Ve Bir Köprü Kuruldu!

Yazı deyip geçmeyin. Bir şiir, bir anı, kısacık da olsa bir hikâye, bir günlük paylaşımı çok şey değiştiriyor, insanları birbirine kenetliyor.

Özellikle işin içerisinde çocuklar varsa.

0 km.Konuklar çatısı altında başlattığım “Genç Yazılar” bölümümüzde sizlerle ilk paylaşımı Adıyaman’dan Büşra yapmıştı. Büşra’nın bu paylaşımı çok beğenildi.

Bizlerle kitap okumak hakkındaki düşüncelerini paylaşan Hüma ise Büşra’nın yazdığı şiirleri okuyunca Büşra’ya hediye şiir kitapları yollamak istedi.

Hümaların evinde heyecanlı bir hazırlık başladı. Şiir kitapları araştırıldı, alındı. Ayrıca şiirlerini yazsın diye Hüma Büşra için bir defter de seçip pakete ekledi. Tabii ki bir de mektup.

Ve ne oldu biliyor musunuz? Adıyaman İstanbul arasında 4.sınıf ve 3.sınıf iki öğrenci arasında bir şiir köprüsü kuruldu.

Bu noktada Büşra’nın öğretmeni sevgili Gülsüm Hanım’ı ve Hüma’nın tatlı annesi Seda Hanım’ı da tebrik etmeden geçemeyeceğim.

Çocuklarımızın yapabileceği şeylerin gerçekten sınırı yok. Ama onlara bir miktar yol açmak gerekiyor. Yanlış anlatmış olmayayım, sadece yol açmak, yolu işaret etmek, biraz belki fikir alışverişinde bulunarak onların seçim yapması için yardımcı olmaktan bahsediyorum. Onlar adına her şeyi yapmaktan değil.

Bu iki kız şimdi artık birbirlerini tanıyorlar ve hep iletişimde olacaklar. Hatta başka arkadaşlarını da dahil edip grubu büyütecekler. Belki bir kitap kulübü, bir yazı ekibi kuracaklar. Kim bilir.

Hatta belki bu başka illere de sıçrayacak. Oradan oraya köprüler kurulacak. Birbirimizi yazdıklarımız sayesinde keşfedeceğiz. En miniğinden en büyüğüne kadar. Yazı, kitap, şiir, deneme, günlük konuşacağız. Gelişeceğiz, güçleneceğiz.

Hep birlikte okuyarak, yazarak ve paylaşarak.

4 Comments

 1. Hüma
  Defne Teyzecim öncelikle beni Büşra ile tanıştırdığın için sana çok teşekkür ederim.Böylece benim de bir mektup arkadaşım oldu.Yazmak her zaman bir hayal ve bilgi kapısıdır.Günlük yazdığında hayallere dalabilirsin ya da Türkçe defterine türkçe ile ilgili bilgiler yazdığında ileride bu bilgi sana faydalı olur. Büyünce ben de sizin gibi Sosyal ben gibi derneklere katılmak istiyorum. Sevgiler.
  Reply 12 February 2020 at 19:36
  • Yorumun ve Büşra’yla dostluk zincirinin ilk halkasını attığın için teşekkür ederim Hümacığım. Kucak dolusu sevgiler ♥️♥️
   Reply 12 February 2020 at 23:49
 2. İpek Ongun
  Bu mailleri okuyunca öyle mutlu oldum ki... Nedenine gelince...bizler boş zamanımızın büyük bölümünü kitap okumaya, birbirimize mektup yazarak değişik şehirlerdeki, değişik hayatlar yaşayan yaşdaşlarımızla tanışmaya ayırırdık ve kimi zamanlar bu mektup arkadaşları çok yakın arkadaşlarımız olmuştu. Okulda öğretmenlerimiz bu tür mektup arkadaşlığını desteklerdi. Kitap okumaya, yazı yazmaya ve birbirinize mektuplar yazmaya DEVAM...
  Reply 14 February 2020 at 12:02
  • defneo
   Ben de bu paylaşımlar ve onlarla oluşan dostluklar ile ilgili çok heyecanlıyım :) Daha nicelerine...
   Reply 14 February 2020 at 13:09

Leave a comment