler-labirenti-kapakPERA GÜNLÜKLERİ 5 –  KÖKENLER LABİRENTİ

Yazan: Delal Arya  Resimleyen: Sedat Girgin
Yaş Grubu: 10+

Gizemli denizciler, efsaneleriyle ünlü şehirler, tuhaf güçleri olan antika eşyalar, yüzyıllar öncesinden kalma ipuçları, yeraltında yaşayan esrarengiz halklar ve eski bir otelin odalarına şifrelenmiş ipuçlarının etrafında dönen bir define avını konu alan “Pera Günlükleri” dizisi beşinci kitap Kökenler Labirenti’yle sona eriyor.

Lusin, Marmara Denizi’nin derinliklerinde yatan Labirent’te bilinmez bir geleceğe ve yüzleşmek zorunda olduğu bir geçmişe doğru yol alırken, Ran, Rudabe ve Hakan, İstanbul’un farklı çağlarına yaptıkları yolculuklardan yepyeni cevaplarla dönüyor. Halkını kurtarmaya çalışan Arietis, beklenmedik bir sırrın bekçiliğini üstleniyor. Galata sokaklarında gerginlik artarken, Soy ve Konsey arasındaki savaş son dönemece giriyor. İpuçları bizi her şeyin başlangıcına, kökenlere götürdüğünde ise, sırlar bir olup aynı soruyu aydınlatıyor: Yoksa her şey bir Masal mı?

İmza Günü: 7 Kasım, Salı 10:00-15:00


GÜNIŞIĞI KİTAPLIĞI – 2.Salon Stand 2303

GI_Belali-Dortluye-Karsi-bsnBELALI DÖRTLÜYE KARŞI

Yazan: Gülsevin Kıral  Resimleyen: Ebru Tatlısu
Yaş Grubu: 8-12

“Ömer Hepçözer Dedektiflik Bürosu” dizisiyle çok sevilen ödüllü yazar Gülsevin Kıral, son romanında bir okul hikâyesi anlatıyor. Küçük bir sınıfta yaşananların hayata ilişkin değerli ipuçları taşıdığını hatırlatan yazar, kötü davranışların nedenlerini sorguluyor, çocukların masumluğundan yana taraf oluyor. “Formül Hasan”, “Edison Ege”, “Belalı Dörtlü” gibi ilgi çekici karakterler ve eğlenceli diyaloglar eşliğinde, akran zorbalığı konusunu tartışmaya açan roman, dayanışmanın ve haksızlıklara karşı çıkmanın önemine değiniyor. Resimleriyle de dikkati çeken kitap, iletişimden gökbilime pek çok temayı içinde barındırıyor.

İmza Günü: 8 Kasım, Çarşamba 10:00-12:00


GI_Berk2-BERK-OPERACI-OLDU-KPKBERK OPERACI OLDU

Yazan: Kaan Elbingil  Resimleyen: Merve Atılgan
Yaş Grubu: 3-8

İlk kitabı Berk Mucit Oldu’yla büyük ilgi çeken Kaan Elbingil, okurlarını Berk’in yepyeni, eğlenceli macerasına davet ediyor. “Proje çocuk” kavramını mizahi üslubuyla eleştiren yazar, okumaya yeni başlayan çocuklara çokrenkli bir hayal dünyası sunuyor. Kurstan kursa sürüklenen çocukların hissettiklerini ve başından geçenleri muzip karakterler eşliğinde anlatan öykü, illüstratör Merve Atılgan’ın desenleriyle boyutlanıyor. Bu kez operaya heves eden Berk’in bu yeni macerası, ilk kitaptan bağımsız da okunabiliyor.

İmza Günü: 7 Kasım, Salı 13:00-15:00


GI_Bulutlara-SiirYazan-Cocuk-bsnBULUTLARA ŞİİR YAZAN ÇOCUK

Yazan ve Resimleyen : Behiç Ak
Yaş Grubu:

Behiç Ak, modern yaşamın çıkmazlarını mizahla eleştirdiği çocuk romanlarına bir yenisini daha ekledi. “Bulutlara Şiir Yazan Çocuk” canı sıkılan, hayaller kuran, oyunlar oynayan ve dünyayı merak eden küçük büyük tüm çocuklar için keyifli ve renkli bir okuma deneyimi sunuyor.

