Young Guru Academy

Young Guru Academy ile arkadaşım Tülin Kozikoğlu sayesinde tanıştım. Bir kütüphane projesi olur mu, olmaz mı, nasıl olur diye araştırırken Tülin YGA ile kontakt kurmamı ve onların tecrübelerinden faydalanmamı önerdi.

Sıcacık, gencecik, pırıl pırıl insanlarla karşılaştım YGA’da. O kadar güzel çalışmaları var ki, bana ümit veriyor ülkemin yetişmekte olan gençleri adına. Sosyal sorumluluğun bu kadar ince düşünülmüş hâlini bulmak zor gerçekten.  İşte bu nedenle sizlerle onları tanıştırmak istedim.

0 km.Bızdıklar’a çok kıymetli kişiler konuk oldu. İlk defa soru hazırlarken bu kadar zorlandım. O kadar kapsamlı çalışmalar yapılıyor ki, nereden başlasam diye düşünüp durdum. En iyisi en başından başlamak herhalde. YGA nasıl, ne zaman ve kim(ler) tarafından kuruldu?

YGA, 2000 yılında Sinan Yaman tarafından geleceğin sosyal sorumlu liderlerini yetiştirmek vizyonuyla Türkiye’de kurulan uluslararası bir sivil toplum örgütüdür.

YGA’da amaç nedir?

YGA, aşağıdaki şiirde bahsedilen çift kanatlı liderleri keşfetmek ve yetiştirmek için kurulmuştur.

Dünyayı değiştireceğine inanacak kadar idealist,

Hayalinin önündeki engelleri görecek kadar da gerçekçi.

Engelleri kaldırmayı deneyecek kadar cesur,

Sıradışı hayal ortakları ile çalışabilecek kadar da uyumlu.

Kendine yapabileceği en büyük yardımın da

Başkalarına yardım etmek olduğunu bilen bir bencilseniz.

Sosyal sorumluluk sahibi ve başarılı,

Çift kanatlı bir lider olmayı hayal ediyorsanız,

Sizi tanımaktan onur duyarız…

YGA’nin vizyonu yukarıda belirtildiği gibi, geleceğin çift kanatlı liderlerini yetiştirmek. Bu da aslında Harvard Business Review’de çıkan bir makale ile daha iyi anlatılabilir. Makalenin baslığı “Competent Jerks, Lovable Fools”. İnsanların ya donanımlı ya da vicdanlı olabileceğini yazan bir makale. YGA’nin hayali ise hem donanımlı hem vicdani zekâsı yüksek ve sosyal sorumlu liderler yetiştirmek. Çift kanatlı teriminin anlamı bu şekilde özetleyebiliriz

Liderlik Konferansı

YGA ailesine nasıl katılınıyor? Bu aile şu an kaç kişiden oluşuyor?

YGA Liderlik Programı, her sene Kasım ayının son haftasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen “YGA Zirvesi” ile başlar. Bu zirveye, her yıl YGA sitesinden başvuran 50.000 aday arasından seçilen 3 bin 500 üniversite öğrencisi katılır.

Zirve ile birlikte gerçekleştirilen beş aşamalı seçim süreci sonucunda, YGA’nın sosyal sorumluluk projelerinde görev alacak 250 lider adayı belirlenir. Proje atölyelerinde sorumluluk alan lider adayları, iki yıllık değerlendirme sürecinin sonunda, YGA Liderlik Okulu’na katılır.

Şu anda tüm Türkiye’de YGA projelerinde aktif görev alan 600 YGA gönüllüsü bulunuyor, YGA Ailesi gün geçtikçe buyuyor.

YGA Zirvesi 2012 ön başvurular 30 Mayıs’a kadar devam edecek, bir sonraki başvuru dönemi Eylül’de başlayacak.

Başvuru için : zirve.yga.org.tr

Anladığım kadarıyla ilk etap eğitim programına dahil olmayı hak kazanan adaylar belirli bir ücret karşılığı online eğitim alıyorlar. Bununla birlikte ücretsiz bu eğitimi alanlar da var sanırım. Doğru mu biliyorum? Bu konuda da bize bilgi verebilirseniz çok sevinirim. 

YGA Zirvesi süreci sonrasında katılan arkadaşlar YGA Vakfı’nın tüm masraflarını üstlendiği bir eğitime dahil oluyorlar. Projelerde gönüllü olarak görev alacak arkadaşlar bu eğitimler sonrasında sahada liderlik kabiliyetlerini geliştirecekleri bir programa başlıyorlar.

