Anne-kız el ele verince: Kraftimrafti

Kraftimrafti

Benzer yapıda insanların er ya da geç karşılaşıp birbirlerini bulacağına inanıyorum ben. Aynı dili kullanmak, benzer değerlere sahip olmak, o karşılaşmayı bir sonraki aşamaya hızla getiriyor. Biz de sevgili Aysun Yalaza ile çeşitli vesilelerle bir araya geldik ve zaman içerisinde ortak yönlerimizin çokluğu bizi şaşırttı.

Onunla gurur duyuyorum. İyi iş peşinde çünkü. Hayata bir değer katmaya, işe yaramaya özen gösteriyor. Üstelik bu değerleri kızına da aşılıyor. Dedim ya gururlanıyorum benim dostum diye… Boşuna değil.

O nedenle sizlerle onu ve tatlı kızı Alara’yı buluşturmak istedim. O zaman ben aradan çekilip, sayfayı Aysun ve Alara ile Kraftimrafti macerasına bırakıyorum.

Keyifli okumalar!

KraftimraftiAysuncuğum, öncelikle seni tanıyabilir miyiz? Kraftimrafti öncesi nasıl geçti?
Defnecim benim asıl mesleğim İletişim. Mesleğe aynı zamanda hocam olan çok sevgili Betul Mardin ile başladım. Uzun yıllar birlikte çalıştık. Ulusal, uluslararası bir çok müşteriye hizmet verdik. Sonra müşteri tarafı, medya tarafı kendi ajansım derken seneler geçti. Şu an Akın Öngör – Selendi Şarapları, Güvenlik Servisleri Derneği ve bazı projelerde çalışarak bir yandan bu süreci devam ettiriyorum ama artık daha çok zamanımı Kraftimrafti’ye ve bir takım gönüllü çalışmalara ayırmaya çalışıyorum.

KraftimraftiŞimdi de Kraftimrafti’yi tanımak istiyoruz. Nasıl doğdu ve gelişti?
Kraftimfrafti kızım Alara ile doğdu. Çocuk sonrası biz bir ekip olarak çocuklara aylık abonelik olarak içinden birçok etkinlik ve kitap çıkan temalı aktivite kutuları hazırlıyorduk. O zamanki adı Zuzubo idi. Alara da işin içindeydi. Aktiviteleri önce o deniyordu, çekimleri onunla yapıyorduk, hep işin bir parçasıydı. Sonra ekip dağılınca çalışma yarım kaldı.
Alara bir anne kız projesi olarak devam etmeyi çok istedi. Yapacağımız çalışmanın bir sosyal sorumluluk projesi olmasına karar verdik. O şekilde devam ediyoruz. Çok keyifli… birlikte çalışıp üretiyoruz.

KraftimraftiYaptığın çalışmaları keyifle takip ediyorum. Tam olarak nasıl bir sistem kurduğunuzu anlatır mısın? En son sanat kutuların var mesela, benim çok ilgimi çeken. Adıyaman Sanat Atölyesi var. Bizlere biraz bilgi aktarabilir misin?
Evet senin de dediğin gibi bu tamamen yardım ve sosyal amaçla yürütülen bir proje. Kutuların satışından elde edilen gelir ile farklı yardım projelerinde yer almaya çalışıyoruz. Köy okullarında çocuklar ile buluşuyoruz, hastanelere gidip çocuklara moral olmaya çalışıyoruz.

Aktivite kutularının benzer çalışmaları olduğu için biz biraz daha butik ve belli bir konuda uzmanlaşmaya gitmeye çalıştık. Kutularımızı daha sanat kutusu olarak üretiyoruz. Konunun içeriğine uygun olarak da çocukların okuma alışkanlıklarını desteklemek için konuyla alakalı kitaplar koyuyoruz.

KraftimraftiÇocukları sanatla buluşturup sanatın hayatımızın içinde olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Muhteşem Sanatçılar serisi yaptık. Sabancı Müzesi ile Fikret Mualla kutuları yapmıştık. Çocuklar bir yandan değerli sanatçı Fikret Mualla’yı tanıyıp onun resminden esinlenerek kendi tuvallerini boyuyorlardı.
Şimdi son olarak Türk resim sanatının önemli bir ismi Mevlut Akyıldız işbirliği ile bir sanat kutusu hazırladık. Projeyi kendisi ile paylaşınca bizimle aynı heyecanı duydu. Müthiş bir sanatçı. Birlikte çok keyifle çalışıyoruz. Çocuklar sanatçının resminden ilham alarak cam altı resim sanatını keşfedip kendi cam altı resimlerini yapıyorlar. Çalışma için gereken tüm malzemeler kutuda yer alıyor. Çocuklar kadar büyüklerin de ilgisini çeken çok keyifli bir etkinlik oldu.

Biz Ekim ayında çok sevgili Geleceğe Gülümse ekibinin özverili çalışmaları ile Adıyaman Kahta Alidam İlköğretim Okulu’nda bir sanat atölyesi açtık.
Bu kutunun satışından elde edilen gelir de açtığımız Kraftimrafti Sanat Atölyesi’ne destek olarak kullanılacak. Adıyaman’a Mevlut Akyıldız ile de birlikte gidip çocuklarla buluşturacağız inşallah. Devamında da farklı yerlerde çocuklarla buluşmaya ve bu etkinliklere devam edeceğiz. Hedeflerimizi her geçen gün büyütüyoruz. Farklı işbirlikleri ile daha çok çocuğun hayatına bir nebze de olsa dokunup hayatlarında bir farklılık yaratmak için çalışıyoruz.