İmza Günü: 9 Kasım, Perşembe 13:00-15:00 / 11 Kasım, Cumartesi 16:00-17:00


GI_DARALAN-kapak-bsnDARALAN

Yazan: Mine Soysal
Yaş Grubu: 12+

Mine Soysal, son romanında kıyıda köşede kalmış yaşamlara odaklanıyor. Gençlerin küskün içsesini, biriken kaygılarını, kimi öfkeli kimi cesur çıkışlarını küçük bir Anadolu kentinin yoksul mahallesinde buluşturan yazar, hayatın yürek burkan zor yanlarını dillendirirken iletişim ve anlayışa tutunuyor. Benzer koşulların sıradan insanlar üzerindeki farklı etkilerini gerçeklikle aktaran roman, korkuları dayanışmayla dağıtanları, yaşama dört elle sarılanları incelikli diliyle selamlıyor.

İmza Günü: 10 Kasım, Cuma 10:00-12:00


GI_Portakal-Yildizi-bsnPORTAKAL YILDIZI

Yazan: Cahit Ökmen  Resimleyen: Sadi Güran
Yaş Grubu: 8-12

Behçet Aysan ve Orhan Murat Arıburnu gibi önemli şiir ödüllerinin sahibi şair, eğitim yöneticisi Cahit Ökmen, bu kez çocukların dilinden, onların duygularından sesleniyor. Çocukluğun neşeli sesini, hınzır gülüşlerini, meraklı gözlerini, hatta kaygılı düşüncelerini duru ve etkili bir dille dizelerine yansıtan şair, yetişkinlerin içinde saklı kalan çocuğa da hitap ediyor. Doğayı, yaşamı, bin bir duyguyu aktaran 27 şiir, sanatçı Sadi Güran’ın usta işi özgün desenleriyle yeniden yorumlanıyor.

İmza Günü: 5 Kasım, Pazar 12:00-14:00

 

GI_ZEYNO1---EYVAH-BABAM-SIIR-YAZIYOR-KPKZEYNO KİTAPLARI SERİSİ ( Eyvah, Babam Şiir Yazıyor! ve Annemle Uzayda)

Yazan: Ahmet Büke   Resimleyen: Sedat Girgin
Yaş Grubu: 3-8

Sait Faik Hikâye Armağanı ve Oğuz Atay Öykü Ödülü gibi önemli ödüllerin sahibi Ahmet Büke, 2 kitaplık “Zeyno Kitapları” dizisiyle ilk kez minik okurlarla buluşuyor. Okuma serüvenine yeni başlayan çocuklar için sevgi dolu bir aile hikâyesi anlatan yazar, toplumsal cinsiyet rollerini de tersine çeviriyor.

İmza Günü: 11 Kasım, Cumartesi 12:00-14:00

 

HEP KİTAP – 2.Salon Stand 2306/A

HK_incire-guzellemeİNCİRE GÜZELLEME

Yazan: Ayla Çınaroğlu   Resimleyen: Mustafa Delioğlu
Yaş Grubu: 10-12

İncire Güzelleme tarih boyunca direnç, sevgi, refah, bereket ve bolluk simgesi olan incirin öyküsünü anlatıyor. Ayla Çınaroğlu’nun hem insanlık tarihine tanıklık eden hem de onu biçimlendiren bu meyvenin hikâyesini aktardığı kitap, Mustafa Delioğlu’nun resimleriyle de görsel bir zenginlik kazanıyor.

hep kitap daha önce; Türk çocuk edebiyatının tanınan kalemlerinden Ayla Çınaroğlu’nun yazdığı, usta ressam ve illüstratör Mustafa Delioğlu’nun resimlediği diziden Elmaya Güzelleme ve Zeytine Güzelleme kitaplarını yayımlamıştı.

İmza günü: 8 Kasım, Çarşamba 11:00

HK_kedisevenler_eSANATA İLK ADIM SERİSİ  

Yazan: Mavisel Yener   Resimleyen: Esra Uygun
Yaş Grubu: 7-9

Şiir Sevenler Parmak Kaldırsın

Şiir yazan serçe şiirini okuyacak birini arar. Kimsenin durup onu dinlemeye vakti yoktur. Derken serçe yolda bir çocuğa rastlar.

Kedi Sevenler Buraya Toplansın

Bir kedisi olsun isteyen Pamuk evdekiler ona bir kedi almayınca onlara küser. Sanatçılarla dolu ailesinin hazırladığı sürprizden haberi yoktur. Hediyelerini alınca dünyalar onun olur.

Oyun Sevenler Şapka Taksın

Şapka dükkânında raflarda sahibini bekleyen kırmızı bir şapka vardır. Kimse onu alıp denemiyor diye biraz üzülür. Günlerden bir gün dükkâna giren bir çocuğun gözü kırmızı şapkaya takılınca işler değişir.

İmza Günü: 7 Kasım, Salı 10:30 itibariyle tüm gün.

HK_devhavucHİÇBİR HAVUÇ ZARAR GÖRMEMİŞTİR: DEV HAVUÇ!