YGA Gönüllüleri’nin çalıştıkları en temel proje “Oku Düşün Paylaş” projesi. Bu proje kapsamında dezavantajlı ilköğretim okullarında açılan kütüphanelerde seçilen en parlak 12 öğrenci ile 13 haftalık bir program hayata geçiriliyor.

“Oku Düşün Paylaş” projesinden alınan ilham ile hayata geçirilen “Yıldızlar Liderlik Okulu” projesi ise online olarak tasarlanan bir liderlik okulu. Bu program YGA’nin öz – gür bir Sivil Toplum Kuruluşu (STK) olması için atılan adımlardan biri. Yani öz kaynağımızı sağladığımız ücretli bir program. Türkiye’nin en seçkin okulları ile bu projede çalışıyoruz. Bunlardan bazıları; ENKA Okulları, Koç Okulları, TED Koleji, Şişli Terakki…

Yıldızlar Liderlik Kampı ile ilgili detaylı bilgi için şu linki inceleyebilirsiniz: 

Program ile ilgili detaylı bilgiye İlköğretim Programları Direktörü Özlem Özkurt ile iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

E-mail: ozlem.ozkurt@yga.org.tr

Benim sizi ilk tanıma sebebim aklımdaki bir kütüphane projesiydi. YGA kütüphanelerini bize biraz anlatabilir misiniz? Normal kütüphanelerden farklı sanırım…

YGA kütüphaneleri dezavantajlı ilköğretim okullarında okuyan, yaratıcı düşünen, düşündüklerini özgürce paylaşan, özgüvenli liderler yetiştirmek vizyonunu ile hazırlanmış renkli, sıcak ve çocukların alışık olmadığı sıra dışı bir atmosfer.

Yuvarlak masası, renkli perde ve sandalyeleri, kitaplığı, yer kaplamasıyla özgün bir kütüphane.

Bu kütüphanelerde az önce bahsettiğim “Oku Düşün Paylaş” seansları gerçekleştiriliyor.

Projenin  vizyonu ile paralel olarak oluşturulan 13 haftalık bir program uygulanır.

13 haftanın konu baslıklarından bazıları; Hayal Gücü, Vizyoner Liderler, Vicdani Zeka, Bencillik & Bensizlik, Birlikte Başarmayı Başarmak, Hatalardan Ders Almak..

Tüm bu konu başlıklar proje için özel tasarlanmış, okumak için değil, yazmak için hazırlanmış “Oku Düşün Paylaş” proje kitabi üzerinden gerçekleştiriliyor.

YGA’ya destek olan pek çok kurum ve profesyonel liderler var. Bu kurum ve liderlerin YGA’ya inanmış olmaları bence büyük başarı ve Türkiye için umut verici bir durum. Kimlerle omuz omuza çalışıyorsunuz ve nasıl destek oluyorlar?

Hayal Ortaklarımız ve Stratejik Hayal Ortaklarımız ile bir çok konuda birlikte çalışıyoruz. Bireysel destek veren hayal ortaklarımız YGA Projelerine zamanlarını, bilgilerini, enerjilerini vakfederek YGA Projelerini tecrübeleri ile besliyorlar.

Hüsnü Özyeğin, Süreyya Ciliv, Güler Sabancı, Ahmet Bozer, Cihangir Kavuncu, Tülay Güngen, İlber Ortaylı, Nezih Barut, Prof. Erhan Erkut, Mustafa Çağan ve onlarca hayal ortağımız YGA’nin hayaline ortak olup destek veriyor.

Kurumsal şirketler ile gerçekleştirdiğimiz stratejik hayal ortaklığı kapsamında ise şirketlerin insan kaynağı ile bir çok projeyi hayata geçiriyoruz. Maddi olarak destek verirken birlikte hayata geçirdiğimiz YGA projeleri ile ‘çift kanatlı liderlik’ kavramını şirket kültürüne yerleştirme hayalini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Yapı Kredi Bankası, Turkcell, Microsoft, BSH, Abdi İbrahim, Coca-Cola gibi stratejik hayal ortaklarımız ile bu kapsamlarda bir çok projeyi hayata geçirdik.

Harvard Business School nasıl devreye giriyor? Onlarla bir işbirliğiniz var anladığım kadarıyla.

