İtalyan Sıcaklığı ve Gökkuşağı

Birkaç sene önce ondan bahsetmiştim. İtalyan sıcaklığı ve gökkuşağı birleşirse nasıl olur? Carolina gibi olur!

Lisa Corti’nin Türkiye temsilcisi yerine, içimden Bayan Lisa Corti demek geliyor aslında 🙂

Onu her gördüğümde enerjik, renkli, sıcacık. Yaz öncesinde tekrar bir araya geldiğimizde bana Çeşme mağaza kanadındaki değişiklikleri anlattı heyecanla. İlk mağaza benim oradaki sığınma noktalarımdan biriydi. Sadece orada olmak, muhteşem ürünlere tek tek dokunmak ve bir espresso içmek için 🙂 (İtiraf ediyorum…)

Çeşme değişiyor. Büyüyor, kalabalıklaşıyor. Genç kızlığımdan bu yana (yani asırlar öncesinden beri!) gittiğim bu küçük, sevimli belde, son senelerde olan aşırı büyüme ve kalabalıklaşmasıyla beni bile rahatsız eder oldu. Has İzmirliler kim bilir ne hissediyor…

Bu değişimden ötürü daha sakin ortam isteyen markalar farklı noktalar buluyorlar kendilerine, adeta sığınıyorlar bir yerlere.

Lisa Corti de kendisine yeni bir ev bulmuş, Alaçatı’da sessiz bir sokak. Olur mu demeyin, olmuş. Belki de son kalan sessiz sokağa konuşlanmış.

Ama bu bir marka tanıtım yazısı değil. Bu bir keşfe davet. Carolina Telese Okman‘ı ve çılgın Lisa Corti’yi tanımanız için…

Sizleri de en az beni ısıttığı kadar ısıtsın 🙂

Lisa Corti

Lisa Corti nasıl bir mekân?                                                                                                     

Burası bir konsept yeri. Çünkü buradaki her şey bir sanat. Örneğin biz sabah açar, akşam 09:30’da kapatırız. Çeşme için bu çok alışılmış değil. Genelde dükkanlar akşam geç saatlere kadar açıktır. İnsanlar yemek ve içkiden sonra alışveriş yaparken çok düşünmüyor. Bu da daha sonra onları mutsuz edebiliyor.

Buradan aldıkları ürünlerse özel bir değeri var. Onu gerçekten özümseyerek, düşünerek alırlarsa mulu oluyorlar.

Buraya gelen müşteri yarım saat ile 2.5 saat arasında dükkanda durabiliyor. Örtüler açılır, kıyafetlere bakılır. İçine sinmesi lazım. Çünkü uzun soluklu kullanabileceği şeyler alınıyor. Bir masa örtüsünü 40 sene kullanabilmesi lazım.

Uzun soluklu bir beraberlik gibi…

Yedi sene sonra mekan değişikliği yapmayı hissettim. Hacı Memiş mahallesi kalabalıklaşınca yine ruhuma hitap eden gizli bir sokak buldum ve orada iki katlı çok daha ferah, otantik ve enterasan bir bina restore ettim. Yeni adresimiz aşağıda. Tüm Lisa Corti sevenlerini bekliyoruz.

Lisa Corti

Lisa Corti’nin kendisi kimdir?

İtalyan bir bayan. Etiyopya’da doğuyor. Ailesinin pamuk tarlaları var. 18 yaşındayken İtalya’ya dönüş yapıyor. Orada Visconti di Modrone ile evleniyor.  Milano’da çok soylu bir aileye gelin gidiyor.  Floransa’nın Medici ailesi gibi…

Ama Lisa Corti’nin uçuk bir tarafı var ve bu hâliyle Milano’nun yüksek sosyetesine adapte olamıyor  ve ondan beklentilerine cevap veremiyor. Ayrılıyor.

Sonra kendi çizimlerini yapmaya başlıyor.

Şu anda 70 yaşında. 35 senedir bu işi yapıyor ve her şeyi tek başına çiziyor. Asistanı yok. Kreatif kanatta da kimse yok. Çünkü o bir sanatçı, ressam.  Sadece o yaratabilir. Bir başkası onun adına yaratamaz.

Uzun senedir bu işi severek yapıyor. Pek çok sanatçı gibi, ticari yönü önde ve kuvvetli değil. Onun amacı insanlara bir mesaj yollamak. Aslına bakarsan, geometrik desenlerle çiçekleri birleştirmek pek görülen bir şey değil. Ya da kullandığı renk kombinasyonları çok değişik. Standart dışı. Ancak hepsi bir uyum içerisinde.

Lisa CortiBurada çok farklı ürünler var. İşin çıkış noktası ne?

İlk yaptığı işler ev tekstili.  Sonra kıyafetler doğdu.

Baskıları Hindistan’da yaptırıyor. Kendi yeri var. Çünkü tahalarla baskı yapılıyor. Ve hiç makina kullanılmıyor. Hepsi el emeği. Çok zor teknik. Avrupa’da bu teknik yok. O yüzden Hindistan’da yapılıp Floransa’da dikiliyor.

Siz nasıl bu resme dahil oldunuz?

Aslında bu ilginç bir konu. Çünkü ben aslında ceza hukuku okudum. Yaptığım çalışma çocuklar ile ilgili ceza hukukuydu. Ama geçmişimde moda var. İtalya’da Vogue ve Corso Como 10  için çalışmıştım. Hukuk eğitimi ağırlaşınca modayı bıraktım, avukat oldum. Ama Türkiye’ye geldim. Lisa Corti’yi zaten biliyordum. Benim eski komşularımdı. Ailemiz çok iyi tanışıyordu.

