Committed

“Eat  pray  love” adlı kitabı okumuş muydunuz? Türkçe’ye benzer şekilde “Ye  dua et  sev” olarak tercüme edilmiş bu kitap Julia Roberts ve Javier Bardem’in başrollerini paylaştıkları bir film olarak da karşımıza çıkmıştı.

Ben filmden önce kitabı bitirmiş olduğum için, filmi de kaçırmadım tabii. Julia Roberts’ı zaten severim Javier Bardem’de harika bir oyuncu bence.

Bu kitaptan sonra Elizabeth Gilbert “Committed” adlı ikinci kitabı yazmış. “Eat, pray, love” dan sonra ve kitabın devamı olarak çıkan “Committed” ilginç bir kitap. İlkine göre daha kapsamlı aslında. Yine bizde “Ye  dua et  evlen” olarak tercüme edilmiş.

İlk kitapta, baş karakterler Elizabeth Gilbert ve Felipe daha önce birer evlilik yaşadıkları için, yeni bir ilişkiye adım atmakta çok temkinliydiler ancak yine de birbirlerine aşık olmuşlardı.

Bu kitapta ise, iki karakter sonsuz birlikteliğe ve evlenmemeye söz veriyorlar. Evet yanlış okumadınız, EVLENMEMEYE!

Ancak Amerikan Hükümeti bu kararı hoş karşılamıyor ve evlenmelerini şart koşuyor. Bir süre için Amerika’ya giriş yasağı konan Felipe’yi yalnız bırakamayan Elizabeth, yaptıkları seyahatler (bir anlamda yaşadıkları sürgün hayatı) süresince en korktuğu şey olan evliliği araştırmaya başlıyor.

Gerek farklı kültürlerin evlilik anlayışlarının keşfi, gerekse evlilik müessesesinin sorgulanması anlamında bence gayet yaratıcı bir kitap. Okuması keyifli, kolay, sürükleyici.

Neden evlenildiğini düşünenler, kafalarında soru işaretleri olanlar için ilginç olabilir diye düşünüyorum.  

Kitap hakkında yorumlarınızı bekliyorum 🙂

2 Comments

 1. I really wish I knew Turkish! Kisses and I hope you are well. xoxo
  Reply 5 January 2011 at 05:51
  • Defne
   Hey my Dear! Glad you at least checked-out the blog. I will need your help on the forums pretty soon. Translation is on me. Hugs :)
   Reply 8 January 2011 at 15:14

Leave a comment