Diş Fırçası

Bu nasıl başlık böyle? Bu kadın şimdi de diş fırçaları ve hangi fırçaların bizim bızdıklar için doğru olduğunu mu yazacak? DEMEYİN SAKIN !!!

Hayır bambaşka birşey hakkında yazmak istiyorum aslında.

Diş fırçamız nerede durur genelde?

Diş fırçamızın bir mekanda bulunması ne ifade eder?

Peki, birden fazla diş fırçamız, birden fazla mekanda olabilir mi?

Geçenlerde (hep de “geçenlerde” oluyor bu düşünceler :)) Maya babaannesinin davetlisi olarak kuzeni Bulut ile babaanne ve dedede kaldı.

Özellikle Maya iyice bebekken, kayınvalidem benim Maya için hazırladığım kocaman çantaya baktıkça, “Defnecim Maya’nın bazı eşyalarını burada bırak ki her seferinde tekrar tekrar taşımak zorunda kalma” diye nazikçe öneride bulunurdu. O zamanlar bir de Babycook, bezler, yedek kıyafetler, oyuncaklar, banyo malzemeleri, kitaplar falan derken bayağı yüklü seyahat ederdik. Şimdi biraz daha medeni bir şekil aldık galiba…

Neyse, sonuçta yedek birkaç kıyafet (bir kısmı zaten babaanne tarafından edinilmiş), diş macunu ve DİŞ FIRÇASI babaanne-dede evinde sabit durmakta. Maya’nın eşyalarını toparlarken aklıma geldi, diş fırçası babaannesinin evinde. Bu onun bu eve ait olduğunun bir göstergesi aslında.

Buradan yola çıkarak, Maya’nın diş fırçası başka nerede diye düşündüm.

Okulunda. Evet, okulda diş fırçalandığı için bir set diş macun ve diş fırçasını da okula bırakmıştık. Hatta öğretmenleri fırçalar ve macunlar karışmasın diye üzerine fotograflarını yapıştırdılar. Evet Maya’nın ait olduğu bir başka yer de okulu.

Minicik bir bebekken, dişleri ilk çıktığında diş fırçası sadece ve sadece bizim evimizdeydi. Şimdi 3,5 yaşında, sosyal bir benlik olarak hem babaanne-dede evinde hem de okulunda birer fırçası var. Bunları düşünürken içim buruldu bir anda.

Daha da büyüdükçe diş fırçalarının ait olduğu yerler artacak, zaman gelecek üniversite yurdundaki odasında ya da bulunduğu şehir ya da ülkedeki evinin banyosunda olacak. Zaman gelecek sevdiği, aşık olduğu adamın evinde olacak. Acaba o zaman biz “çok modern” geçinen anne ve babasının yaklaşımı nasıl olacak?

Benim tatlı, saf, sakin, sevgi dolu bebeğim büyüdüğünde hayat ona neler sunacak? Karşısına nasıl insanlar çıkaracak? İyi olanları kucaklamayı, ona zarar verenleri farkedip onlardan uzaklaşmayı akledebilecek mi? Diş fırçasını doğru yerlerde bırakabilecek mi?

Sadece bir diş fırçası deyip geçmeyin… Neler görüp geçiriyor o diş fırçaları…

Hepimizin çocuklarının onlara mutluluk ve huzur verecek yerlere diş fırçalarını bırakmaları dileğiyle…

Leave a comment