Sanatla Hareketlenen Şehir

Sonbaharın gelişi her zaman bende hüzün yaratsa da, şehrin yaz rehavetini bırakması ve tekrar hareketleniyor olması bir o kadar heyecan verici.

Şu ara birbirinden güzel sanat aktiviteleri var. İçlerinden sadece birkaç tanesini seçip sizlerle paylaşabildim. Neler mi?

En başta ANISH KAPOOR 10 Eylül – 5 Ocak arasında Sakıp Sabancı Müzesi’nde.
Kaçırılmaması gerek tabii ki. Çocuklar için planlanmış atölyeler ise Eylül ayı için şimdiden dolmuş, ancak yedeğe yazdırabiliyorsunuz. Atölye bilgileri şu şekilde: 

TAŞ AĞIR MIDIR?

Anish Kapoor’ın eserlerinde yaratmaya çalıştığı ağır, hafif, boşluklu ve soyut olma algılarını çocukların da duyumsamalarını sağlayacak üç boyutlu çalışmalar yapılacak.

Tarih ve Seans: Hafta içi Pazartesi günü hariç, 10.00 ile 15.00 saatleri arasında.

Anish KapoorDÜNYA BU ESER İÇİN ÇOK KÜÇÜK

Çocuklar, onlar için hazırlanmış beyaz bir galeri, kamusal alan ve doğa maketleri için soyut biçimler tasarlayacaklar. Küçük büyük algısı, objenin mekânı var etmesi, soyut figür gibi kavramları tartışacaklar. Küçültülmüş dünya içine büyük eserler yapıp yerleştirecekler.

5-6 Yaş / Hafta sonu
Tarih ve Seanslar:

21 Eylül 11.00 ve 14.00
22 Eylül 14.00
29 Eylül 11.00

MALZEMEM, BEN VE TESADÜFLER

Çocuklar, Süreç Stüdyosu olarak tasarlanan atölyede Anish Kapoor’un sıklıkla kullandığı pigment, balmumu gibi materyalleri kullanarak bir sanat laboratuarı deneyimi yaşayacaklar. Bir eserin ortaya çıkmasını, kendi kararlarının dışında nelerin etkilediğini yaşayarak fark edecekler.

7-8 Yaş / Hafta sonu

Tarih ve Seans:

14 Eylül 14.00
15 Eylül 14.00
22 Eylül 11.00
29 Eylül 14.00

ASİSTANIM BİLGİSAYAR

Bu çalışmada çocuklar bilgisayar kullanarak tasarladıkları biçimleri, seçecekleri materyaller ile üç boyutlu hale getirecekler.

9-12 Yaş / Hafta sonu

Tarih ve Seanslar:

14 Eylül 11.00
15 Eylül 11.00

13.İstanbul Bienali

İkinci olarak 13.İSTANBUL BİENALİ var atlanmaması gereken. 14 Eylül’de başlayan Bienal, 20 Ekim’de sonlanıyor. Girişler ücretsiz. “Anne, ben barbar mıyım?” temalı bienale bızdığınızı götürmeden önce sakin bir saat bulup, kendiniz rahat rahat dolaşın. Böylelikle hangi bölümlerin minik sanatseverin ilgisini çekebileceğini de belirleme şansınız olur.   

Gezilebilecek Gün ve Saatler:

Antrepo No.3, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, ARTER ve SALT Beyoğlu 10:00-19:00 saatleri arasında Pazartesi hariç her gün gezilebilecek.

5533 ise 10:00-19:00 saatleri arasında Pazar ve Pazartesi hariç her gün gezilebilecek.

SALT Beyoğlu her ayın son Perşembe günü 22:00’ye kadar açık olacak. Bienal sergi mekânları açılış haftasında 16 Eylül 2013 Pazartesi günü açık olacak.

Ali Kazma

ALİ KAZMA,  Galeri Nev İstanbul’da  yeni bir sergi açtı. Konusu “Kitap” olan bu sergi için sanatçı, “Kitaplar dünyanın gürültüsüne direnir. Okurken, dünyanın devamlı ve bunaltıcı homurtusunun yerine değerli bir kaynaktan gelen duru bir ses duyarım.” yorumunu yapıyor.
Küratörlüğünü Regis Durand’ın üstlendiği sergi, sanatçının kütüphaneler, kitabevleri, matbaalar, ciltevleri ve kitapla ilgili birçok mekânda çektiği sekiz bini aşkın fotoğraf arşivinden derlenmiş.

Kazma bu sergiyle, okuma faaliyetini daha net bir şekilde göstermeye çalışıyor.
Sergi 26 Ekim’e kadar devam ediyor.

ArtInternational

16-18 Eylül tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde dünya çapında 40 farklı galeriden gelen eserlerin toplandığı ARTINTERNATIONAL, vakit ayırılması gereken bir fuar. Fuarın artistik direktörlüğünü daha önce Contemporary İstanbul’da da aynı görevi sürdüren Stephane Ackermann yapmış.

16 ve 17 Eylül günleri 12:00-20:00 saatleri arasında, 18 Eylül’de ise 12:00-18:00 saatleri arasında fuarı gezebilirsiniz.

 

Sanat dolu günler diliyorum….

 

Leave a comment