Tuvalet Kağıdınız Nasıl Takılmalı?

Tuvalet kağıdınızı nasıl görmek istersiniz? Yaprağının dıştan mı yoksa içten mi dönmesini tercih edersiniz?

Geçtiğimiz haftalarda, Hürriyet Gazetesi’nden Banu Tuna’nın köşesinde  bu konuyu görünce her şeyi bir tarafa bırakıp okumaya başladım.

Niye beni bu konu bu kadar ilgilendiriyor? Çünkü bizim evde (öncelikle bekârlık evimde, yani annem ve babamla yaşadığım dönemlerde, sonra da evlilik hayatımı sürdürdüğüm evimde) bu konu mutlaka konuşulur ve her bireyin farklı bir düşüncesi vardır.

Dünyada başka insanlar tarafından da tuvalet kağıdının baktığı yönün ele alınmış olması (hem de bu kadar detaylı) kendimi iyi hissetmemi sağladı. Aranızda benim gibiler varsa, sizleri de rahatlatma amacıyla bu yazıyı paylaşmak istedim.

Ben dıştan dönmesinin doğru olduğuna inanıyorum. Yani tercihten öte, bana göre diğeri YANLIŞ! Bu konuda çok netim.

Nasıl mı?

Öncelikle dedem daha ben küçükken bu konuyu büyük bir hassasiyetle bana öğretmişti. (Nilgün, sen de hatırlıyor musun?)

Minicik kafama dedemden aktarılanlar kazınmıştı bir kere.

Sonra turizm senelerimde de bu bilgiyi kontrol etme fırsatım oldu. Otel odanıza ilk defa girdiğinizde, tuvalete gidip bakın, ne görüyorsunuz? Evet efendim, dışa doğru sarkmış tuvalet kağıdının üçgen şeklinde katlanmış ucunu!!! (Benzer görüntüyü gündelik oda temizliğinden sonra da görürsünüz, hatırladınız değil mi?) Klozet kapağının nasıl durması gerektiğini de otelleri gözlemleyerek öğrenebiliriz aslında. (Beyler, LÜTFEN!!!)

www.fastcodesign.com bu konuyu ele almış. Araştırmayı yapan da bir grup mühendis. (Mühendislerin neye kafa yoracakları pek belli olmuyor…)

Engineering Degreeekibi en pratik ve ekonomik sistemin ne olduğunu tamamiyle grafiklerle araştırmış.

Fastcodesign ise bu bilgiyi aktarırken tuvalet kağıdının tarihçesine bile yer veriyor.  Yazıda bunun dışında Amerika’daki fazla tuvalet kağıdı tüketimi ile ilgili çarpıcı bilgiler var.

Kendi durumunuzu belirleyebilmek için biraz da genel yaklaşımlar hakkında bilgiler var:

İnsanların 20%si, her nerede olursa olsun, tuvalet kağıdı kendi alıştıklarının ters yönünde ise mutlaka düzeltiyorlarmış. (Ben de! Hiç kaçırmam!!!)

İnsanların 50%si genel olarak bu konuya hassasiyet gösteriyormuş. (Neyseki benim gibi başkaları da var…)

Ortalama bir Amerikalı senede yarım saatini tuvalet kağıdının ucunu aramakla geçiriyormuş. Tüm ülke bu konuda bir karara varıp, bir standart belirleyebilse, kazanılan vakit dikkate alınırsa üretimde $300 milyon kazanç demek oluyormuş ki, bu da senede fazladan kişi başı iki rulo tuvalet kağıdına denk geliyormuş 🙂

Her beş kişiden biri beklediği görüntünün tersiyle karşılaşınca ciddi şekilde rahatsız oluyormuş. Erkekler kadınlara göre daha fazla rahatsızlık duyuyormuş. (Yoksa ben bir erkek miyim???)

Peki, sizin ailede durum nedir? Siz neyi tercih ediyorsunuz? Cevap verirken iki defa düşünün çünkü yapacağınız seçim, karakterinizi belli edebiliyor!!!

Bu arada unutmadan, Fastcodesign benimle aynı fikirde. Herşeyden önce yaprak içten dönünce, sürtünme azlığından ötürü  daha fazla miktarda yere kayıp, yerde yığılma yapabiliyor diyorlar.

Aklın yolu bir…

Over or Under
Via: Engineering Degree

 

 

 

 

 

8 Comments

 1. Ece Ermeç Üster
  Canim Defne'cigim, sen çok yasa...yine benim içimin yaglarini eritecek bir konuya parmak basmissin. Ben de aynen senin gibi bu konuya pek bir takigimdir. Ozellikle evimin disindaki yerlerde, kagit arkadan takilmissa, kagit pislenmis gibi gelir, sinir olur, bir tur kagidi koparip atar ve "duzelterek" bana gore dogru sekilde takarim. Buldugun article da cok hos, cok tesekkur ederim beni bu konuda hakikatlerle ilgili bilgilendirdigin icin. Sevgiyle kal canim. EceEU
  Reply 12 July 2011 at 12:15
 2. Şeyda
  Defne'cim yalnız olmadığımı bilmek güzel. :) Bu güzel paylaşımın için teşekkürler Şeyda
  Reply 12 July 2011 at 13:15
 3. ebrar
  kesinlikle bende aynıyım,ruloyu hep dıştan takarım ve içten gördüğüm zaman beni rahatsız eder ve sizin gibi düzeltirim ama bunu neden yaptığımı da neden rahatsız olduğumu da bilmem,gözüme batar.
  Reply 12 July 2011 at 20:44
  • Herhalde en çok yorum aldığım yazılardan birisi bu oldu :) Kendimi artık bu konuda yalnız hissetmiyorum. Yaşasın!
   Reply 14 July 2011 at 02:38
 4. Ben de ruloyu hep dıştan takanlardanım ve ben de misafirlik dışında gittiğim yerlerde (otel, restaurant, filan) öyle değilse düzeltirim. Duvara değmesi kirlenmiş olduğunu gösteriyor bence de. Aslını isterseniz, üçgen yapılmasından da hoşlanmam; çünkü benden önce başka bir elin, benim kullanacağım parçayı yoğurduğunu düşünür ve bundan rahatsız olurum:) Takıklardanım sanki:)
  Reply 22 July 2011 at 01:22
 5. Begüm Balta
  Defne ablacım ben hiç bu konuyu böyle düşünmemiştim tuvalet kağıdının açıkçası ne yöne olduğu ya da üçgeni hiç dikkatimi çekmedi sayende artık dikkat etmeye başladım siteni beğenerek takip ediyorum seni de çok seviyorum :)
  Reply 20 August 2011 at 18:46
  • Begümcüğüm 0 km.Bızdıklar'ı severek takip etmene çok sevindim :) Çok sevgiler.
   Reply 20 August 2011 at 19:11

Leave a comment