Okuyorum-okuyorsun-okuyor

Okuma saatlerimizle ilgili harika yorumlar ve öneriler geliyor. Bir kısmı farklı mekânlar öneriyor bana. Diğerleri haftasonu yapmamızı istiyor. Hepsi çok haklı. Yorumları yapanlara bizzat cevap verdim ama buradan da bahsi geçen konular hakkında düşüncelerimi yazmak istedim. Belki benzer hislerde olan ama bana yazmamayı tercih edenler vardır diye düşünerek…

Artık büyük şehirlerimizde ve yavaş yavaş diğer illerimizde çok güzel kitabevleri açılıyor. Büyük markalar değil sadece. Küçük olanlar inanılmaz yaratıcı tasarımlarla kapılarını açıyorlar minik okurlara. Bu yönden bence yeni nesil bizlere göre çok şanslı. “Bizim zamanımızda” (!) ne bu kadar çok kitap çeşidi vardı, ne de bu kadar keyifli mekânlar 🙂

Gönlüm ister ki hepsine ulaşayım, tüm kitabevlerinde okuma yapayım. Böyle bir çalışmaya zamanında Sihirli Sayfalar Kitabevi’nde başlarken (Sihirli Sayfalar uzun bir süredir farklı bir elde ve farklı içerikle çocuklara hizmet ediyor – detaylar başka bir yazıda 🙂) amacım bir ilki gerçekleştirmek ve devamında da tüm kitabevlerinin yavaş yavaş bu uygulamayı hayata geçirmesine şahit olabilmekti. Ben “gönüllü anne” sıfatıyla, ücretsiz olarak kitap okuyorum. Zamanında Sihirli Sayfalar’da olduğu gibi, Tırtıl Kids Kitabevi de bu aktivite için gelen kişilerden ücret talep etmiyor. (Etseler garip olur zaten, değil mi?)

Anlatmaya çalıştığım, burada iş biraz da sizlere düşüyor. Nasıl mı? Yakınınızda olan ve sevdiğiniz kitabevine gidip onlara bizi örnek gösterin ve “Haydi siz de yapın” deyin, vaktiniz varsa ve istiyorsanız siz bile okuyabilirsiniz o harika kitapları. Amaç daha fazla çocuğun kitapla haşır neşir olmasını sağlamak.  Sizler bu konuda öncü olabilirsiniz.

okuma saati

Diğer konuya gelince, birkaç sene önce Sihirli Sayfalar Kitabevi’nde haftasonu okuma saati denemesi yaptık. Fakat haftasonları da o kadar yoğun oluyor ki… Kiminiz çocuğunuzu bir arkadaşının doğumgününe götürüyor, kiminiz bir spor ya da sanat çalışmasını haftasonuna koymuş oluyor, saatleri uyuşmuyor. Öte yandan haftasonları aile günü. Aile büyükleri ile yapılan uzun kahvaltılar, orman yürüyüşleri, şu bu derken bizim okuma saatlerimize katılım çok az oluyor. Yine de Tırtıl Kids’e bu talebi ileteceğim, kendi bünyelerinde haftasonları okuma saati yaparlar belki. O zaman duyurması benden 🙂

Gelelim geçen haftaki okuma saatimize. Harika kitaplarımız vardı her zamanki gibi 🙂

Neler mi okuduk?

Denizin Altında”, “Keçi ve Eşek – Çilekli Gözlük”, “Sakar Cadı Vini’nin Sihirli Değneği”, “Mucit Dedemin Müthiş İcatları” ve “Neden?

Okuduklarımızdan belki de en keyifli iki tanesini aşağıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sakar Cadı Vini’nin Sihirli Değneği

5-8 yaş grubu için hazırlanmış Sakar Cadı Vini serisine bayılıyorum. Bu kadar komik bir cadı tiplemesi olabilir. Kitaptaki çizimler de harika. Her köşesinde bir detay var. Okuma saatinde minikler tüm detayları göremiyor olabilirler fakat şöyle yan yana oturup okuduğunuzda oldukça uzun zaman geçirilebilecek bir kitap.

