You’ve Got Mail

Filmi bilmeyen azdır herhalde, minik, sıcacık kitabevinin dev, soğuk kitapçıyla savaşını anlatır. Sonunda minik kitabevi kapanır ama bir aşk doğar 🙂

Meg Ryan ve Tom Hanks’in unutulmaz filmi “You’ve Got Mail”den bahsediyorum.

Benzer bir durum (aşk doğma ihtimali hariç…) sevgili Tırtılkids için geçerli şu aralar!

2010 senesinden bu yana bızdıklar için okuma saatleri düzenlediğimiz, özellikle İngilizce kitap denilince ilk adres olan,  dinamik, genç ve kitap kurdu ekibiyle dev rakiplerinden sıyrılan sıcacık bir yer Tırtılkids.

Kitap işi zor iş. Yazar kızı olarak açık yüreklilikle söyleyebilirim. Biraz idealist olmak gerekiyor. En azından bizim ülkemizde durum bu.

Neden mi?

Her şeye bütçe ayırırız ama iş kitap almaya gelince istenilen rakam çok gelir.

Çocuklarımızı kitapçılara götürüp, kırtasiye alırız!

Birbirimize hediye olarak kitap almak ise hiç aklımıza gelmez. Oldu da aklımıza gelse, karşımızdaki için bir takı ya da kıyafet daha makbul olur korkusuyla almayız.

İstinye Park’a gideriz. Çocuklar için hazırlanmış o gürültülü oyun alanına girer, karşısındaki dükkanlardan kullanıp atacağımız şeyleri alırız ama hemen gözümüzün önündeki Tırtılkids’in önünden geçer gideriz.

Kaç defa şahit oldum, içeri girmeye çalışan çocuğu annesinin çekiştirip kapısından uzaklaştırdığını. Kitapla tanıştırmak için önce kitabı sevmek lazım tabii.

Dev firmalar kitap dışı ürünlerden gelir elde ederek, kitap satışlarını devam ettirebiliyorlar. Ancak sadece kitap satan, özellikle de sadece çocuk kitabı satan kurumların bu yarışta geride kalması kaçınılmaz. Oysaki kaç taneler toplamda? Her biri özel, her birinin desteklenmesi gerekir.

Tırtılkids ilk zamanlar Mohini’deydiler. Orada memnunlardı. Fakat Mohini kapanınca İstinye Park’ta karar kıldılar.

Tırtılkids

Okuma saatleri, tanınmış yazarlar ve çocuk uzmanlarıyla sohbet organizasyonları, özel kampanyalar, duyurular,… Ellerinden geleni yaptılar ve bulundukları alışveriş merkezine bence değer kattılar.

Ancak yüksek maaliyetler, alışveriş merkezinden destek alamama, devlerle mücadele gibi durumlar sadece çocuk kitabı ve seçkin eğitici oyun markaları satışı ile devamlılığı zorlamaya başladı.

Bu ay sonu itibariyle bulunduğu yuvadan ayrılıyor Tırtılkids.

Peki ne olacak?

Biz Tırtılkids sevenler birleştik, kafa patlatıyoruz. Henüz bir çözüm bulamadık. Belki sizlerin aklına bir şey gelir.

Akıl akıldan üstündür ne de olsa…

6 Comments

 1. Geçen hafta Blogcuannenin bir paylaşımından öğrendim. Gerçekten çok çok üzüldüm. Bu tip girişimlerin artacağına azalması çok üzücü:(
  Reply 26 October 2013 at 10:30
  • Evet Esracım bir süredir farklı mecralardan duyuruyor Tırtılkids severler. Umarım hızlı bir çözüm bulunur.
   Reply 26 October 2013 at 11:56
 2. Caganur
  Merhaba, Üzüldüm bu haberinize, giderek yenik düşüyoruz devlerin karşısında gibi hissediyorum. Tırtıl online'dan satış yapmaya devam edip buluşmalarını parklarda, çocuk dostu cafelerde sürdürsün dileğiyle Sevgiler
  Reply 27 October 2013 at 00:05
 3. Pelin Faro
  Ben ne yazikki bi arkadasimin vasitasiyla daha yeni tanimistim, ozellikle de oraya ugramak icin istinye parki sectigim olmustu, tipki bugun gibi, ancak orada calisan, tatli ve yardimsever kizdan kapanicagini ogrendim ve gercekten uzuldum, umarim en yakin zamanda, tekrar ve daha mutlu hizmete baslarlar.
  Reply 29 October 2013 at 01:02
 4. ben de Blogcuanne'den duymuştum bu haberi ve çok üzülmüştüm. aklıma başka bir çocuk dostu kitabevi ile ortaklaşa çalışmak geliyor . bilemiyorum mümkün mü ? ama düşünmeye devam. sizden son durumu devamlı takip edeceğiz.
  Reply 30 October 2013 at 17:07

Leave a comment