Nedir bu ÇGYD?

2009 senesinde 0 km.Bızdıklar’ı kurmamla, blog yazarı dostlarım olmaya başladı. Çeşitli çocukla ilintili kurum ve mekânla tanışmaya başladım. Hayatım giderek renklendi. Edukids Hikâyeli Yapboz Seti’nin hikâyelerini yazdığımda, çeşitli ebeveyn-çocuk dergilerinde köşem oluştuğunda ve akabinde kendi serim Burcu ve Berk ile…’yi Artemis Yayınevi ile çıkarttığımızda, hayatımdaki renk sayısı daha da artmıştı. Birbirinden kıymetli, kitaba ve çocuğa emek veren yazarla tanışıyor, kitap dünyasını daha da yakından tanımaya başlıyordum.

Yaz başından itibaren ise hayatımda ÇGYD var. Yani Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği. Nedir bu ÇGYD? Bize ne faydası var? Çocuklarımız için neler yapıyorlar?

Yaptığı çok iş var ama ben size işin temelini tek cümlede özetleyebilirim: çocuk ve gençlere daha kaliteli kitaplar sunulması için, çocuk ve gençlik yayıncılığını ileri seviyeye getirmek için uğraş veren, kâr amacı gütmeyen bir kurum ÇGYD.

ÇGYD’de yazarlar, çizerler, editörler, yayınevi temsilcileri, kısaca kitapla ilintili herkes var.  Sosyal sorumluluk projelerinde aktif olarak yer alıyor, çocuklara kitapları sevdirmek için çeşit çeşit etkinlikler düzenliyor, yurtdışında ülkemizi temsil ederek, Türk çocuk ve gençlik edebiyatının diğer ülkeler tarafından tanınması için büyük çaba sarfediyorlar.

Yurtdışı deyince,  ÇGYD merkezi İsviçre’de olan IBBY’nin (International Board on Books For Young People) Türkiye temsilcisi. Amaçlar aynı: çocuk ve gençlik için kaliteli kitapların artmasını teşvik etmek. Daha çok çocuğun ve gencin kaliteli edebiyatla, kaliteli ve keyifli kitaplarla buluşmasını sağlamak.

Bu dernek her iki senede bir farklı bir ülkede uluslararası “IBBY Kongresi” düzenliyor. Dünyanın farklı köşelerinden yazarlar, çizerler, çocuk ve gençlik kitapları için çalışan pek çok kişi bir araya geliyor, paneller, seminerler düzenleniyor. Bu sene Meksika’da olan etkinlik, iki sene sonra Yeni Zelanda’da ve 2018’de Türkiye’de olacak! Evet, 2018 senesinde İstanbul çok büyük bir edebiyat etkinliğine ev sahipliği yapacak. Ve bu etkinliğin kusursuz geçmesi için ÇGYD kollarını sıvadı bile.

Tüm bunları neden anlatıyorum? Çünkü bilinmesi gerek, çünkü tanınmaları ve destek almaları önemli. Ülkemizde pek çok konuda geriye gidiş varken, çocuk, gençlik ve edebiyat dalında kendi içerisinde 20 senedir bu kadar canla başla çalışan, kendi yağında kavrulan bir derneğin varlığından haberdar olmanın sizlere iyi geleceğini biliyorum.

Kitap kokusu bana çocukluğumu hatırlatır. Kitap kokusu bende coşku yaratır. Çağımız ne kadar sanal ortama kaysa da, kitap kokusu var olmaya devam etmelidir. Hepimizin buna ihtiyacı var diye düşünüyorum – yaştan bağımsız olarak.

Son olarak, ÇGYD’yi isterseniz size gençlik anlatsın 🙂

Bol kitaplı günler dileğiyle…

ÇGYD 20.Yılını Kutluyor! from 0kmbizdiklar on Vimeo.

One Comment

  1. Eski Toprak
    Tüm katkıda bulunanları yürekten kutluyorum. Harika çalışmalar, yenilikler, fikirler... Ne güzel.
    Reply 25 November 2014 at 15:12

Leave a comment