Güvenli İnternet Kullanımı

www.anneysen.com‘da “Uzman Makaleleri” bölümünde kitap önerileri köşem var. Her hafta farklı bir kitap tanıtıyorum. (Mutlaka  DUYURULAR köşemizden takip etmişsinizdir. DUYURULAR köşemiz nerede mi? Hani sayfamızın sağ tarafında yer alan, çeşitli etkinlik ve yazıları duyurduğumuz yer.. Hâlâ mı farkında değilsiniz???!!! cık cık cık…)

“anneysen.com”da her hafta yer verdiğim kitapları mümkün olduğunca farklı yaş grupları için, değişik konulardan seçmeye çalışıyorum. Kitaplar bazen İngilizce, bazen Türkçe oluyor.

Bu arada “anneysen.com”daki uzman makalelerine mutlaka göz atın. Çok önemli konular, ilginç bilgiler olabiliyor 🙂 (Ben de orada yazıyorum diye söylemiyorum 🙂)

Geçen hafta sitede yer verdiğim bir kitabı konusunun önemi nedeniyle  burada, “0 km.Bızdıklar” okurlarıyla tanıştırmak istiyorum.

İsmi “İnternette Yolunu Şaşırınca.”

Bilgisayar çağında yaşarken, çocukları bilgisayarlardan ya da tabletlerden hatta akıllı telefonlardan uzak tutmak zor olabiliyor. Çağın gerekleri bu olunca, bazen engel olmak anlamsız da olabiliyor.

Bu konuyla ilgili belki hatırlarsınız, “Teknoloji Tehlikeli mi?” başlıklı bir yazım vardı. Konuğumuz Resul Buksur bizlere çocuklarımız için güvenli internet kullanımıyla ilgili çok önemli bilgiler vermişti. İşin bir parçası bizim konuya olan yaklaşımımız ve bilgilenmemiz ise, bir diğeri de çocuklarımızı bilinçlendirmek. İşte bu noktada kitaplar imdadımıza yetişiyor.

Bu kitaptaki hikâyede ana karakter bir arkadaşı vesilesiyle keşfettiği “chat” grubunda tanıştığı bir kişiye, yanlış olduğunu bilmesine rağmen, ilerleyen zaman içerisinde özel bilgilerini veriyor. Peki sonra ne oluyor?

Başka bir çocuğun yaşadıklarının onun dilinden anlatılarak yapılan örnekleme bence çocuklar için hikâyeyi kendi hayatlarıyla özdeşleştirebilmeleri açısından çok doğru bir yaklaşım. Üstelik okuması kolay, sıkıcı değil.

Yaş grubu : 6-10 yaş

Yazar       : Jennifer Moore-Mallinos

Yayınevi    : Remzi Kitabevi

Leave a comment