Sezonun İlk Okuma Saati Başlıyor!!!

Geçen sezon son derece keyifli geçen, Tırtıl Kids Kitabevi’ndeki okuma saatlerimize yaz nedeniye ara vermiştik. Bu tarz aktivitelere katılım bir anne olarak benim için çok önemli. Kitap sever siz ebeveynlerin de benzer duygular içerisinde olduğunuzu düşündüğümüzden, Eylül ayının da geçmesini bekledik açıkcası. Okulların açılmış, herkesin programının daha bir netleşmiş olması, rahatlıkla bızdığınızı getirebilmeniz için önemli olacaktır diye düşündük.

Şimdi heyecanla bekliyoruz sizleri ve 3-6 yaş aralığındaki tüm çocukları. Bu seferki okumamız Türkçe olacak. Ben yine Tırtıl Kids’deki binbir çeşit, harika kitap arasında kaybolacağım. Hepsini  okumak isteyeceğim ama minikleri sıkmakmamak adına seçmem gerekecek. Sonuçta onların ilgisi dağıldığı an okumaya son vermek gerekiyor. (Kitaplara yaklaşık 20 dakika odaklanabiliyorlar.)

Tırtıl Kids

 

Konu buraya gelmişken, okuma saatleri yapmamızın en büyük amacı kitabı sevdirmek iken, yan hedefler de çocuklara dinlemeyi öğretebilmek. Bir şey söylecekleri zaman bile okumanın bitmesini bekleyebilmek ya da sıralı konuşabilmek, herkesin birbirini engellemeyecek şekilde oturmasının öneminin farkına varmak, konsantre olabilmek, bir randevuya gecikmemenin önemini anlayabilmek, başarılı bir sosyal yaklaşımın oluşmasına belki de ilk adımı atabilmek.

Bu nedenle siz anne ve babalardan bir ricam var: çocuğunuz eğer okuma saatine ilk defa geliyorsa ya da çok ara verdiyse, ona neyle karşılaşacağı konusunda önceden bilgi verin. Gideceği yerin oyun oynayacağı bir yerdense, kitaplara bakabileceği, okunan kitapları dikkatlice dinleyebileceği, sessiz olunması gereken bir ortam olduğunu anlatırsanız, bizimle buluştuğunda şaşırmaz, hazırlıklı olur.

Bu bilinci yerleştirmek çok önemli. Bir yere geç kalmamak (okumamız tam saatinde başlıyor), sunulanı alabilmek ileriki yaşamlarında da onlara fayda sağlayacak.

Okumamız esnasında çocuğunuzun sıkıldığını hissederseniz, onu sessizce dışarı çıkarabilirsiniz. Bana hiç ayıp olmaz 🙂 Dilerse sonra yine aramıza katılabilir. Bazen bir grup çocuk daha uzun dinlemek isterken, bazıları bir ya da iki kitap sonrası sıkılabiliyor. Bu bizim açımızdan hiç sorun değil, yeterki dinlemek isteyenlerin bu hakkına saygı gösterebilelim.

Hepinizi haftaya Salı günü (11 Ekim), saat 16:30’da İstinye Park Tırtıl Kids Kitabevi’nde bekliyoruz.

Tırtıl Kids telefon: 0212-345 5370 (-2. Katta, Fun Time Oyun Merkezi’nin karşısında)

One Comment

  1. Eski Toprak
    Yeni okuma dönemi hayırlı olsun. Öyle önemli bir iş yapıyorsun ki... Çocuğu kitapla buluşturmak...İşte hayata ve özgürce düşünebilen bir birey olmasını ilk dev adım. Ve bunun işte bu kadar erken başlaması gerekir. İlkokul bile çok geç. Tebrikler...Başarılar...
    Reply 8 October 2011 at 10:17

Leave a comment