İ-Kİ Yaşındayız!!!

Bir yaşında olduğumuzda yazdığım yazıya şöyle bir göz attım: “İşte 1 Yaşındayız!”
“Ne çok şey yapılmış bir senede, acaba bu sene neler oldu?” diye düşünmeye başladım. Alt alta sıralamak istedim. Yazdıkça yazmak geldi içimden. Yine dolu dolu bir sene olmuş. Hem başlatılan faydalı çalışmalara devam edebilmişiz, yani yarıda kalmamış hiçbir şey, hem de yenilerine el atmışız.

Bilmeyenler için, “0 km. Bızdıklar” 13 Kasım 2009 tarihinde “İşte Başlıyoruz!” başlıklı yazıyla sanal dünyaya adım attı.

“0 km.Bızdıklar” ı kurarken ilk hedefim biz anne ve babalara gülebilmekti. En başta da kendime… Her şeyi pek bir ciddiye alışımızla, birbirimizle farkında bile olmadan ya da bilerek girdiğimiz yarışlarla, ideallerimiz ve hayallerimizin nasıl da çocuğumuz tarafından kontrol edilişine ağzımız açık bakakalma hâlimizle, kısaca “ebeveyn” olmak ile dalga geçmek istedim.

Fakat blog beni faydalı bilgiler, hayata dair izlenimler, paylaşımlar ve daha fazla paylaşımlar noktasına getirdi.

Ben sıcak teması severim, dokunurum insanlara. Miniğimi de mıncıklarım her fırsatta. Onun için sadece yazmak yetmedi. Aktivite yapmak istedim. Başladık eksiklik olarak gördüğüm “okuma saatlerine”.

Time Out İstanbulÖnce Bebek’te “Sihirli Sayfalar”, ardından İstinye Park’ta “Tırtıl Kids”.

Ben okuma uzmanı değilim, sadece gönüllü bir anneyim.

Bir tek benim çocuğum okusun diyemiyorum, hepsi okusun istiyorum.

Şansıma harika mekânlar ve muhteşem insanlarla el ele yapıyorum okumayı.

Yaptığımız çalışma bu sene de Time-Out İstanbul (English),
İstanbul Life,
Bebek gibi dergilerde aktivite olarak duyuruldu.

 

Derken Etiler Alkent Bambino Oyuncak’ı devreye soktuk. Bambino’nun sahibi Aynur Çitçi, benden çok çocuk seven bir kişi. Onları görünce gözleri parlıyor. Başladık Bambino’nun sıcacık ortamında aktiviteler yapmaya. İki senedir devam ediyoruz. Minikler geliyor pıt pıt, önce nereye bakacaklarını şaşırıyorlar o harika oyuncakçıda, sonra başlıyorlar elleriyle yaratmaya…

Dedim ya, ben sadece gönüllü bir anneyim. Evde kızıcıkla da yapabilirdim bu çalışmayı ama istedim ki, herkes katılabilsin, İstanbul’da en ufak çalışmaya gayet yüksek rakamlar ödemeye alışmış ebeveynler, çocuklarını ücretsiz buraya getirebilsin.

İstedim ki bu tarz çalışmalar başkalarına da örnek olsun, çoğalsın. İnşallah giderek artar, öyle ki bu imkânlara sahip olamayan çocukları da aramıza alabiliriz.

Elveda OfisBu sene yüzümüzü de, altyapımızı da yenilemek istedim.

Harika bir ekiple çalıştım.

Kadro Oluşumu ve Koordinasyon’da Özlem Ercan.

 

 

Kurgu ve Efekt’te Çağdaş Ünal,

 

 

 

 

Makyaj ve Kostüm’de Esra İlter Demirbilek.

Onlar sayesinde “0 km.Bızdıklar” yepyeni bir görünüme kavuştu, daha hızlandı, okur odaklı oldu.

Aradığınızı kolay buluyorsunuz, daha renkli ve keyifli sayfalar sizinle birlikte, bahar aylarından bu yana.