Bu hikâyede Cadı Vini her sene olan Sihirbazlar gösterisine katılacak. Hazırlanmak için en sevdiği elbisesini çıkarıyor. Elbisenin üzerindeki ketçap lekesini görünce makinaya elbise ve diğer çamaşırlarını atıp bir güzel yıkıyor. Yıkanan çamaşırları ipe asarken, sihirli değneğini de yıkadığını farkediyor. Ve değnek bozuluyor! Hikâye sihirli değneği bozulan Vini’ye kedisi Vilbur’un nasıl yardımcı olduğunu ve bunun sonuçlarını anlatarak devam ediyor.

Şimdiiii Cadı Vini kitabı okunur da ben cadı şapkası takmaz mıyım? Takarıııımmmmm…

Beni şapkalı gören minikler kıkır kıkır gülmez mi? Güleeeerrrr…

Çok eğlendik, çok.

Bu arada ilginç bir detay: kitabı okumadan önce şeker gruba cadıları sevip sevmediklerini sordum. “Seviyoruz!!!” dediler. Bu cevap beni şaşırttı. Cadılar farklı farklı, hepsi Sakar Cadı Vini gibi komik olmayabiliyor ama demek ki şimdiye kadar okudukları kitaplarda gerçek anlamda kötü bir cadı tiplemesiyle karşılaşmamışlar. Ne güzel.

“Neden?”

Kitap 7-9 yaş arasına hitap etmekle birlikte bizim bızdıklar çok eğlendiler. Sorulara ciddi ciddi cevap verdiler ve verdikleri cevapların doğruluğu beni şaşırttı gerçekten. “Amaaan siz de her şeyi biliyorsunuz :)” dedim sonunda.

Kitapta hayvanlarla ilgili çeşitli sorular var. Bu sorulara komik cevaplar verilmiş.  Hem güldürmek, hem şaşırtmak için. Ama doğru cevap da mutlaka sayfanın sağında ince bir kolona eklenmiş.

Bir örnek mi?

Mesela “Suaygırları ağızlarını neden açarlar?”
Çeşitli cevaplar: “Doktor boğazını daha kolay kontrol edebilsin diye.”
“Dişlerini güneşlendirmek için.”

Ya da

“Zebralar neden siyah ve beyaz çizgilidir?” gibi bir soruya
“Hangi rengi sevdiklerine karar verememişler.”
“Hapishaneden yeni çıkmışlar.”

gibi komik cevaplar çocukları eğlendirirken, neyin mantıklı olup olmadığını  belirlemelerini sağlıyor.

Biz bu kitapla çok keyifli dakikalar geçirdik.

Unutmadan, bir sonraki okuma saatimiz 16 Kasım, Çarşamba günü yine saat 16:30’da olacak. Bu sefer İngilizce kitaplar okuyacağız. Şimdiden takviminize not ediniz lütfen.

Son bir not: Bahsedilen kitaplardan edinmenin 0 km.Bızdıklar üyelerine kolay ve avantajlı bir sistemi var: Tırtıl Kids sitesini kullanarak, size gelen özel kampanya kodu ile istediğiniz alımı yapıp, evinize yollatabiliyorsunuz rahatlıkla. İlk adım 0 km.Bızdıklar’a üye olmak.  

5 Comments

 1. aysegul
  merhabalar sitenizi yeni kesfetmıs bırı olarak sizleri cooooook tebrik etmek istiyorum kendinize iyi bakın mutlu kalın
  Reply 18 October 2011 at 11:40
 2. Asli
  Bizimkiler 3 yasinda olmalarina ragmen Sakar Cadi Vini serisine bayiliyorlar. "Neden" kitabi da cok eglenceli bir kitaba benziyor; cevaplara bayildim.
  Reply 19 October 2011 at 10:27
  • Evet evet "Neden?" kitabındaki cevaplar harika. Daha pek çok örnek vardı ama hepsine yer veremedim. Sevgiler :)
   Reply 19 October 2011 at 19:52
 3. sİZİN BUYUK HAYRANINIZ, OLARAK TAKİBİNİZDEYİM. BU OKUMA SAATLERİ SÜPER BİR FİKİR. SİZİ TEBRİK EDİYORUM:))
  Reply 19 October 2011 at 11:55

Leave a comment