Sınıfta Yazar Var!

Okurum heyecanlanırım

Merak ederim sonunu.

Okurum neşelenirim

Çeviririm sayfaları.

Okurum mutlu olurum

Çok severim ben KİTAPLARI.                      

4.Sınıf öğrencisi Defne Lara Karabatur’un yazdığı bu şiir kitaba bakışı o kadar güzel özetliyor ki, yazıya böyle başlamak istedim.

Ailesi kitap okuyan, kitap içinde büyüyen çocuklar böyle düşünebilirken, onlar kadar şanslı olamayanlar için ne yapıyoruz?

Bu arada kitap sevgisi ve kitap okumanın maddiyatla bir ilgisi olmadığını bu vesile ile vurgulamak istiyorum.

Öyle evler var ki her şey mevcut. Fakat çocuğuna “kitap okumalısın” diyen ebeveynlerin elinden cep telefonları, tabletleri düşmüyor, kendilerini televizyonun başından kaldıramıyorlar.

Sizce bu evin çocuğu söyleneni mi, gördüğünü mü yapacak? Tabii ki gördüğünü.

Öte yandan öyle evler var ki, ne olsa okumaya çalışıyor. Ne bulursa… Biraz para biriktirse en ucuzundan bir kitap almaya çalışıyor. O çocuklar aynı kitabı defalarca okuyor, artık okunmayacak hâle gelene kadar.

Sizce böyle bir evde yaşayan çocuk Defne gibi hissedecek mi? Tabii ki evet!

Aytül Akal

Yeniköy Rotary Kulübünün sevgili Tülin Kozikoğlu önderliğinde düzenlediği “Okuyorum Büyüyorum – Sınıfta Yazar Var!” organizasyonunda birkaç senedir yer almaktan, devlet okullarındaki öğrencilerle tanışmaktan, onların heyecanına şahit olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Fatih ErdoğanBu projeyi nasıl özetlesem size diye düşünüp durdum. Çünkü sizlerin de elinizi taşın altına koymanız gerekecek. Şöyle desem:

  • Devlet okulları yazarlara kapılarını açtı…
  • Yazarlar yaratıcı okuma etkinlikleri için okulların yolunu tuttu…
  • Yayınevleri kitaplarında indirim yaptı…
  • Rotary Kulüpleri 2011 Ekim ayından bu yana 6,000’den fazla anasınıfı ve ilkokul 1. sınıf öğrencisini yazarlarla buluşturarak her çocuğa bir kitap hediye etti…
  • İstanbul dışındaki okullara da gidildi…
  • Zihinsel özürlü çocuklarla etkinlik yapıldı…

Sara Şahinkanat

Ve biliyor musunuz ki bu proje dünyada duyuldu!

Duyulmakla kalmadı, o kadar beğenildi ki 35. IBBY (The International Board on Books for Young People ) – Literature In a Multi-Literate World , Yeni Zelanda enternasyonel kongresinde sunulmaya hak kazandı!

Tülin KozikoğluTürkiye’de yazmaya, çizmeye, okumaya, okutmaya gönül vermis bir grup insanın başlatıp geliştirdiği bir proje, Ağustos ayında Yeni Zelanda’da tüm dünyaya sunulacak. Belki başka ülkeler de örnek alacak, çoğalacak, tüm dünyayı saracak.

Peki sizden ne mi istiyorum?

Bu projedeki en önemli unsur çocuklara etkinlikler için malzeme ve kitap temini. Sizler de çocuklara bir kitap hediye etmek istersiniz mutlaka, değil mi? Ne kadar çok kitap, o kadar çok okul, o kadar çok gülümseyen minik yüzler.

Yildiray KarakiyaO zaman ne yapabilirsiniz?

TR 97 0003 2000 0000 0034 991604 no’lu “Yeniköy Rotary Kulübü” TEB hesabına 5 TL veya katları kadar bağışta bulunarak projeye destek olabilirsiniz.

Ek bir bilgi olarak, 2015-2016 döneminde bu projeye destek veren yazarlar ve yayınevleri isimleri şu şekilde:

Behiç Ak – Günışığı Kitaplığı, Aytül Akal – Uçanbalık Yayınları, Fatih Erdoğan – Mavibulut Yayıncılık, Göknil Genç – Can Çocuk, Gökçe Gökçeer – Redhouse Kidz, Tülin Kozikoğlu – İletişim Yayınları, Defne Ongun Müminoğlu – Artemis Çocuk, Sara Şahinkanat – Yapı Kredi Yayınları, Şiirsel Taş – Tudem, Görkem Yeltan – Kırmızı Kedi, Nilay Yılmaz – Altın Kitaplar.

Defne Ongun MüminoğluBundan önceki dönemlerde destek veren Yıldıray Karakıya – Redhouse Kidz, Gülsevin Kıral – Günışığı Kitaplığı, Aysun Berktay Özmen – Redhouse Kidz ve Ayfer Gürdal Ünal’ı – Can Çocuk, da unutmamak gerek.  

Haydi şimdi de sıra sizde 🙂

Detaylı bilgi için: okuyorumbuyuyorum@yahoo.com

Leave a comment