Yılbaşı Hediye Zamanı

Ablam yurtdışında yaşıyor senelerdir. Her yılbaşı döneminden önce etrafta “Jingle Bells!” şarkı ve çan sesleri ile deli gibi alışveriş yapan kitleden bunaldığını anlatır.

Gerçekten Aralık ayı istesek de istemesek de bizleri alışverişe itiyor. Sevdiklerimiz için hediye almak aslında çok keyifli.  Fakat insan her zaman içine sinen, karşısındakini maksimumda mutlu edebilecek bir seçenekle karşılaşamıyor. Özellikle de işin içerisine belirli bir tarih kısıtlaması giriyorsa…

Öte yandan bütçesel sorunlar da olabiliyor. Özellikle kalabalık bir aile grubu, eş dost derken toplamda verdiğiniz rakam sizi hayrete düşürebiliyor.

Dergileri karıştırırken farklı seçeneklerle karşılaştım. Bunlar genelde yabancı dergilerdi. Ancak fikirler her yerde uygulanabilir. Sizlerle paylaşmadan duramadım tabii ki…

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN SAĞLIKLI HEDİYELER

 • Pedometre – sağlıklı olmak için atılması gereken günlük 10,000 adımı en doğru hesaplamanın yolu.
 • Sağlıklı yemekler sunan bir yemek kitabı
 • Sempatik ölçü kapları – “Karınca” tarzı mağazalarda çok yaratıcı hediyeler oluyor. Farklı şekillerde ölçü kapları bulabilirseniz, yakınlarınızın sağlıklı yaşamasına destek olmuş olacaksınız.
 • Uyku maskesi – ışıksız bir uyku melatoninin daha fazla salgılanmasını sağlıyormuş. Üstelik uyku maskeleri seyahatlerde de kullanılabilir. Neden olmasın?

MUTFAĞINIZDAN

 • Eğer mutfakta başarılı iseniz, biraz da yaratıcılığınızı işe koyarak, harika paketlerle yaptığınız ürünleri sevdiklerinize sunabilirsiniz. Örneğin evde yaptığınız bir likörü güzel bir likör şişesine koyarak ya da en güzel pastanızı yine şık bir pasta tabağının üzerinde ve hatta elde yapacağınız şık bir kutunun içerisinde hediye edebilirsiniz.
 • Oldu da Ayvalık tarafında zeytinliğiniz (ya da bir tanıdığınızın zeytinliği) varsa, işte en güzel hediye: bir şişe zeytinyağı!

KAĞIT, KALEM, KİTAP

 • Hediyelerin mutlaka modern olmasına gerek yok. Çok şık not kağıtları ve belki birlikte uygun bir kalem bence harika bir hediye olur. Kitap ise bence her zaman için makbul bir hediye. Ben yakınlarıma kitap hediye ederken onların hobilerini gözönünde bulundurmaya çalışıyorum. Yelken yapmayı seven birine içerisinde nefis deniz ve yelkenli fotoğrafları olan bir kitap aldığınızda o kişiye hediyesini gerçekten özenerek seçtiğinizi göstermiş oluyorsunuz.
 • Bir diğer fikir de yakınınızın severek takip ettiği dergiye onu senelik abone yapmak. Hatta artık dergiler DVD’leri ile piyasada. Mesela National Geographic. Gayet güzel bir hediye olabilir.

DIŞARIDAN AMA SICACIK

 • Bazen hemen tüketilecek hediyeler de güzel oluyor. Mesela güzel ahşap bir kutunun içerisindeki farklı bölmelere yerleştireceğiniz bir şişe şarap ve beraberinde peynir ve kraker çeşitleri kalıcı olamayacak ancak çok hoşa gidecek bir hediye olacaktır. Burada tek hassas nokta şarabın kaliteli olması bence. Bazıları içilemeyecek derecede kötü. Evet fiyat olarak avantaj sağlasa da, güzel çabanızı sıfırlıyor, unutmayın.
 • Sonra kahve severler için harika bir paket kahve ve iki fincan kadar makbule geçecek bir hediye bilmiyorum.
 • Fotoğraflara bakmak her zaman keyifli. Bunun için ister klasik bir çerçeve, ister şu modern, içerisine memory card ile pek çok resim sığan çerçevelerden edinebilirsiniz. Buna ek olarak bir de şu aile ağacı oluşturma programlarından edinebilseniz, hediyenize daha da muhteşem olacak.

