The 5 Love Languages of Children

Hepimiz çocuklarımızı çok seviyoruz, değil mi? Hem de her şeyden çok. Onlar için yapmayacağımız yok.

Peki onlara bunu belli edebiliyor muyuz? Onlar kendilerini “sevilmiş”, “seviliyor” hissediyor mu? Bazen evet, bazen hayır…

O zaman onlara olan bu derin sevgiyi nasıl gösterebileceğiz, nasıl hissettireceğiz kalbimizin onlar için pıt pıt attığını?

Bir süre önce okuduğum “The 5 Love Languages of Children” kitabını tekrar okudum bu tatilde. Tekrar ve tekrar okumakta da fayda var. Gerçekten çok ilginç, çok gerçek.

Türkiye’de kitap “Çocuklar İçin 5 Sevgi Dili” şeklinde çevrilmiş, Sistem Yayıncılık tarafından satışta.

Yazarlar Gary Chapman ve Ross Campbell aile ilişkileri, aile-çocuk iletişimi konularında uzmanlar ve başka pek çok eserleri var.

Her şeyin temeli olan sevgi tek şekilde alınmıyor, tek şekilde algılanmıyor. Her kişinin, bu durumda her çocuğun, sevgiyi algılayış şekli farklı. Bu da ihtiyacını, sevgi dilini belirliyor.

Kitaba göre, çocukların temelde beş çeşit sevgi dili var: fiziksel temas (physical touch), onaylama-doğrulama cümleleri (words of affirmation), kaliteli zaman (quality time), hediye (gifts) ve hizmet alma (acts of service).

Önemli olan çocuğunuzun bu beş dilden hangisine/hangilerine öncelikli olarak ihtiyaç duyduğunu keşfetmek. Her beş dil de önemli. Ancak öncelikli olanlarla bızdığınızın sevgi kutusunu doldurursanız, iletişiminiz çok daha kuvvetleniyor.

Peki bunu nasıl keşfedeceğiz?

Aslında çok zor değil. Sadece bir süre çocuğunuzu gözlemlemeniz gerekiyor. İşin ilginç tarafı, bazen oflayıp pofladığınız talepler, aslında sevgi arayışı olarak karşınıza çıkabiliyor.

Sevgi dilini anlama yöntemleri:

Okuldan eve geldiğinde koşarak kollarınıza atılması, yatarken elinizi tutmak istemesi, yanınızdan geçerken size hafifçe dokunması ya da pat pat vurması, sizinle güreşmekten hoşlanması, saçınızı ellemeye çalışması sadece birkaç örnek.

Miniğinizin temel sevgi dilinin fiziksel temas olup olmadığını anlamak için birkaç detaya dikkat etmeniz yeterli:

1.       Çocuğunuzun Sevgisini Size Nasıl Gösterdiğini Gözlemleyin:
Size sevgisini nasıl ifade ediyorsa, çok büyük ihtimal o da sizden benzer şekilde sevgi almak istiyordur. Özellikle gençlik dönemine kadar olan yaşlarda çocuklar dış etkenlerden uzak olduğundan, daha doğal, daha plansız davranıyorlar. Bu da aldığınız bilginin doğruluğunu garanti ediyor. 15 yaşından itibaren, gençler dış etkenlerden etkilendiklerinden içlerindekini bu kadar net gösteremeyebiliyorlar. Biraz deneme-yanılma sistemine kaymak gerekiyor.

2.       Çocuğunuzun Başkalarına Olan Sevgisini Nasıl Gösterdiğini Gözlemleyin:  
Sevdiği birisine sürekli hediye götürmek isteyen bir çocuk yüksek ihtimalle sevgisini hediye ile göstermeyi seçmiştir ve karşıdan da bunu beklemektedir. Bu örnek diğer tüm sevgi dilleri için geçerlidir. Başkasına sevgisini gösterme şekli kendisinin de sevgi alma şekli hakkında fikir verir.

