Taptaze Bir Ekmekten Güzeli Var mı?

Bugün sizlere harika bir ekmek tarifi vermek istiyorum. Benim sevgili eşim çok güzel ekmek yapar 🙂 Ekmek makinasında… Hatta eve ekmek makinası alma peşinde ama ben artık mutfakta bir tane daha robota yer olmadığı düşüncesinde olduğumdan, sürekli bu konuyu erteliyorum.

Aylin’den gelen tarif ise fırında pişirilen cinsinden. Benim için fırın kullanmak bir zevk. Zaten var olan bir alet. Tepsisini seç, ısısını ayarla, alarmını kur ve bekle. Kolay geliyor, yer kaplamıyor…

Bu arada çok eski zamanlarda ekmeğin iyice kızdırılmış yassı taşlar arasında yapıldığını biliyor muydunuz? Bir çeşit peksimet yani…Sonraları ocakların üstlerine konan ızgaralar kullanılmaya başlanmış. Ve ardından tuğladan ve topraktan küçük fırınlar icat edilmiş. Roma’da vatandaşlar ekmeklerini evlerindeki fırınlarda pişirirlermiş. Fırıncıların bir çeşit lonca meydana getirmeleri daha sonralara rastlıyor. Ekmek yeme alışkanlığı ise Roma İmparatorluğunu’nun bütün diğer bölgelerine İtalya’dan yayılmış.

Peki şunu biliyor muydunuz? Türkiye 2007 Guinness Rekorlar Kitabı’nda en çok ekmek tüketen ülke olarak yer almış… (senede kişi başı 200 kg. ile)

Bu minik birkaç bilgiden sonra Aylin’den gelen tarife geçebiliriz… Afiyet olsun 🙂

 

 

Kayısı ve bademli ekmek

Hazırlama Süresi: 25 dakika

Adet: 15 dilim (1 dilim = 1 porsiyon)

Pişirme Süresi: 40 dakika

Malzemeler:
2 çorba kaşığı zeytinyağı
½ su bardağı pekmez
1 çay kaşığı deniz tuzu
1 yumurta

1 ½ su bardağı kayısı
2 ½ tam bugday unu
½ su bardağı dövülmüş badem
1 tatlı kaşığı tarçın
1 çorba kaşığı limon kabuğu rendesi
1 paket kabartma tozu

Hazırlanışı:

Fırınınızı 175 derecede ısıtın

Zeytinyağının içine pekmezi, tuzu karıştırıp yumurtayı çırpıp ekleyin.

Tüm mazemeleri karıştırın.

Yağlanıp unlanmış ekmek kalıbına (12×24 cm) karışımı dökün ve üstü kızarana kadar 40 dakika pişirin. Fırından çıkarttıktan sonra 10 dakika bekleyip soğuyunca kalıptan çıkartın.

Aşağıda 4-6 yaş aralığı için 1 dilim ekmeğin vücuda kazandırdığı mineral ve vitamin yüzdelerini içeren grafiği bulabilirsiniz. 

2 Comments

 1. ben bunu hemen yaparım ama.. ancak deniz tuzu nereden bulabilirim?
  Reply 9 August 2010 at 14:16
  • Defne
   Deniz tuzu pek çok şarküteride, doğal ürün satan dükkanlarda var :) Afiyet olsun :))
   Reply 10 August 2010 at 00:22

Leave a comment