Yazan ve Resimleyen: Gökçe İrten
Yaş Grubu: 4-6

Yağmurların dinmediği bir yerde geçimini havuç yetiştirerek sağlayan bir çiftçi vardı. Çiftçi havuçlarla başka şeyler de yapılabileceğini biliyordu. Bir gün o kadar büyük, o kadar büyük bir havuç yetiştirdi ki ne yapacağını bilemedi.

İmza Günü: 8 Kasım, Çarşamba 13:00

HK_dunya-icin-bir-sans

DÜNYA İÇİN BİR ŞANS

Yazan: Ece Erdoğuş Levi
Yaş Grubu:10+

Ben sırf “çocuk” olduğum için mi her şeyi bu kadar çok merak ediyorum? Ama bu demek oluyor ki büyükler meraklı değildir çünkü her şeyi bilirler. En azından bilmeleri gerektiği kadarını.

Can aklına hep tuhaf sorular düşen bir çocuk. Can’ın zihnini sürekli meşgul eden biri de var, sınıflarına yıkılmış bir şehirden gelen Tahir. Çubuk Gözler adını verdiği formasıyla fantastik bir yolculuğa çıkan Can, gördüklerini Tahir’e anlatmak için sabırsızlanır.

İmza Günü: 8 Kasım, Çarşamba 13:00

 

MAVİ BULUT YAYINEVİ – 3. Salon Stand 3401B

MB_SüpermööSÜPER MÖÖ DÜNYAYI NASIL KURTARDI?

Yazan ve Resimleyen: Fatih Erdoğan
Yaş Grubu: 3+

Kitabın baş karakteri okumayı ve öğrenmeyi çok seven bir “inek” J Bir ineğin okuyarak, araştırarak, çalışarak ve başkalarıyla işbirliği yaparak dünyayı kurtarması büyük-küçük tüm sorunlarımızın çözüm yolunu gülümseterek bize hatırlatıyor. Amaca ulaşma yolunda teknolojik imkânlar yanında kitap ve kütüphanenin kullanılması, hatta kitapların ötekilerden daha çok öne çıkması çocuk dünyasında “kitap”ın pozitif yerini sağlamlaştırıyor.

İmza Günü: Tüm fuar boyunca saat 10:30 itibariyle her gün.

 

MB_pes-etmek-yokPES ETMEK YOK

Yazan: Tülin Kozikoğlu  Resimleyen: Huban Korman

Yaş Grubu: 5+

 

Okula başlamak ve okuma yazma öğrenmek hayatımızdaki en zorlu dönüm noktalarından biridir. Tülin Kozikoğlu bu süreçten yola çıkarak bahçesindeki elma ağacıyla arkadaşlık kuran bir kız çocuğu merkezinde azim ve sebat konularını ele alıyor. Huban Korman’ın birbirinden güzel illustrasyonlarıyla renklenmiş kitap, aynı zamanda yardımlaşma, sorgulama ve empati gibi pek çok konuda da alt okumalar içeriyor.

İmza Günü: 5 Kasım  14.00-16.00 / 8 Kasım  11.00-13.00 / 12 Kasım  Tülin Kozikoğlu – Huban Korman 14.00-16.00

 

MB_sirasi_mi_şimdiSIRASI MI ŞİMDİ?

Yazan: Tülin Kozikoğlu  Resimleyen: Ece Zeber

Yaş Grubu: 6+

Hayatta hep yapmak istediğimiz şeyler vardır. Bunları bazen yapmayı başarırız bazen de başaramayız. Biz kendi önceliklerimizi belirlemeye çalışırken hayat sık sık bu öncelik sıralamasını bizim isteğimiz dışında farklı düzenler. Yani bize sık sık “Sırası mı şimdi?” der. Bazen de önceliklerimizi sevdiğimiz başka şeyler için kendimiz değiştiririz. Bazen bunun da bize kazandırdığı ödüller olabilir…

 

MB_gönül-kuşuGÖNÜL KUŞU

Yazan: Michal Snunit    Resimleyen: Sedat Girgin

Yaş Grubu: 6+

Yayımlandığı ülkelerde binlerce okur tarafından ilgiyle karşılanan, tüm dünyada satışı milyonları aşmış Gönül Kuşu uzun bir aradan sonra yeniden okurlarıyla buluşuyor.

Fatih Erdoğan’ın Türkçesiyle, Gönül Kuşu bu kez Sedat Girgin’in resimleriyle hayat buluyor. Gönül Kuşu çocukların duyguları tanımalarında onlara yardımcı olurken yetişkinlerin de kendilerinden bir şeyler bulmasıı sağlayacak sıcacık bir hikâye.