3.       Çocuğunuzun En Çok Tekrarlanan İsteğine Dikkat Edin: 
Çocuğunuz sıklıkla size yaptıklarını göstermeye çalışıyorsa, ona sık sık hikâye okumanızı istiyorsa, birlikte oyun için sizi çekiştirip duruyorsa, sizden kaliteli zaman istiyordur. Bu onun sevgi dilidir.

Ya da yaptığı bir resim, oluşturduğu bir yapboz ile ilgili sizden yorum almak istiyorsa o zaman sevgi dili onaylama-doğrulama cümleleridir.

4.       Çocuğunuzun En Sık Tekrarlanan Şikayetine Dikkat Edin:
Eğer çocuğunuz sık sık sizin meşguliyetinizden şikayet ediyorsa (yeni bir bebekten, çok işte kalmanızdan, evdeyken sürekli cep telefonunuzda olmanızdan,…), kaliteli zaman ihtiyacına çağrıdır. Sevildiğini hissedemiyordur.  Her çocuk ara ara bir şeylerden şikayet eder. Bu normaldir. Şikayetlerin sıklığına ve tekrarına dikkat etmek, doğru algı için önemlidir.

5.       Çocuğunuza İki Seçenekten Birini Seçme İmkânı Tanıyın: 
Çocuğunuza iki sevgi dilinden birini seçmesi için soru sorabilirsiniz. Örneğin, “Perşembe günü işten erken çıkacağım. Birlikte spor yapabiliriz ya da yeni basket ayakkabısı seçmen için sana yardımcı olabilirim. Hangisini tercih edersin?” Seçim kaliteli zaman ve hediye arasında yapılacaktır.

Ya da “Bugün öğledensonra biraz boş vaktim var. Daisy’i köpek parkına götürebiliriz ya da sana teste hazırlanmanda yardımcı olabilirim. Hangisini tercih edersin?”  Böylelikle kaliteli zaman ve hizmet arasında bir seçim sunmuş oluyorsunuz.

Birkaç hafta boyunca bu tarz seçeneklere vereceği yanıtı gözlemleyerek (ve hatta not ederek) sevgi dilini keşfedebilirsiniz.

“Sunacağınız seçeneklerin çocuğunuzun yaşına uygun olmasına dikkat etmeniz çok önemli” diyor yazarlarımız. Altı yaşındaki bir çocuğun tercihleri ile 15 yaşında bir gencinki çok farklı oluyor.

Bu tüm sevgi dilleri için geçerli aslında. Küçük bir çocuk kollarını boynunuza dolayarak sevgi almaya ihtiyaç duyarken, genç olduğunda sadece başının hafifçe okşanması yeterli olabiliyor, bunu tercih edebiliyor.

 

Sevgi hayatın özü bence. İster insana, ister hayvana, ister doğaya,… Sevgi olmayan bir ortamda yaşayabileceğime inanmıyorum. Ancak sevgiyi gösterebilmek, üstelik karşımızdakinin ihtiyaç duyduğu şekilde gösterebilmek işin önemli bir parçası. Eşinizle, ailenizle, arkadaşlarınızla, sevgilinizle de aynı durum geçerli. Karşınızdaki kişi sizinle kaliteli zaman geçirerek sevgisini gösterdiğini düşünürken (çünkü onun için sevgi = kaliteli zaman iken), siz aslında size sık sık gelip sarılmasını arzuluyor olabilirsiniz (çünkü sizin için sevgi = fiziksel temastır).

Sevdiğiniz her kişinin sevgi dilini keşfedebilmek için bu kitabı çok tavsiye ederim.

Keyifli okumalar!          

 

2 Comments

  1. Tamer Gişan
    Defne Hanım çok teşekkürler, harika bir bilgi, harika bir kaynak. Ben canım kızımın tam bir fiziksel temas ve kaliteli zaman kategorisinde olduğunu düşünüyorum. Ancak bunu daha da derinlemesine inceleyeceğim. Tekrar teşekkürler.
    Reply 14 February 2014 at 22:58
    • Rica ederim Tamer Bey. Kitabı okuduktan sonra keşfinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim :)))
      Reply 17 February 2014 at 20:26

Leave a comment