KraftimraftiSenin de belirttiğin gibi, Kraftimrafti çatısı altında sevgili kızın Alara da elinden geldiğince seninle sahada bulunuyor. Alara’dan rica etsem, kendi cümleleri kendi bakış açısıyla yaptığınız çalışmaları bizlere özetlese. Kendisi bu çalışmalarda yer aldığında neler hissediyor? Okuldan nasıl zaman ayırabiliyor? Bir genç olarak yaşıtlarına yardımlaşma anlamında neler önerir?
Merhaba Defne abla öncelikle çok teşekkür ederim. Annemin de anlattığı gibi bu bizim anne kız sosyal sorumluluk projemiz. Annem beni kırmadı birlikte devam ettik. Ben çok severek her sürecinde yer alıyorum. Özellikle köy okullarına gitmek benim için çok önemli bir deneyim oldu.

Gerçekten bizden çok farklı bir ortamları var. Bazı kızların maalesef ortaokuldan sonra okula devam etme şansları bile olmuyormuş. Bunu duymak, oradaki şartları görmek beni çok etkiledi.

KraftimraftiBiraz olsun bir katkıda bulunabildiğimiz için çok mutlu hissediyorum. Bizim ne kadar şanslı olduğumuzu fark ediyorum. Okuldan buralara gidebilmek için bazen izin aldım. Okulum da hep destekledi bu katılımımı.

Ben herkesin elinden geldiğince bu tip projelerde yer almasını çok öneriyorum. Ekip olarak çalışmak da çok şey öğretiyor. Çocuklarla çalışmak onlara bir katkı sağlamak çok güzel bir duygu. Biz de onlardan çok şey öğreniyoruz. Onlarla birlikte etkinlik yapınca mutluluklarını görmek çok güzel. Ben herkesin bu deneyimi yaşamasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bazen çok söylenebiliyoruz, farklı konuları dert edebiliyoruz. Bu çalışmalardan sonra ben artık biraz daha farklı bakabiliyorum. Bu çalışmaların içinde olmaktan çok mutluyum.

KraftimraftiSence Türkiye’de sosyal sorumluluk algısı nasıl?
Defneciğim hep konuşuyoruz. Bu konuda çok iyi çalışmalar var. Özellikle gençler çok ümit verici. Çok büyük emekle sahalarda çalışıyorlar. Bu çok önemli. Her şeyde olduğu gibi tabii popüler işlere destek ve ilgi biraz daha fazla oluyor.

Maalesef bazen çalışmaları amaç değil araç olarak kullananlar olabiliyor. Sürdürülebilir olmayan kısa dönemli işler var. Biraz daha gidecek yolumuz var diye düşünüyorum.

Yurtdışında bu çalışmalar gördüğümüz kadarı ile çok daha ilgi ve değer görüyor. Sosyal sorumluluk daha küçüklükten herkesin hayatının içinde yer alıyor. Bunu günlük hayatlarının bir parçası olarak yapıyorlar. Biz de aslında çocuklara bir yandan bunu anlatmaya çalışıyoruz. Sen bir kutu alınca başka arkadaşlarına da yardım etmiş oluyorsun diyoruz. Onlara teşekkür ediyoruz. Farkındalık yaratmaya, hayatlarına bu bilinci sokmaları için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bazen bu çalışmaları çok gözlerinde büyütüp ben tek başıma ne yapabilirim diyenler var. Halbuki hepimiz bir yerinden bir katkıda bulunabiliriz. Güçleri birleştirip büyütebiliriz. Herkes bir küçük katkı ile bile çok şey değiştirebilir. Biz bu bakış açısıyla ilerliyoruz.

KraftimraftiBir de sanata bakış açını merak ediyorum. İnsanlar sanki sanattan biraz çekiniyorlar. Sanatçı ile sohbet etmekten, sergilere gitmekten, sanatsal etkinliklere zaman veya eserlere bütçe ayırmak adeta sonlarda geliyor. Senin bu konudaki görüşlerini de merak ediyorum.
Evet maalesef burada da kat edilmesi gereken bir yol var. Sen de yaşıyorsun hepimiz yaşıyoruz, sanata, tabloya, kitaba bütçe ayırmak yerine daha farklı şeyler tercih edilip ön sıralarda yer alıyor. Yurtdışına gidince müzelerde, sergilerde ufacık çocukları yerlerde çalışmalar yaparak görmek hepimizi çok mutlu ediyor. Biraz önce de söylediğim gibi sanatı hayatın içine çekmeye çalışıyoruz. Amacımız çocuklara sanat yapmak için tek doğru olmadığını göstermek ve eğlenerek kendi özgün çalışmalarını yapmaları için teşvik etmek. Sanatçıları ve farklı sanat tekniklerini eğlenceli bir şekilde çocuklarla buluşturarak çocuk yaştan bu alanda bir bilinç oluşturmaya dolayısı ile aileleri de biraz sürece dahil etmeye çalışıyoruz.

KraftimraftiPeki, bizler Kraftimrafti projelerine nasıl destek olabiliriz? Neler yapabiliriz?
Kraftimrafti kutularını alarak, yaparak, paylaşarak gelişmemize ve daha çok çocuğa ulaşmamıza katkıda bulunabilirsiniz. Destek olan herkese de çok teşekkür ederiz

Kraftimrafti’nin gelecekteki çalışmalarından 0 km.Bızdıklar nasıl haberdar olabilirler?
Instagram’dan paylaşıyoruz çalışmalarımızı. Bizi takip etmelerini rica ederiz. Sana da bize bu fırsatı verdiğin, her zaman yanımızda olduğun ve katkıların için ayrıca tekrar çok teşekkür ederiz.

Kraftimrafti’nin instagram hesabı: @kraftimrafti

Leave a comment