Sıcak Bir Kakao ve Keyifli Bir Kitap

Birbirinden güzel kitaplar çıkıyor yayınevlerinde. Yeni seneye giriş yaparken harika hediyeler olabilecek kitapları paylaşmak istiyorum bu yazıda.

Ve bir sonrakinde…

Ve belki sonrakinde de…

Çoklar çünkü ben naaapiiim 🙂  Ne mutlu çocuklarımıza!

Hem bu soğuk havalarda insana en iyi gelen şey sıcak bir kakao ve güzel mi güzel bir kitapla birbirine sokulup keyif yapmak. Daha başka ne ister ki insan…

Kayakçı TavşanKayakçı Tavşan

Claudia Rueda tarafından yazılmış ve resimlenmiş “Kayakçı Tavşan”, interaktif bir kitap.

Tavşan okurla konuşuyor? İlk sayfada “Kim var orada?” diye başlıyor. Eğer bu noktada çocuğunuza bu kitabı okurken duraklarsanız onun tavşana cevap verdiğini göreceksiniz.

“Kaan” (dedi diyelim)

Sayfayı çevirin.

“Aaa, sen miydin? Bugün biraz kayacağım, bana eşlik etmek ister misin?” diyecek tavşanımız.

Diğer sayfaların akışında da benzer yaklaşım var. Kar yağdırmaktan, bir tepeyi aşabilmek için sayfanın eğiminin ayrlanmasına kadar tavşan okurdan bir şeyler istiyor ve Kayakçı Tavşan’ın kaymasını okurla birlikte sağlıyorlar. Bu başarıyı okurdan aldığı destekle sağlıyor.

Minicik bir kalp için ne büyük mutluluk, düşünsenize…

Redhouse Kidz tarafından yayınlanmış, 2 yaş ve üzeri çocuklar için önerilen bu şirin kitabı mutlaka edinin 🙂

Eric Carle ile Öğreniyorum

Eric Carle SayılarSözcükler – Sayılar

Aç Tırtıl’ın yazarı diye biliriz kendisini 🙂 Aç Tırtıl kitabını sevmeyen yoktur herhalde. Her evde ve her sınıfta olması gereken bir kitaptır.

Eric Carle’ın “Eric Carle ile Öğreniyorum – Sözcükler” “Eric Carle ile Öğreniyorum – Sayılar” kitapları birbirinden güzel çizimleri kart oyunları ile birleştirmiş. Kitaplar ikiye bölünmüş. Sayfaları muhavvadan yapılmış olduğundan minik parmaklar rahatlıkla çevirebiliyor.

Eric Carle SözcüklerÇocuğunuz üst taraftan bir kart seçiyor. Bu bir kelime (Sözcükler kitabında) veya bir sayı (Sayılar kitabında) oluyor.

Seçimini yaptıktan sonra Sözcükler kitabında ilgili resimle eşleştirebiliyor. Veya bir adım ileri gidip farklı bir görselle birleştirip tamamiyle aykırı bir yaratıcılık sergileyebiliyor 🙂 Bence bu kelime ve görsellerden yola çıkarak hikâye bile üretebilir. Neden olmasın?

Sayılar kitabında ise, seçtiği sayıyı sembolize eden meyveleri bulması gerekiyor.

Bu kitaplar 1 yaş ve üzeri için hazırlanmış. Mavibulut Yayınevi tarafından yayınlanmış.

Keyifli okumalar 🙂

 

Leave a comment