Harika Kitap Serisi: Charlie&Lola

Maya’ya ilk “Charlie&Lola” kitaplarını yengesi İpek getirmişti. Beşli minik kitaplardan oluşan bir setti. Bu iki kardeşe ve pek çok çoğul çocuklu aileye tanıdık gelecek, kardeşlerin sevgi-sinir olma his karmaşasına bayıldım.

Tabii “Charlie&Lola” maceramız o günden sonra devam etti. Bugün sizlere bu seriden bir İngilizce ve bir Türkçe kitap bilgisi aktarmak istiyorum. Kızıcık bu iki kitabı da çok seviyor, her okuduğumuzda keyifle dinliyor.

Yazar Lauren Child, Danimarka seyahati sırasında trendeyken küçük bir kızın ona ilham verdiğini belirtiyor. Bu küçük sarışın kız tren yolculuğu boyunca boyama yaparken hiç durmadan konuşuyormuş. Çok şirin bir görüntüsü varmış. Yolculuğun sonunda Child bu çocuğu hatırladığı kadarıyla çizmiş ve Lola doğmuş.

“Charlie&Lola” serisinde en çok hoşuma giden, anlatımı yapan Charlie’nin küçük kız kardeşi için her hikâyenin başında “Bu benim kız kardeşim Lola. Lola pek ufak ve pek komik.” demesi.

Bu aslında benim partimBugün sizlerle paylaşmak istediğim ilk kitap “Bu Aslında Benim Partim”, Charlie’nin doğumgününü anlatıyor. Bu hikâyede, Charlie için düzenlenen canavar temalı doğumgünü partisine küçük kardeşi Lola fazlasıyla karışıyor. Hediyelerini açıyor, kartlarını okuyor, parti için kendi kendine planlar yapıyor ve bardağı taşıran son damla Charlie’nin doğumgünü pastasını üflemesi oluyor. Kardeşine bu sefer gerçekten sinirlenen Charlie onu uyarıyor. Kendini affettirmek için misafirlere minik canavar torbaları hazırlayan Lola’nın yaptığı pembe kekler çocuklar tarafından afiyetle yeniyor. Günün sonunda yan yana oturup partiyi değerlendiren iki kardeşin, yapılan tüm hatalara karşın, karşılıklı iyi niyet ve sevgileri kitabın anlatımıyla çok net bir şekilde hissedilebiliyor.

I will not ever never eat a tomatoİkinci kitabımız ise “I Will Not Ever Never Eat a Tomato”. Bu hikâyede Lola yine Charlie’ye zor anlar yaşatıyor. Lola faydalı hiçbir yiyeceği yemiyor. Kız kardeşi ile başbaşa kalan Charlie, yaratıcılığını kullanarak her yiyeceği farklı bir şeymiş gibi sunuyor. Havuçlar Jupiterden geliyor, bezelyeler ise gökyüzünden düşen yeşil damlalar oluyor.  Bu kadar az bulunan gıdaları Lola denemeden rahat edemiyor ve sonuçta hepsini sevebileceğini anlıyor. Son aşamada ise Lola hiç sevmediğini söylediği domatesleri işaret ederek, yemek istediğini belirtince bu sefer şaşıran Charlie oluyor. Şimdi oyun sırası Lola’da. Bilin bakalım domatesler nereden geliyor?

Henüz keşfetmediyseniz bu ikilinin maceralarını mutlaka takip edin 🙂

Kitap demişken, bu haftaki okuma saatimizi hatırlatmak istiyorum: 14 Aralık, Çarşamba günü saat 16:30’da İstinye Park Tırtıl Kids Kitabevi’nde olacağız. Bu hafta hem İngilizce, hem de Türkçe kitaplar okuyacağız. Yaş grubumuz yine 4-7. Ama dinlemek isteyen her yaş grubuna açığız 🙂

Yakında görüşmek üzere…

Leave a comment