Sevdiklerinize En Anlamlı Hediye

TÜRGÖK’ü biliyorsunuzdur, Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı.

Psikolog Yankı Yazgan’ın görme özürlü babası Gültekin Yazgan tarafından 2004 senesinde kuruldu. Amaç Türkiye’de ve yurtdışında yaşayan görme özürlü Türk ve/veya Türkçe bilenlerin yazı kaynaklarına erişimini sağlamaktı.

TÜRGÖK, Türkiye’nin her yerine, ayrıca İngiltere, Hollanda, Kıbrıs, Amerika ve Almanya’ya ücretsiz ve iadesiz hizmet veriyor. Hizmet ulaştırdığı görme özürlü sayısı yaklaşık 3,300 kişi.

Eğitim kitaplarının yanısıra hikâye kitapları da görme özürlülere uygun hâle getiriliyor. Bunun için 300’den fazla gönüllü çalışıyor.

Çok çok önemli bir kuruluş anlayacağınız. Herkesin kitaba ulaşabilmesi, kitap sevgisini yaşayabilmesi kültürel anlamda en temel ihtiyaçlardan bence.

“Hayalden Gerçeğe –  Ödünç Kabartma Kitap Projesi” ise muhteşem!

İlköğretimde okuyan 7-14 yaş TÜRGÖK üyesi çocukların, parmaklarıyla kitap okuma zevkini tatmaları amacıyla kurulmuş bir kütüphane. Türkiye’den ve dünyadan klasikler ile günümüzün sevilen çocuk edebiyatı yazınları kabartma kitap hâline getirilip, çocukların evlerine ücretsiz yollanıyor.

Kitap yollanırken beraberinde pulu da oluyor. Böylece kitabı okuyan kişi, daha sonra bu pulu zarfa yapıştırıp ücretsiz olarak kitabı kütüphaneye iade edebiliyor. Yani kütüphane hizmetini evinde almış oluyor.

Normal bir kitabın kabartma kitap hâline gelmesi oldukça zahmetli ve maliyetli. Gönüllüler sayesinde kabartma hâline getirilen kitapların basım aşamasında işin maddi yönü devreye giriyor.

Burcu ve Berk ile... taranmak için hazır

Burcu ve Berk ile… taranmak için hazır

Bunun için de “Adına” veya “Anısına” kitap bastırtabiliyorsunuz. Yani bastırtmak istediğiniz kitabın maliyeti hesaplanıyor. Bu kitabı hayatta olmayan bir yakınınız adına ya da varolan bir dostunuz için maliyetini karşılayarak bastırtıyorsunuz.  Sizin ve adına bastırdığınız kişinin ismi kitapları okuyan çocuklara gidiyor. Siz de değer verdiğiniz kişinin ismini bu şekilde kalıcı hâle getirmiş oluyorsunuz.

Bu proje benim çok hoşuma gitti. Çok ince düşünülmüş, pek çok kişinin aynı anda mutlu olmasını sağlayan bir çalışma.

Burcu ve Berk ile... TÜRGÖK gönüllüsü tarafından taranıyor

Burcu ve Berk ile… TÜRGÖK gönüllüsü tarafından taranıyor

Bir süre önce TÜRGÖK’ten sevgili Burçay Erenay Güngüler bana “Burcu ve Berk ile…” serisinin Kendimi Koruyorum kitabının kabartma hâlinin hazır olduğunu, sponsor bulunursa basılabileceğini haber verdi. Diğer kitaplar da sırada…

Bu benim için müthiş bir sürpriz oldu 🙂

Bu kadar emeğin boşa gitmesini hiç istemem. İşte o yüzden sizlere duyurmak istedim. Bu tarz bir projede yer almak, bu ve başka kitapların miniklere ulaşmasına katkıda bulunmak isterseniz Burçay Hanım ile iletişime geçebilirsiniz: begunguler@hotmail.com / www.turgok.org / 0232-2242627

Bu arada sevgili Burçay 17 Kasım AVRASYA Maratonu’nda TÜRGÖK’ün “Hayalden Gerçeğe Ödünç Kabartma Kitap ” projesi  adına koşacak. Vereceğiniz destekler de bu projeye aktarılacak. Kitap sayıları artacak.

Projeyi daha detaylı incelemek için: http://www.turgok.org/duyurularimiz/23

Daha fazla çocuğun kitap okuyabilmesi dileğiyle…

3 Comments

 1. Burçay
  Ne güzel ifade etmişsiniz...Destek için çok çok teşekkürler. Yüreğinize sağlık, iyi ki varsınız...Siz yazmaya çocuklarımızda okumaya devam etsin. Ama kabartma ama sesli biz de onları değerli yazarlarla buluşturmaya devam edelim...
  Reply 10 October 2013 at 17:41
  • Ne mutlu bana ki böylesine faydalı çalışmaları duyurabiliyorum, bir şekilde bir parçası olabiliyorum :) Daha nice güzelliklere....
   Reply 10 October 2013 at 18:08
 2. […] önce “Sevdiklerinize En Anlamlı Hediye“başlıklı yazımda sizlere onlardan bahsetmiştim. Müthiş bir iş […]
  Reply 22 January 2015 at 12:47

Leave a comment