 

 

Mart 2011’de “ALL,forkids Dergisi”nin benimle yaptığı ropörtajda o kadar birbirimize ısındık ki, “Haydi bize de yazın.”dediklerinde tereddütsüz atladım işe. İş değil keyif aslında. Her ay heyecanla yazıyorum, onların işlerine verdikleri emeği projeyi oluştururken hissederken, ay başında dergiyi elime aldığımda net olarak görüyorum. Baş rollerde sevgili Selin Aktaş. Mayıs ayından bu yana onlarlayım.

 

Haziran 2010’da başlayan “Mini Pregnancy&Baby” köşem de devam ediyor tabii ki.

Ondan da vazgeçmek istemedim. İlk göz ağrım ne de olsa…

Farklı tarzda yazılarla her ay iki dergideyim anlayacağınız.

 

 

Yine bahar aylarında (ilkbaharı çoook seviyorum) Edukids ile tanıştık. Sıcacık bir insan Nuran Gür. Bambino Oyuncak’ta bir aktivite yaptık birlikte. Ama işbirliğimiz o kadarla kalmadı.

Bir projeyle geldi Edukids: Hikâyeli Yapboz. İçim kıpır kıpır oldu. Yaklaşık sekiz ay boyunca çalıştık. Ben hikâyeleri yazdım, kart içeriklerini oluşturdum.

Murat Tanhu Yılmaz şirin mi şirin illustrasyonlar yaptı, bizim ince ince detaylara inişimizi sabırla karşıladı. Sevgili Nuran ise işin en zor tarafını, yani üretimi ve dağıtım sistemini üstlendi. Sonuç yüzümüzü güldürdü. Ürünümüz hemen duyulmaya başladı,

“annebabaokulum” , “hürriyetaile”,  “hadianne ve  “hepimizaileyiz gibi internet siteleriyle “ALL,forkids”, “Yeni ANNE” Dergileri’nde yer aldı.

Harika yorumlar gelmeye başladı. İnşallah daha iyilerine demekten başka bir şey kalmıyor.

Bitti mi sandınız? Hayır efendim, bir de Tırtıl Kids Kitabevi ile ortak kampanyamız var Ekim ve Kasım aylarını kapsayan, kapsayacak olan.

İşini seven, emeğe değer veren markalarla çalışmak çok keyifli oluyor. Tırtıl Kids Kitabevi ve sevgili Nalan Erduran da aynen öyle. Amacımız kitaba kolay ulaşım. Sonuçta pek çok okurumuz İstanbul dışında ya da her zaman Tırtıl Kids’e gidemiyor. O zaman kitapları ayaklarına getirmek lazım. Hem de avantajlı olarak. Kampanyamız işte bu düşünceyle başladı. Daha çok kişiye ulaşmak, okutmak, indirimli ürün sunabilmek.

Kampanya çerçevesinde her hafta yeni bir kitap tanıtımı yolluyoruz “0 km.Bızdıklar” üyelerimize. Böylelikle özenle seçilmiş kitaplardan haberdar olabiliyorlar.

Bunun ötesinde “0 km.Bızdıklar” bünyesinde “Bızdıklara Kitaplar” bölümü açtık. Tırtıl Kids’den birbirinden güzel seçilmiş kitaplar Nalan Erduran’ın sunumuyla bu bölümde yer alıyor.

Geldiğimiz nokta beni mutlu ediyor, kafamdaki diğer projeler ise heyecanlandırıyor.

Seneye size doğumgünü yazımızı yazarken daha pek çok yenilikten bahsedebilmeyi umuyorum. Onun için katkılarınız çok ama çok önemli.