YENİ YILA BAKIMLI GİRMEK İÇİN… 

Özellikle bayanlar için masaj, cilt bakımı gibi hediyeler çok kıymetli. Seçeceğiniz güzel bir mekândan alınmış bu tarz bir hediyeye kim hayır diyebilir ki?
Öte yandan Body Shop tarzı mağazalar pek çok harika krem, şampuan alternatifi sunuyor. Oluşturacağınız sepet yine karşınızdaki kişiyi mutlaka mutlu edecektir. Sepetin içerisine bir de şu balon üfleme aletlerinden koysanız? Karşınızdakinin gülümsemesi daha da bir artacak, emin olabilirsiniz – içindeki çocuk için 🙂

MARİFETLİ İSENİZ…

 • Eğer el işlerinde marifetli iseniz mutlaka kendi yaptığınız bir ürünü hediye edin. Güzel ahşap bir tepsi ya da keçe ile yaptığınız bardak altlıklarına kim hayır diyebilir ki? Bu tip çalışmalar için kurslar düzenleyen bir yakınım var mesela.
  “Meylin Arts&Crafts” te her konu için farklı bir hoca var. Genelde yabancı uyruklular ama gayet güzel Türkçe konuşuyorlar. (Tel: 212-299 7283 – İrma Hanım size memnuniyetle bilgi verecektir, Defne numaranızı verdi deyin yeter 🙂

AİLENİN DİĞER BİREYİ İÇİN

 • Biliyorsunuz hayvan severler için kedileri, köpekleri, kuşları çok ama çok kıymetli oluyor. İşte bu sene isterseniz bu aile bireyi için bir hediye verin. Artık Türkiye’de de çok farklı hayvan aksesuarları var. Neden olmasın?

BUNLARDAN BAŞKA…

 • Konsere gitmeyi seven bir yakınınıza sevdiği müzik tarzına uygun ya da sevdiği bir sanatçının konser biletini hediye edebilirsiniz. Gerek bilet alımı ile uğraşmaktan, gerek zaman ayırıp ayıramayacağını düşünmekten kurtarmış olursunuz. Ne güzel.
 • Bir arkadaşım geçenlerde doğumgünü hediyesini kendisinin seçip arkadaş grubuna ilan ettiğini söylemişti. Onun seçimi tablolardan yanaydı. Bana çok mantıklı geldi. Eğer bir kişi herhangi bir konuda koleksiyon yapmak istiyorsa neden destek olmayalım? Hepimiz birleşip alabiliriz değil mi? Bu yılbaşı için de geçerli aslında.

 İşte size uzun bir liste. Sizlerin de aklına gelen ilginç ama pratik hediyeler varsa burada paylaşın lütfen. Hepimiz için yeni yıl alışverişi çok daha keyifli olacaktır 🙂

3 Comments

 1. Tugba
  Bence bu yogun kosusturmali hayatta ajandada olmadi gerekenlerden derim ben
  Reply 19 December 2010 at 15:03
 2. C€R€N
  BENCE EN GZL HEDİYE SİZLERİ SEWİYORUM DEMEKTİR:)
  Reply 28 December 2010 at 12:14
 3. emel
  Ben geçen sene yılbaşı hediyeleri için bir site bulmuştum.Çok güzel ürünler vardı bu seneede oscar alacağım .Sizlerede tavsiye ediyorum., http://www.buldumbuldum.com/hediyesi/yilbasi/
  Reply 13 December 2011 at 18:41

Leave a comment