 

REDHOUSE KIDZ – 3.Salon Stand 3409

RH_eyvahkimoldumbenEYVAH KİM OLDUM BEN!

Yazan ve Resimleyen: Elif Yemenici

Elif Yemenici’nin Eyvah Kalbim Kırıldı! kitabıyla sevilen karakteri Kalben, yepyeni macerasıyla yeniden karşınızda! Kalben, bu öyküde yapması gereken işlerden yakınmaktadır ve başka biri olmanın hayaliyle düş dünyasında renkli bir yolculuğa çıkar.

İmza Günü: 5 Kasım Pazar, 11:30-13:30

 

RH_penelopeSOBE, BEN PENELOPE! DÜNYALAR BENİM OLDU

Yazan: Göknur Birincioğlu Resimleyen: Sernur Işık

“Sobe, Ben Penelope!” serisinin ikinci kitabı şimdi raflarda! “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusuna verdiği muzip ve eğlenceli yanıtlarla kalbimizi çalan masal kahramanı Penelope, Dünyalar Benim Oldu adlı yeni öyküsünde kendi kitabını yazmak için kolları sıvıyor ve kelimeden kelimeye gezerek bir dünya turuna çıkıyor.

İmza günü:  5 Kasım Pazar, 14:00-16:00 / 9 Kasım Perşembe, 12:30-13:30

 

RH_kirpiKİRPİ VE SERGİ


Yazan: Özge Bahar Sunar  Resimleyen: Ceyhun Şen

Okulların açılmasına bir gün kala küçük kirpi ormanda gezerken ufak bir kaza geçirir ve parmakları sargıya alınır. Bir sonraki hafta tüm sınıfın katılacağı “a” harfi sergisine nasıl hazırlanacaktır?.. Bu sıcak hikâye, yılgınlığa düşmeme ve karşılaşılan engelleri avantaja dönüştürebilme konularında okuyucuları yüreklendirirken çözüme giden yolların ne kadar çeşitli olabileceğine de dikkat çekiyor.

İmza Günü: 11 Kasım Cumartesi, 16:30-18:30

 

RK_solsagSOL SAĞ KİTABIM

Yazan: Şiirsel Taş  Resimleyen: Gökçe Akgül

 

Ne tarafın sağ ne tarafın sol olduğu çocuklar, hatta büyükler için bile kafa karıştırıcı olabiliyor. Deneyimli yazar Şiirsel Taş’ın bu kitabında çocuklar ormanda kısa bir yürüyüşe çıkarak sağlarını sollarını öğrenecekler. Yazarın sorduğu, “Ayı sağ sayfada mı, yoksa sol sayfada mı? Peki ya sincap?” şeklindeki sorularla okur da maceraya dahil oluyor.
İmza Günü: 8 Kasım Çarşamba, 11:30-13:30

 

Son olarak kitap seçimlerine güvendiğim yayınevlerinden Kelime Yayınları ve Marsık Yayıncılık’ın fuarda tanıtacağı iki kitabı da sizlere sunmadan rahat edemeyecektim.

KELİME YAYINLARI – 2.Salon Stand 2502

KELIME_dark-sun-on-kapakKARANLIK GÜNEŞ – Gençlik Edebiyatı

Yazan: Robert Muchamore

Okul döneminin son günüdür. Üç arkadaş bir yandan dolaplarını boşaltır, bir yandan da yapacakları gece yatısının ayrıntılarını konuşurken ellerindeki çürümüş lahana salatasını bir kızın kafasından aşağıya dökmek için sinsi bir plan hazırlamaktadırlar.

Ama işler hiç de göründüğü gibi değildir. Oğlanlardan birinin babası, nükleer silah teknolojisi ticareti yapan Karanlık Güneş adında bir şebekenin bir üyesidir, diğer çocuk ise onu durdurmak üzere görevlendirilmiş bir CHERUB ajanıdır.

CHERUB çocukları, yetişkinlerin burnunun dibinde, sıradan çocuklarmış gibi davranarak bilgi toplayıp suçluları ve teröristleri hapse gönderir.

 

Marsik_ardaMARSIK YAYINCILIK – 3.Salon Stand 3103

ARDA NEYİ UNUTMUŞ?

Yazan: Kathy Wolf  Resimleyen: Richard Byrne

 

Arda hiçbir şeyi unutmaz, yapacaklarını her zaman hatırlardı.

Ama arada aklında tutamadığı şeyler de oluyordu tabii.

Bugün içinden bir ses bir şey unuttuğunu söylüyordu.

Acaba neydi?

Kitabın çocuklara “yapılması gerekenleri” tatlı tatlı anlatmasına ve çizimlerine bayıldım! 

Leave a comment