Ben Yapmadım, Kedi Yaptı !

Hani Candan Erçetin‘in Bahane diye bir şarkısı vardır :

ben özlemedim ki seni
kedi özledi
çağır onu gelsin diye
bana kedi söyledi

diye devam eder. Herşeyi kedi söylemiştir, asla şarkıdaki kişinin düşünceleri değildir 🙂

İşte şu aralar bizim durumumuz da aynen böyle.

“Mayacım çok geç oldu. Neden hala uyumuyorsun?”

“Ben uyumak istiyorum ama kedi uyutmuyor.”
***************************************************

“Tatlım tekrar mı çişin geldi ? Bu son 20 dakika içinde üçüncü oldu. Oyun mu oynuyorsun (uyumamak için)?”

“Hayır benim değil kedinin geldi. Ben ona yardım ediyorum anne.”
***************************************************

“YETER ARTIK SUS DİYORUM SANA !!!”

“Mayacım niye bağırıyorsun? Bağırarak konuşmak hiç doğru değil.”

“Ben değil kedi bağırıyor annecim. Ben ona sus diyorum susmuyor.”

Bu örnekler çoğaltılabilir.

Aslında Maya’nın içinde fırtınalar esiyor diye düşünüyorum bazen. Normalde var olan sakin tavırları bazen hırçın bir aslan yavrusuna dönüşüyor. Bu tavır değişikliğini yaşamak, keşfetmek istiyor ve ne gibi bir tepki alacağını da görmek istiyor sanki. Bizden gelen tepki onu köşeye sıkıştırdığında ise “kedi” ortaya çıkıyor ve suçu üstleniyor. Bu benim yorumum tabii ama hislerim o yönde.

Maya’ya son günlerde taktığımız isim “Miss Attitude.” Herşeye tepki vermesiyle, kaşlarını çatıp, bir Çukurovalı edası ile rap rap rap yürümesiyle gerçekten bu ismi hak ediyor.

Annem bugün içimi rahatlatmak için “Terrible two dönemi dört yaşa kadar devam ediyormuş” dedi. Bense sanki Maya’nın genç kızlık dönemini şimdiden yaşıyormuşum hissinde olduğum için “Bizimkininki 21 yaşına geldiğinde bitecek” dedim.

Bakalım bu kedicikle daha ne kadar karşılaşacağız ?

2 Comments

 1. Anonymous
  canim ellerine saglik cok guzel yazmissin.. sizinle yasiyorum herseyi.. kedicik yapti demekkiii :)))) evet canim terrible two donemi 4 yaslara kadar suruyor ve bu boyle de surecege benziyor :)
  bazen bulutda dunya tatlisi, olgun, harika, sanki cocugum degilde arkadasim gibi sohbet, muhabbet..bi an ise hircin, talepkar, huysuz bir cocuga donuyor..pedegog'a sordugumuzda bana " cunku o bir cocuk !" dedi .... cocukdan tutarli davranislarda bulunmasini isteyemezsinizki..sizin de bazen sinirli, bazen dunya tatlisi halleriniz var ama bir yetişkin oldugunuz icin bunlari dizginlemeyi ve kendi icinizde yasamayi biliyorsunuz disariya yansitmadan dedi..ama o cocuk ! dedi :))) dogru soze ne hacet !

  Ebru Müminoğlu
  Reply 2 December 2009 at 12:49
 2. Anonymous
  Bizim evdeki Arslan yavrusu da(pek yavru değil ama ben hala 1,63 lük boyu ile onu yavruluktan çıkartamıyorum) ne yazık ki aynı sinirli tavırları ve rap rap ayak seslerini çıkartıyor. Biz sakinledik ama şimdi O, ''Asabi Arslan Yavrusu'' rolünde. Ben pek bu terrible two, three, .. six,..., ten de biteceğini sanmıyorum.
  Ne demiş Osho, olduğu gibi kabul et. Ben ettim..... ;-)))
  Reply 3 December 2009 at 01:12

Leave a comment