Türkiye’ye gelince eşimle tanışıp evlendim ve burada kaldım.

Lisa CortiHukuk hayatı ne oldu?

İtalya’da mahkemede çocuklar için çalışıyordum. Fakat benim oradaki lisansım Türkiye’de geçerli değildi. Çok ağır bir ders programına girmem gerekiyordu. Üstelik Türkçem yoktu o zaman. Yapamadım. Bırakmak zorunda kaldım.

Böylece bu renkli hayata adım attım J Hiç şikayetçi değilim.

Çok keyifli bir ortam aslında, değil mi?

Evet öyle. Ve daha önce de söylediğim gibi, bu ürünler ticari olmaktan çok daha öte, sanat eseri aslında. O nedenle gelen kişiyle bir duruş, bir bakış açısı yakalıyoruz. Ben sadece mesajı aktaran kişiyim. Yaratan değilim. Ama doğru mesaj doğru insanla buluşursa, işte o zaman harika oluyor.

Eşinizle Çeşme’de mi tanıştınız?

İstanbul’da tanıştım. Organize edilmiş bir buluşmada birbirimize aşık olduk! Bizim bu ilk buluşmamız 13 saat sürdü! Altı ay sonra Portofino’da iken evlenme teklif etti.  O uzun seneler Libya’da inşaat işindeydi.İşinden dolayı  Ayda en az 2-3 hafta Çeşme’de olması gerekecekti.  Bu vesileyle bana “Benimle gelir misin?” dedi. Ben de “Tabii ki!” dedim 🙂

Böylelikle evlendikten 10-11 ay sonra Çeşme’ye, Alaçatı’ya geldik. Yedi sene oluyor.

Lisa CortiKışın nasıl burası?

Kışın muhteşem. En sakin aylar Ocak-Şubat. Ama onun dışında burası harika. Sezon da uzadı. Nisan’da “Ot Festivali” var. Ekim’de “Balık Turnuvası” var. Herkes burada.  İnanılmaz bir kalabalık. Amerika’dan, Avustralya’dan, dünyanın pek çok yerinden insanlar geliyor. Ekim’de bile denize giriliyor. Sakız Adası’na çok gidiyoruz.

Balık Turnuvası’nda ne oluyor?

Erkekler sabah 05:00’te balık avlamaya çıkıyorlar. İki kategori var. İki ya da üç gün içerisinde kim en çok balığı yakalıyor. Veya en büyük balık.

Sonrasında şömineler yanar, sohbetler, yemekler,… Çok eğlencelidir.

Ben 35 yaşındayım. 30-60 yaş arasında burada yaşayan yerli ve yabancı pek çok kişi var. Bizim için yaz iş zamanı. Kışın birlikte çok eğleniyoruz. Herkes çok daha rahat oluyor.

Ben sıkılmıyorum. Çünkü bana ait  ondört tane köpeğim var. Barınakta çalışıyorum. Orada 900 tane hayvanımız var. Sokaklarda yaklaşık 6,000 tane daha hayvan var. Dükkan haftasonları açık. Lisa Corti’nin kış koleksiyonu geliyor. Arada da İtalya’ya gidiyorum.

Kış Koleksiyonunda neler var?

Kaşmirler, ipekler, satenler,…

Lisa CortiYılbaşında Çeşme çok kalabalık galiba?

Çok! Ama aşırı bir kalabalık. Yani bayram dönemini düşünün. Bunu 1.000’le çarpın! Ağırlıklı gençler oluyor.

Lisa Corti’ye geri dönersek, İstanbul’da da Lisa Corti var mı?

Evet var. Nişantaşı Abdi ipekçide.Yogun istek üzerine bir buçuk sene önce İstanbulda da dükkan açtım o yüzden kışları artık İstanbulda geçiriyorum. Çok keyifli oluyor çünkü yazın gördüğüm tüm müşteri ve arkadaşlarımı oniki ay boyunca görebiliyorum.

Dünyada Lisa Corti’yi kimler tercih ediyor?

Meryl Streep, Sophia Loren,  Ürdün Kraliçesi  Queen Rania, Monaco prensesi Carolina,… Biraz entellektüel, sanattan anlayan kişiler. Ferzan Özpetek filmlerindeki ev tekstillerinde Lisa Corti kullanır. Bu da bizim için bir sorumluluk. Aynı çizgiyi korumak lazım.

Son olarak, mağazada başka son derece özel markalar da yer alıyor. Adeta tamamlayıcı unsur olarak buradalar. Hangi markalar olduğu konusunda bilgi alabilir miyiz?

Mücevher olarak Angela Caputi ve Elieli Gioielli, özellikle tekneler için tercih edilen şık, renkli, kırılmayan bardak tarzı aksesuarlarda Mario Luca GustiSimple Life’ın ürünleri ve bir çok daha sürpriz isimlerin ürünleri.

ADRESLERİMİZ :

ALAÇATI LİSA CORTİ : Alaçatı Mahallesi, 11026 Sk. No:22, Alaçatı, Çeşme
Tel: 0232-716 98 96

İSTANBUL LİSA CORTİ : Abdi İpekçi Caddesi. Lalezar Apartmanı, No:49 D:11, Nişantaşı
Tel: 0212-296 76 07

www.lisacortiturkey.com

Leave a comment