Tuvalet Kağıdı Tartışmasına Son

Dün sevgili Ece bana çok eski bir yazımı hatırlatınca, bu haftasonu için tekrarlamanın uygun olacağını düşündüm.

Konumuz:  Tuvalet kağıdını nasıl takmak lazım?

Ne o? Şaşırdınız mı? Bu çok önemli, lütfen bu konuyu basite indirgemeyelim. Huffington Post bile tuvalet kağıdı kullanımı ile ilgili bir yazıya sayfalarında yer vermiş.

Yazının başlığı: “This 124-Year-Old Patent Reveals The Right Way To Use Toilet Paper.” 1891 senesinde tuvalet kağıdının nasıl takılması gerektiğinin patenti bile alınmış!

http://sifirkilometrebizdiklar.com/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

Toilet paperBen mesela, nerede olursam olayım, yanlış bir takma şekli gördüğüm an asla üşenmem, hemen değiştirirm. Yani bir gün olur da size misafirliğe gelmişsem, tuvalet kağıdınızın takılış şeklini değişmiş görebilirseniz. Sadece sizin iyiliğiniz için. Yanlış anlamayın. Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp derler malum 🙂

Peki niye beni bu konuya bu kadar yer verme ihtiyacı duyuyorum?  Çünkü bizim evde (öncelikle bekârlık evimde, yani annem ve babamla yaşadığım dönemlerde, sonra da evlilik hayatımı sürdürdüğüm evimde) bu konu mutlaka konuşulur ve her bireyin farklı bir düşüncesi vardır. Dünyada başka insanlar tarafından da tuvalet kağıdının baktığı yön konu olarak ele alınınca, bana da aklımdan geçenleri yazma imkânı doğmuş oldu. Ve aranızda benim gibiler varsa, sizleri de rahatlatma amacıyla yazıyı paylaşmak istedim.

Ben dıştan dönmesinin doğru olduğuna inanıyorum. Yani tercihten öte, bana göre diğeri YANLIŞ! Bu konuda çok netim. Nasıl mı?

Öncelikle dedem daha ben küçükken bu konuyu büyük bir hassasiyetle  bana ve sevgili ablama öğretmişti. Minicik kafamıza dedemden aktarılanlar kazınmıştı bir kere. O böyle detaylara dikkat eder, mutlaka doğrusunu öğrenir ve evin miniklerine ve yetişkinlerine bu bilgileri aktarırdı.

Sonra, turizm senelerimde de bu bilgiyi kontrol etme fırsatım oldu. Otel odanıza ilk defa girdiğinizde, tuvalete gidip bakın, ne görüyorsunuz? Evet efendim, dışa doğru sarkmış tuvalet kağıdının üçgen şeklinde katlanmış ucunu!!! (Benzer görüntüyü gündelik oda temizliğinden sonra da görürsünüz, hatırladınız değil mi?) Klozet kapağının nasıl durması gerektiğini de otelleri gözlemleyerek öğrenebiliriz aslında. (Beyler, LÜTFEN!!!)

www.fastcodesign.com bu konuyu ele almış. Araştırmayı yapan da bir grup mühendis. (Mühendislerin neye kafa yoracakları pek belli olmuyor…)

Engineering Degree ekibi en pratik ve ekonomik sistemin ne olduğunu tamamiyle grafiklerle araştırmış.

Fastcodesign ise bu bilgiyi aktarırken tuvalet kağıdının tarihçesine bile yer veriyor.

Yazıda bunun dışında Amerika’daki fazla tuvalet kağıdı tüketimi ile ilgili çarpıcı bilgiler var. Kendi durumunuzu belirleyebilmek için biraz da genel yaklaşımlar hakkında bilgiler var:

 • İnsanların 20%si, her nerede olursa olsun, tuvalet kağıdı kendi alıştıklarının ters yönünde ise mutlaka düzeltiyorlarmış. (Ben de! Hiç kaçırmam!!!)
 • İnsanların 50%si genel olarak bu konuya hassasiyet gösteriyormuş. (Neyseki benim gibi başkaları da var…)
 • Ortalama bir Amerikalı senede yarım saatini tuvalet kağıdının ucunu aramakla geçiriyormuş. Tüm ülke bu konuda bir karara varıp, bir standart belirleyebilse, kazanılan vakit dikkate alınırsa üretimde $300 milyon kazanç demek oluyormuş ki, bu da senede fazladan kişi başı iki rulo tuvalet kağıdına denk geliyormuş 🙂
 • Her beş kişiden biri beklediği görüntünün tersiyle karşılaşınca ciddi şekilde rahatsız oluyormuş. Erkekler kadınlara göre daha fazla rahatsızlık duyuyormuş. (Hmmm ilginç…)

Peki, sizin ailede durum nedir? Siz neyi tercih ediyorsunuz? Cevap verirken iki defa düşünün çünkü yapacağınız seçim, karakterinizi belli edebiliyor!!!

Bu arada unutmadan, Fastcodesign benimle aynı fikirde. Herşeyden önce yaprak içten dönünce, sürtünme azlığından ötürü  daha fazla miktarda yere kayıp, yerde yığılma yapabiliyor diyorlar.

Aklın yolu bir…

2 Comments

 1. Günaydın, ben de sizin gibi dıştan olmasının daha pratik ve dolayısı ile doğru olduğunu düşünüyorum. Evde (ki artık evde yanlış takan kalmadı) ve iş yerimde yanlış takıldığını gördüysem mutlaka düzeltiyorum... :) Sevgiyle, Bahar
  Reply 23 March 2015 at 12:29
 2. Tulin
  Ben de sizin gb dusunuyorum ama pek duzeltmem gittigim.yerlerde malum hijyen muhabbetinden :))
  Reply 31 March 2015 at 07:24

Leave a comment