Sporun Temeli: Cimnastik!

Ben işe tersten başlayanlardanım. Önce tenis hayatıma girdi, sonra cimnastik, aerobic, fitness,… Ortaokul döneminde Taksim’de Vakkorama içerisinde yer alan Vakko-Gym’e gitmeye başlamıştım. İbrahim Gürbüz’ü ilk orada tanıdım. Çok iyi bir eğitmendi.  Sıkı çalıştırır, ders sonunda vücudunuzun her noktasının hareket ettiğini hissettirirdi.

Seneler sonra Vakko-Gym kapanınca, Hillside’a geçtim. Bir baktım karşımda yine İbrahim Hoca. Çok sevindim haliyle. Bildiğim, tanıdığım, en önemlisi çok güvendiğim bir sporcu.

Bugüne kadar hep ondan bana program yapmasını rica ettim, onun derslerine katılmaya özen gösterdim. Bilinçli, çalıştırdığı kişilerle iyi iletişim kuran, onları mutlaka kontrol eden, doğru hareketleri yapmalarına dikkat eden bir kişi.

Kızıma hamileliğim döneminde de benimle birebir ilgilendi.

Son dönemde omuzumdaki yırtık nedeniyle güvenli ve bu amaca yönelik bir programa ihtiyacım olduğunda yine onu aradım. Bir süredir haftada bir gün onun stüdyosunda pilates yapmaya başladım. Haftanın diğer günlerini de İbrahim Hoca planladı. Onun yaptığı programa uyuyorum ve gerçekten omuzumun daha iyi olduğunu hissediyorum. Yaptığım üç haftalık fizik tedaviden çok daha etkili olduğuna inanıyorum.

İşte bugün sizlere İbrahim Gürbüz’ü tanıtmak istiyorum. Aşağıda onunla yaptığımız sohbeti bulabilirsiniz.   

İbrahim Hocam, bize biraz sporun hayatınıza nasıl girdiğini ve bugüne kadar hangi spor dalları ile ne şekilde uğraştığınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

1977 yılında cimnastik seçmelerine girerek sporla tanıştım sonra kule ve tramplen atlama ve sportif aerobic  branşlarında milli takımda yarıştım. 1988 yılında ilk olarak cimnastik antrenörlüğü yapmaya başladım. Halen jimnastik milli hakemlik yapıyorum.

Öne çıkan egzersiz şekilleri seneler içerisinde değişiyor sanki. Vakko-Gym döneminde step en çok yapılan egzersizdi herhalde. Şimdilerde pilates öne çıkıyor. Bu değişimler neye göre oluyor?

Spor sektöründeki büyük firmalar  araştırma ve geliştirmeye çok önem veriyor.Bununla beraber beklentiler, zaman  ve tedavi yöntemleri sporun gidişini değiştiriyor. Step fizik tedavide kullanılırken grup dersi olarak geliştiriliyor. Bunu koreografik dersler takip ediyor. Derken sporda denge ve kontrol ortaya çıkıyor.Zaman içinde bakıyorsunuz hareketli dersler yerini  dengeye bırakmış.Sonuç tamamen insanların vücudunu tanımasıyla ve beklentileriyle birleşen pilatesi doğuruyor.

Pilates için size  geldiğimden beri kendimi çok daha dinç hissediyorum. Tabi ki stüdyo dışında sizinle belirlediğimiz günlük programları da yapıyor olmamın etkisi büyük. Ancak pilates ile insan sanki daha da bir dikleşiyor, kuvvetleniyor. Sizin için de farklı mı pilates verdiğiniz diğer derslere göre?

Kesinlikle…. Yapılan  özel derslerle, alışkanlık haline gelmiş omurgayı ezen kötü ve sağlıksız duruş şekillerinden kurtularak doğru hareket etmesini öğrenip, diğer tüm bedensel aktivitelerde öğrendiklerimizi uygulamakla gelişiyor ve vücudumuzu etkiliyor.

Görebildiğim kadarı ile erkekler pilates, stretching tarzı derslere pek katılmıyorlar. Bu tespitim doğruysa eğer, nedeni ne olabilir sizce?

İlk görüntü öyle olsada çalıştırdığım çok sayıda erkek var.Ancak biliyorum ki birçok insan pilatesin erkeklere uygun olmadığını düşünüyor, deneyene kadar!

Her yaşta spora başlanır mı? Hangi yaş grubu ne yapmalı egzersiz olarak?

İlk cimnastik antrenörlüğü yapmaya başladığımda seyircilerin içinde oynayan beş  yaşında bir çocuğu cimnastiğe başlatmıştım. Şimdi kendisi milli takımda. Bence başlama yaşı yok. İnsanların fiziksel yapısı ve içgüdüleri hareket etmek üzerine yaratılmıştır.Bu da bize doğumdan yaşantımızın son anına kadar hareket etme yeteneği sağlar. Egzersizin içeriğine bakarsak kişinin fiziksel performansını göz önünde bulundurarak karar vermek ve yapılan çalışmanın şiddetini ise performansı ileriye götürebilecek seviyede tutmak gerekir.Şiddetin olması gerekenden düşük yada yüksek olması alınan verimi düşürür.

Maya’ya hamilelik dönemimde de sizinle çalışmıştık. O zaman varolan ağırlık programımı hafifletip, stretching eklemiştik. Hamileler için nasıl bir çalışma içeriği önerirsiniz?

İlk kural; hamilelikten önce spor yapıyorsan şiddeti düşür hamileliğin gereklerine dikkat ederek  devam et. Yapmıyorsan ya başlama ya da doktorunun yönlendirmesine göre eğitimli birinden destek al.

Egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli  nokta power house denen karın kasları ve çevresidir. Power house her zaman sıkı ve kontrollü olmalıdır. Ancak hamileliğin ilk gününden itibaren vücut otomatik olarak karın kaslarını gevşetmeye başlar. Onun için çalıştırılmaması ve karın kaslarını(P.H) gerektirmeyen hareketlerin tercih edilmesi gerekir. Kalça iç bacak arka bacak ve kasık çevresi stretching yapılmalı ve hamileliğin ilerleyen aylarında ihtiyaç duyulacak,aşırı yük taşıyacak olan sırt kaslarının çalıştırılması gerekmektedir.

Hamile yogası ve pilatesi var. Buna daha önce bu iki egzersiz dalını da yapmamış hamile bayanlar katılabilir mi?

Kişilerin spor geçmişi,kendi  vücutlarını tanımaları ve vücutları hakkında bilgi sahibi olmaları ayrıca ders alacakları kişilerin bilgi ve deneyimi  tercihleri belirler. Her halukarda kesinlikle egzersiz  yapılmalıdır.

Pek çok kişide bel ve sırt ağrısı oluyor, çoğumuz kambur duruyoruz. İleri yaşlarda da giderek bu bölgelerdeki sorunlar artıyor. Bu neden oluyor? Dikkatsizlikten mi? Hareketsizlikten mi? Ne yapmak lazım?

Yanlış nefes almaktan başlarsak, stres, kişisel problemler (güven gibi), hareketsizlik, yanlış oturma, yanlış duruş, yerçekimi  ve tabi ki hızla ilerleyen yıllar,  yani yaş.
Özellikle omurganın hareketlenmesi ve kuvvetlenmesini  hedefleyen hareketler. Omurgan ne kadar hareketli ve sağlıklıysa sen o kadar sağlıklısın. Yaniii PİLATES!

Ya çocuklarımız? Bızdıklar için gerçek anlamda cimnastik dersi veren yer İstanbul gibi büyük bir şehirde bile tek elin parmaklarını geçmeyecek sayıda. Bu kadar obez çocuk sayısında artış varken, neden daha fazla yerde bu tarz dersleri bulamıyoruz?

Cimnastik,  hem eğitmen, hem malzeme açısından  büyük problem. Eğitmen bulmak zor, aletler çok çeşitli ve pahalı ayrıca büyük sorumluluk dikkat ve özverili olmayı gerektiriyor. Çalışma alanının büyük olması gerektiğini düşünürsek, İstanbul’da kiraların uçuk olması ve daha neler neler. Okullar açısından düşünürsek, kültürel açıdan spora o kadar uzağız ki…Çok spor yaşlandırır tezine bile inanıyor, spordan uzaklaşıyoruz. Aslına bakarsak bu iş ilkokulda beden eğitimi dersinin içeriğidir – ’’Temel Cimnastik’’- orta ve liseyi söylemiyorum bile.

Okullardaki cimnastik dersleri de sanki yetersiz oluyor. Mesela hep bir takla durumu. Bana çok tehlikeli geliyor takla, boyun açısından. Sizce neden gereklidir? Niye yaptırılır? Okullardaki cimnastik ders içeriklerine kim karar verir genelde?

İlkokullarda önceden cimnastik  yapmış beden eğitim öğretmenlerine öncelik veriliyor olsa idi bu sorunun cevabı kolay olurdu. Aslına bakarsanız çocuklar için tehlikeli olmadığı gibi omurga için de gereklidir takla. Bunun yanı sıra hayvan yürüyüşleri çocuklar için hem eğlenceli hem de fiziksel açıdan çok etkilidir.

Çocuklar için hangi yaş grubunda hangi sporun faydalı olduğu düşüncesindesiniz?

En sağlıklısı ferdi, takım ve toplu sporlar  için ortam sağlanmalı, tercih çocuklara bırakılmalıdır. Temel Cimnastik her spor dalında gelişimi olumlu yönde etkilediği için branşlaşmadan önce eğitmenler  tarafından tercih edilir.

Sizin de minicik bir bızdığınız var. Onun spor hayatı için neler planlıyorsunuz?

Çocuk sahibi oluncaya kadar hiç aklıma gelmemişti ancak şimdi oğluma nasıl spor yaptıracağım düşüncesi  bende endişe haline gelmiş durumda. Profesyonel sporcu olmasını sporculuk hayatımda ben başaramadım. Onun olimpiyatlarda yarışmasını istediğim için her yolu düşünüyorum. Henüz içinden çıkabilmiş değilim. Mevcut ortam ve mevcut sistemde spor yapması mümkün görünmüyor.

Sizin ilerisi için ne gibi projeleriniz var?

Dört yıldır planladığım ancak henüz yaklaşamadığım bir spor merkezi projem var. Önceden sadece yetişkinler içindi, şimdi işin içine başta oğlum Can, sonra yaşıtları girdi. Spor konusunda ne kadar deneyimli ve bilgiliysem, finans ve ticaret konusunda o kadar yetersizim. Projemin başlangıç ve sonucu paraya dayandığı için gerçekleşmesi daha ne kadar sürer bilemiyorum.

Maya için ulaşımı kolay, “gerçek cimnastik” yaptırılan lokasyon arayışım umutsuzlukla sonlanmışken, İbrahim Hoca’nın yukarıda bahsettiği projesi beni çok heyecanlandırdı. İnşallah finans ve ticaret konularını da çözecek ve harika bir mekân açacak. Hepimiz bızdıklarımızı ona emanet edeceğiz!

Leave a comment