Fun On The Run!

Amerika’da her ihtiyaca göre bir kitap mutlaka vardır ya, işte bu da onlardan biri. Ben de böyle kitapları edinmeyi pek bir sevdiğim için, kütüphanemize eklediklerimden olmuştu. Bölüm bölüm kullanmaya başladım. Kullandıkça da sizlerin de işine yarayacağına inandım.

“Fun On The Run”, farklı ortamlarda çocuğunuzla oynayabileceğiniz basit oyunlar öneriyor.

Çeşitli bölümlerle herhangi bir durumda yardımınıza yetişiyor. Mesela restoranda oynayabileceğiniz oyunlar, araba oyunları, bekleme odasındaki oyunlar, doktor muayenehanesinde oynayabilecekleriniz, kuaförde oyunlar, otobüs durağındaki oyunlar,  uçak oyunları, anne meşgulken oynanabilecekler, bebek oyunları, herhangi bir yerde işinize yarayacak oyunlar,…

Herhangi bir yerde oynanabileceklerden size birkaç örnek:

Sesi Bulmak
Çocuklardan biri (ya da çocuğunuz) bir ses taklidi yapıyor, diğerleri bunun ne olduğunu bilmeye çalışıyor (mesela elektrikli süpürge, uçak, su sesi,…)

Bu oyun farklı bir şekilde de oynanabilir: herkes gözlerini kapatıyor. Sadece bir kişi bir ses çıkarıyor (mesela sandalyeyi çekiyor ya da madeni paraları birbirine çarpıyor) ve diğerleri bu sesi çıkaranın kim olduğunu bilmeye çalışıyor. Bilen bir sonraki “gürültücü” oluyor.

Sesleri Ekleme
Bir kişi belirli bir ses çıkararak (mesela ellerini çırparak) oyunu başlatıyor. Yanındaki bunu tekrar edip, başka bir ses ekliyor (mesela parmaklarını şıklatıyor.) Sıra diğer kişide. Herkes bir öncekinin yaptıklarını sırasıyla yapıp, kendi bir şey ekliyor. Hepsini eksiksiz yapan son kişi oyunu kazanıyor.

Şarkıyı Bilmek
Bir şarkının ilk birkaç melodisini çocuklardan biri mırıldanır, diğerleri ne olduğunu bilmeye çalışır. Bilemezlerse birkaç nota daha söylenir. Bu şekilde şarkıyı çocuklar bulmaya çalışır.

Kendi Oyununu Kendin Yarat
Elinizdeki malzemelerle çocuğunuzu kendi oyununu yaratmasını teşvik edin.

Görüyorum
Bu oyunda amaç yakınınızda gördüğünüz bir şeyin (bir şort, duvardaki bir detay, masadaki tabak,…) rengini söylemeniz ve karşınızdakinin bunun ne rengi olduğunu bilmeye çalışması.

Fun on the run - sembolik görselArabada oynanabileceklerden sizlere örnekler:

Önce ben duydum!
Bir kelime seçin. Bu kelimeyi arabadaki radyo programında ilk duyan kazansın.

Renkli arabalar
Bu oyunda kırmızı, mavi, gümüş gri, siyah, beyaz, sütlü kahve ve yeşil renklerinden iki tane seçiyorsunuz. İlk renk ‘kazanan’ renk oluyor. Sizi geçen ya da sizin geçtiğiniz  bu renkteki her araç için bir puan kazanıyorsunuz. İkinci seçtiğiniz renk ise ‘iptal’ rengi. Bu renkte bir araba sizi geçer veya siz onu geçerseniz kazandığınız tüm puanlar siliniyor! Baştan başlamanız gerekiyor. Bu arada amaç on puan toplamak.

Doktor muayenehanesinde oynanabileceklerden bazıları:

Vücudumuz
Doktorun muayene odasında, muayene yatağına çocuğunuz uzansın. Tek sefer kullanılabilecek kağıt altında kalacak. Elinizdeki kalemle çocuğunuzun vücudunu çizin. Ardından çocuğunuz detayları kendi doldursun.

Eldiven Oyunu
Muayeneler esnasında kullanılan eldivenlerden iki tane edinin. Bu eldivenleri önce şişirip uçlarını bağlayın. Ardından çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Mesela:

Eldivenleri çocuğunuza verin ve elleri yerine bu eldivenleri kullanmasını isteyin.

Eldivenlerin üzerine yüz çizin (parmaklar yüzün çılgın saçları olacak). Sonra bir kukla gösterisi düzenleyin.

Bacakları arasına sıkıştırdığı eldiveni düşürmeden odanın bir ucundan diğerine yürümesini isteyin.

Son olarak, kuaförde oynanabileceklerden örnekler:

Saçlarınız yıkanırken çocuğunuz elinize bir şey koysun. Sonra siz bunun ne olduğunu bilmeye çalışın.

Saçınız boyanırken kullanılan folyolardan birkaç tane çocuğunuz için isteyin. Bunlardan çeşitli şekiller yapmasını sağlayın.

Eğer yeterince boş koltuk varsa, birinde çocuğunuzun kendi saçını yapma oyunu oynamasını sağlayabilirsiniz. Birkaç toka, tarak, ayna, dönen koltuk,… ile oldukça keyifli dakikalar geçirebilir.

Kitapta daha pek çok oyun var. Peki sizlerin böyle zamanlarda yarattığınız oyunlar var mı? Varsa bizlerle paylaşır mısınız?

 

2 Comments

  1. Merve KT
    Güzel yazı, elinize sağlık :) Biz harften kelime türetmece oynuyoruz. Ben bir kelime söylüyorum, o son harfini alıp yeni bir kelime buluyor. Elma, Ali, İstanbul gibi. Okul çocukları rahat oynuyor. Bir de yolda plakalardan kelime türetme var. 34 EK vs. EK'den KEK veya ÇİÇEK olur gibi. Sevgiler, Merve
    Reply 27 July 2011 at 09:21

Leave a comment