İyi ki varsınız, iyi ki bizi takip ediyorsunuz 🙂

UNUTMADAN: 16 KASIM, ÇARŞAMBA GÜNÜ SAAT 16:30‘DA İSTİNYE PARK TIRTIL KIDS KİTABEVİ‘NDEYİZ. 4-6 YAŞ GRUBU İÇİN İNGİLİZCE KİTAPLAR OKUYACAĞIZ. HEM DE BU SEFER YANIMDA GÖNÜLLÜ BİR ANNE DAHA VAR: AYLİN RENDA! HEPİNİZİ BIZDIKLARINIZLA BEKLİYORUZ 🙂

 

13 Comments

 1. Eski Toprak
  Tebrikler!!! Tebrikler!!! Mükemmel bir sebat örneği... Demek ki neymiş ? Bir insan azmederse fark yaratabiliyor, harikalar üretebiliyotmuş. Başarıların devamı dileğiyle...
  Reply 15 November 2011 at 12:29
  • İnşallah inşallah. Keyifle gitsin, fayda sağlasın, gülümsetsin, yeni yeni projelere vesile olsun... Daha ne isterim??? Sevgiler :)
   Reply 15 November 2011 at 23:58
 2. Ece Ermeç Üster
  Harika, süper, olağan üstü! Emeklerinin sonuçlarını görebileceğin, keyifle paylaşabileceğin daha nice nice yeni girişimler diliyor, seni gönülden kutluyorum! Arkadaşın olmaktan keyif ve gurur duyuyorum! Sevgimle, Ece Ermeç Üster
  Reply 15 November 2011 at 16:47
  • Sağol Ececim. Senin de emeğin var bu blogda, misafir sanatçı olarak katılmıştın hatırlarsan :) Çok çok sevgiler :)
   Reply 15 November 2011 at 23:57
 3. Lale Kozikoğlu
  Süper 2 yıl geçmiş, son 1 yıldır bende sizi takip ediyorum ve her yazıya gülerek okuyorum , yüzümde en azından ufak bir gülüçük ile. Oğlum kitap okumayı çok seviyor. her gece ona ben 7-10 sayfa kısa konulu ingilizce kitaplar okuyorum. sorum şu? 1. ne zaman ingilizce kitap okuyucaksınız tırtıl kids de. bu hafta türkçe dediler bize tırtıldan. 2. 4 yaş biraz büyük bizim için. daha ufak yaşlar içinde okuma günleri yapıcakmısınız?
  Reply 15 November 2011 at 17:12
  • Yazıların sizi gülümsettiğine o kadar sevindim ki...Amacıma ulaşmışım demektir. Yaşasııınnn!!! Yarınki okumamız İngilizce olacak. Tırtıl Kids yanlışlıkla Türkçe diye yollamış ama hemen ikinci bir mail ile düzeltme yapmışlardı. Gelebilirseniz bekliyoruz :) Bu arada sizin bızdığınız kaç yaşında? Çok sevgiler :)
   Reply 15 November 2011 at 23:57
 4. meral müminoğlu
  Defnecim, blogunun ikinci yAşına inan inanamadım, ne CABUK gecmiş zaman...Aynı keyif ve azimle devam etmeni diliyorum, bravo sana, bu enerji ve istek olunca kim tutar seni...Haydi kolay gelsin canım ilham perilerin hep yanında olsun...
  Reply 15 November 2011 at 23:43
  • Çok hızlı geçiyor çok da keyifli. 0 km.Bızdıklar sayesinde o kadar harika insanlarla tanışıyorum ki, yazdıkça yazasım geliyor :) İnşallah daha pek çok güzel proje çıkar ve her sene yenilerini gerçekleştiririz. Çok sevgiler :)
   Reply 15 November 2011 at 23:55
 5. Bızdıklarla daha yapacak çoook işleriniz olsun, nice nice dolu dolu yaşlara... Emeğine ve yüreğine sağlık canım, iyiki varsın-ız! Çok sevgiler.
  Reply 16 November 2011 at 11:13
 6. Aslı
  Yüreğine sağlık Defneciğim! Nice yaşlara 0km Bizdiklar!
  Reply 18 November 2011 at 12:28
 7. Aynur Çitçi
  Defne'cigim yazini okurken cok duygulandim cok... Nice guzel yaslara :) Sevgilerimle...
  Reply 21 November 2011 at 21:59
 8. Begüm Erdemli Karamahmutoğlu
  Defnecim, Nice yaşlara... Harika özetlemişsin... Tebrikler :))
  Reply 24 November 2011 at 02:22

Leave a comment