Okuyorum Büyüyorum

2012-2016 Yeniköy Rotary Kulübü sponsorluğunda:

11 yayınevi desteğiyle

15 yazar

40 ihtiyaçlı okul

7.000 + öğrenci

İnsana iyi gelen bir şey yardımlaşmak.

İçeriği ne olursa olsun.

İhtiyacı olana el uzatmak, destek olmak. Sonra da gözlerindeki ışıltıyı görmek.

Birilerinin işine yarayan, hayatlarına güzellikler katan işlerde yer almak ruhunu iyileştirmenin en iyi şekli bence.

Biz çocuk kitapları yazarları bu anlamda şanslıyız aslında. Şu veya bu şekilde minik gözlerdeki ışıltıları sık sık görüyoruz.

Tatlı okurlarımızla karşılaştığımız her an ruhumuz yenileniyor, biz de ışıldıyoruz onlar sayesinde.

Özel okullara gitmek, çocuklara kitap, masal odaklı etkinlik yaptırmak bir miktar daha kolay. Sistemsel olarak daha pratik. Ve bu okullardaki çocuklar hâliyle her sene sevdikleri pek çok yazarla tanışma şansını elde ediyorlar.

RotaryDevlet okullarında ise durum daha farklı. Önce istekli bir öğretmen lazım ve de kitap seven bir müdür. Sonra bütçe lazım. Çünkü amaç çocuklara kitap okumayı sevdirmekse, ellerine kitap verebilmek gerekiyor. Okullarına bir yazar gelecekse bunu organize edebilmek gerekiyor. Ve tabii Milli Eğitim’den izin almadan olmuyor.  Bir tanecik yazarın bir devlet okuluna gitmesi çok da kolay değil anlayacağınız.

İstanbul Yeniköy Rotary bu işe çözüm odaklı yaklaşan kurumlardan. Yazarları buluyor, onları organize ediyor, yayınevlerinin de desteği ile kitapları temin ediyor. Etkinlik sonrası her çocuğa mutlaka yazarın kitabından birer adet hediye ediyor. Böylece ihtiyaçlı devlet okullarında okuyan çocuklar hem bir yazarla belki de hayatlarında ilk defa tanışıyorlar. Sadece tanışmakla kalmıyor, onunla vakit geçiriyor ve akşam evlerine birer imzalı kitapla dönüyorlar.

Okuyorum Büyüyorum

Bu seneye kadar Okuyorum Büyüyorum projesi İstanbul ile sınırlı iken, bu sene başka illere de yayıldı. Daha çok yazar, daha fazla yayınevi ve bir o kadar fazla okul.

Yine de o kadar çok okuldan, işini seven o kadar çok öğretmenden talep geldi ki, içlerinden seçmekte zorlanıldı.

Ben bu sene Tarsus’ta bir köy okuluna gideceğim mesela. Heyecandan kalbim pıt pıt atıyor.

Bunları niye anlatıyorum? Tabii ki sizin de katkınız olabileceğine inandığım için…

Sizlerle el ele vereceğiz ve biz yazıya gönül verenler daha çok ışıltılı gözlerle bir araya geleceğiz.

Tek yapacağınız şey 5 TL ve katları şeklindeki bağışlarınızı aşağıdaki hesaba Okuyorum Büyüyorum referansıyla göndermeniz.
TEB – İstanbul Yeniköy Rotary Kulübü IBAN : TR97 0003 2000 0000 0034 991604

Haydi gösterelim herkese birlikten kuvvet doğduğunu, bu ülkede daha çok çocuğa ulaşabileceğimizi, istersek olabileceğini…

Leave a comment