Kitaplarım Geldi!

Sevgili Özlem Onur Kurtuluş ile çeşitli vesilelerle karşılaştık, sohbetlerimiz oldu.  Öncelikle www.cocuklarlahaftasonu.com dan biliyorum onu. Şimdi de yeni projesi www.kitaplarimgeldi.com’u kendisinden dinleme şansım oldu. Eh beğendiğim şeyi sadece dinlemekle kalmayacağım tabii ki. Sizlerle paylaşmazsam olmaaazz!!! 🙂

“kitaplarımgeldi.com” kısaca bir kitap ulaştırma sistemi. Ama özelliği, dikkatlice seçilmiş, kaliteli çocuk kitapları yayınlayan yayınevlerinin var olan veya yeni çıkan kitapları, okuyucunun yaşına uygun olarak özenle pakelenip ayda bir evlere gönderiliyor. Tek yapılacak şey ebeveynlerin bu sisteme abone olması.

Biliyorum ki bu özet açıklama size yetmeyecek. O yüzden devamı Özlem Hanım’ın anlatımıyla aşağıda 🙂

Keyifi keşifler!

Özlem Hanım size önce bir tanısak ne güzel olur.

Özlem Onur Kurtuluş1974 doğumluyum. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunuyum. 16 yıl boyunca (3 yılı Almanya’da) yoğun bir tempoda kurumsal firmalarda pazarlama alanında çalıştım. 40 yaşa doğru hayatı sorgulama dönemine girince, daha dengeli bir yaşam ve kendi işimi yapmak isteğiyle kurumsal hayatı bıraktım.

Bir süre dinlendikten sonra, ben kurumsalda çalışırken ve henüz çocuklarım küçükken aklıma gelen fikri hayata geçirmeye karar verdim.

Çocuklarla hafta sonu gidilebilecek etkinlik ve mekanlar hakkında bilgi veren bir internet sitesi yaptım, cocuklarlahaftasonu.com. 3,5 yıldır site içeriğini güncelleme ve sosyal medya yönetimini kendim yaparak aktif olarak sürdürüyorum.

Geçen yıl cocuklarlahaftasonu.com‘da “Kitaplık” diye bir bölüm açarak çocuk kitaplarını tanıtmaya başladım. 12 ve 9 yaşlarındaki iki oğlum tam birer kitap kurdu oldukları için zaten çocuk kitaplarını yakından tanıyordum. Çevremdeki annelerden kitap seçimi konusunda sık sık sorular alırdım. Kitap seçme ve almanın anne-babalar için çok da kolay olmayan, ciddi zaman isteyen bir iş olduğunu ve bu konuda bir ihtiyaç olduğunu gördüm.

Abonelik modelinin Türkiye’de yaygınlaşmaya başlamasıyla aklıma çocuk kitabı aboneliği fikri geldi ve çocuk kitaplarını kendime iş edindim. Ekim 2017’de kitaplarimgeldi.com‘u hayata geçirdim ve bu işi büyük bir mutlulukla yapıyorum.

Tekrar hayırlı olsun 🙂 “kitaplarımgeldi.com” bir kitap aboneliği sitesi. Sistem nasıl işliyor?

Abonelerimize her ay çocuğun yaşına uygun olarak seçilmiş harika kitaplar gönderiyoruz. Şu anda 0 yaştan 4. sınıfa kadar kitap paketlerimiz mevcut.

Abone olmak için siteye gidip abonelik adımlarını tamamlamak yeterli. Sonrasında abonemizin hiçbir şey yapması gerekmiyor. İptal etmediği sürece abonelik otomatik olarak devam ediyor ve her ay kitaplarını adresine gönderiyoruz.

Kitaplarım Geldi

Yayıneviyle “kitaplarımgeldi” ekibi birlikte kitap seçimini yaptığınızı belirtmişsiniz. Hangi yayınevleriyle çalışacağınıza nasıl karar veriyorsunuz ve “kitaplarımgeldi” ekibi kimlerden oluşuyor?  

Başlangıçta, yani daha fikir aşamasındayken, kitaplarını bildiğim ve sevdiğim dört yayınevi ile ben temasa geçtim. Onlar da sağolsunlar, ortada henüz site bile olmadığı halde çok olumlu karşıladılar ve site hazır olunca da çalışmaya başladık. Daha sonra Kitap Fuarı’nda tanıştığım veya sonradan bana ulaşan yayınevleri oldu, şu anda dokuz yayınevi ile birlikte çalışıyoruz. Benim için ilk kriter kitaplar. Kitaplarını paketlerime dahil etmek istediğim yayınevleri ile çalışıyorum.

Kitaplarım Geldi ekibi şöyle: Lojistik operasyon ve muhasebe tarafını Ertan Atay yönetiyor, site tasarımı ve sosyal medyada kullandığım tasarımları sevgili Mehmet Emin Ciddi hazırlıyor. Site teknik altyapısı için de Startsub adlı firma ile çalışıyoruz. Kitap seçimi, yayınevleriyle iletişim, abonelerimle iletişim ve sosyal medyayı ben yürütüyorum.

Kitap seçerken paketlere koymayı düşündüğüm kitapları tek tek okuyup inceliyorum, gerektiğinde yayınevi uzmanlarına danışıp önerilerini alıyorum, ayrıca çocuklarıma da okutup çocuk gözüyle yorumlarını alıyorum 🙂 Çocuklar da artık alıştılar, beğendikleri bir kitap olduğunda, ”Anne bunu mutlaka pakete koy” diyorlar. 🙂

Paket içeriklerini ebeveynler kendileri belirleyebiliyor mu? Daha doğrusu böyle bir seçenek de sunuyor musunuz?

Kitaplarım GeldiŞu anda kitap seçme özelliği yok, ileride belki olabilir. Şu anda kitap değil ama paket seçmek mümkün. Her yaş grubu için iki farklı paket var, “En Sevilenler” ve “En Güzel Yeniler”. Evinde çok kitap olan anne-babalara, evdeki kitaplarla çakışmaması için En Güzel Yeniler paketini öneriyorum. Genellikle kitapları göndermeden birkaç gün önce sosyal medyada o ayın kitaplarını açıklıyorum.

Kitaplar ayın belirli bir günü mü yollanıyor?

Evet, her ayın son haftası içinde kitapları gönderiyoruz.

Son olarak Özlem Hanım gözleri ışıldayarak şöyle diyor:

Ekim 2017’de başladık ve bugüne kadar abonelerimizden çok sevindirici geri bildirimler, birbirinden harika mesajlar, fotoğraflar, videolar aldık. Çocuklar her ay eve gelen paketi heyecanla açıyor, adına yazılmış mektubu görünce seviniyor, kitapları merak ediyor, daha bir hevesle okuyor ve sonraki ayın kitaplarını heyecanla bekliyorlar. Amacımız da tam olarak bu. Çocuklar daha çok okusun, daha çok merak etsin, daha çok soru sorsun, daha çok hayal kursun, daha çok kıkırdasın… Daha çok okuyan çocukların dünyayı daha iyi bir yer yapacaklarına inanıyoruz.

Leave a comment