2010 yılının Haziran ayında YGA Eş Başkanı Enis Güray, Harvard’ın Dünya’nın en seçkin 150 STK Liderini davet ettiği bir Executive Education programına davet edildi. Türkiye’den davet edilen tek STK Lideriydi. Eğitimde Harvard’li profesör, Enis Güray ve YGA’yi diğer katılımcılara su şekilde tanıtmış;

 • En genç STK Lideri
 • En çok gönüllü başvurusu alan STK
 • En az bütçe ile en çok projeyi hayata geçiren STK

Aynı zamanda YGA Harvard’ın deyişiyle onların yeni yeni yapmaya çalıştığı sahada liderlik kabiliyetlerinin geliştirilmesini 2000 yılından beri yapıyor. Bunun üzerine bize global ortaklık teklif ederek bu konuda birlikte çalışmak istediklerini söylediler.

Bunun üzerine YGA’nin online liderlik programları üzerine çalışmalara başladık. Ocak ayında bir grup Harvard öğrencisini İstanbul’da ağırladık birlikte projeler üzerine çalışmaya başladık.

Bu Global Ortaklık kapsamında YGA projeleri Harvard öğretileri ile zenginleştiriliyorken, Harvard öğrencileri de liderlik kabiliyetlerini YGA’da geliştiriyorlar.

Yaratıcılığı desteklemenin en doğru şekli nedir?

YGA’nin liderlik yetkinliklerinden biri “stratejik yaratıcılık”. Bunu desteklemek ise YGA’nin bir diğer yetkinliği “bensizlik” en önemli kriter diye düşünüyoruz. Kendini aradan çıkaran, birlikte başarmayı başaran bireyler oldukça, yaratıcılık konusunda kendilerini geliştirebilirler. YGA’da tüm projeler bunu temeline alarak oluşturuluyor.

Kamp

Çocuklar sosyal sorumluluk projelerine en genç kaç yaşında başlayabilirler?

Birlikte çalıştığımız en küçük grup ilköğretim 6. ve 7. Sınıf öğrencileri.

YGA projelerinde görev alan gönüllüler arasında ise en gençlerimiz lise öğrencileri..

YGA’ya  çalışmalarından ötürü ve sevgili Gökhan Meriçliler’e bize vakit ayırıp, sorularımı sabırla cevapladığı için teşekkür etmek istiyorum.

YGA ile detaylı bilgi edinmek isterseniz: www.yga.org.tr

 

5 Comments

 1. EceEÜ
  Harika bir oluşum bu Defne'ciğim, paylaşımın için çok çok teşekkürler :)
  Reply 29 May 2012 at 10:59
 2. Defneciğim, iyi ki paylaşmışsın... YGA ile ilk tanışmam sanırım 2009 yılıdır. Eşimin Bakırköyde bir kız yurdunda öğrencilerle Oku-Düşün-Paylaş seanslarına katılarak öncelikle haftasonlarımızı neden ziyan ettiğimizi anlamaya çalışarak. Sonra içine girdikçe ve tanıdıkça, ne kadar özel bir işe imza attıklarını anlayınca değişti tabi ki bakış açım. Eşimin koştura koştura neden o öğrencilere gittiğini, neden onca hazırlandığını ise ancak 2 yıl sonra anladım, kendim de Yaşar Doğu İlköğretim Okulunda 12 hafta boyunca Oku-Düşün-Paylaş seanslarına katıldığımda. Muhteşem bir deneyim. Önceleri ayağa kalkmadan konuşamayan, kendi fikirlerini ifade edemeyen çocukların ilk haftaların ürkekliğini üzerlerinden atarak muhteşem yaratıcı varlıklara dönüşmelerini izlemek... Ya o sevgileri, anlatılır gibi değil, seansların bitmesini istemezler, bizim hergün gelmemizi isterler, araştırmayı ve fikir üretmeyi öğrenirler. Önceleri sadece birkaç kişinin konuştuğu sınıfta, ardıardına konuşmak isteyenler kendini tutamazlar... Sonradan annesinin ölmüş olduğunu öğrendiğimiz bir öğrencinin, beraber moderatörlük yaptığımız arkadaşıma "sen benim annem gibisin..." deyişini ise asla unutmadık. O seanslarda yaşadıklarımızı blogumda da paylaşmışım. İzninle paylaşıyorum. http://annebabaokulum.blogspot.com/2010/06/oku-dusun-paylas.html http://annebabaokulum.blogspot.com/2010/06/young-guru-academy.html
  Reply 29 May 2012 at 14:24
 3. Defnecim harika bir paylaşım. Ben ilk defa duydum, izninle paylaşmak isterim bu yazıyı. Sağol arkadaşım, vallahi umut oldu biraz bana bu yazı
  Reply 1 June 2012 at 22:52

Leave a comment