Param Olmazsa Ne Olur?

Çocuklarımıza paranın değerini nasıl anlatabiliriz? Paranın sadece değerini değil, nasıl kazanıldığını, kazanmak için verilen emeği ve para biriktirmenin gerekliliğini de anlatmak önemli.

Çocuklar doğal olarak paranın cüzdanda, bankada zaten var olduğunu, anne ve babaların da buradan alıp kullandıklarını, üstelik de bu paranın hiç tükenmediğini düşünebiliyorlar.

Oysaki gerçekte durumun çok farklı olduğunu hepimiz biliyoruz.

Para ve tasarruf konusunu anlatmak ve öğretmekte bizlere destek olabilecek bir kitaba rastlamıştım bir süre önce.

bal gibi felsefe” serisinden “Param Olmazsa Ne Olur?” kitabında konu şirin bir hikâye içerisinde anlatılıyor.

Annesi ile bankamatiğe giden Filo, kendisinin de kartı olursa istediği kadar para çekebileceğini düşünüyor. Annesi ona kartın para vermediğini, ailenin yaptıkları işten kazandıkları parayı bankaya yatırdığını, sonra da zaten kendilerine ait olan bu parayı ellerindeki kartla çekebildiklerini anlatıyor. Fakat aklı dondurma almakta olduğundan annesini tam da dinlemeyen Filo’ya, para kazanma ve tasarruf etme konusunda gerekli tüm bilgileri bilgin kuş Zof veriyor.

Doğan Egmont’tan çıkan kitabın yazarı Brigitte Labbé ve Eric Gasté. Kitabın sonunda çocuklara bilgin kuş Zof ile karşılaşsalar ne hakkında konuşmak isteyecekleri soruluyor. Sunulan seçenekler çocuklarınızla sohbet etmek için konu yaratıyor.

Tabii özgürce kendi konunuzu da belirleyebilirsiniz 🙂

Yaş grubu: 5+

Keyifli okumalar 🙂

2 Comments

  1. Eski Toprak
    Karlar yağmaya başlamış! Ve de bızdıklar 4 yaşına ulaşmış! İnanılır gibi değil. Çok başarılı, çok yararlı ve de çok verimli bir iş oldu bu. Dallarını nerelere nerelere uzattı ki bu da ayrı bir başarı. Tebrikler...Yürekten tebrikler...
    Reply 9 December 2014 at 13:40

Leave a comment