Okuma Saati Başlıyooooooorrr!!!

Geçen sene Mart ayında Bebek “Sihirli Sayfalar”da başladığımız “Okuma Saati”ne yaz boyunca ara vermiştik. Okulların açılmasını ve herkesin ilk haftalardaki klasik koşuşturmasının azalmasını bekledik.

Artık vakit geldi 🙂

Haftaya Perşembe, yani 7 Ekim günü saat 16:30 itibari ile okuma saatlerimize başlıyoruz. İçim kıpır kıpır. Bütün yaz Sihirli Sayfalar’dan uzak kaldım. O sıcacık mekânı özledim.

Okumalarımıza katılmış olanlar biliyor ancak bilmeyenler için, okuma saatimiz 3-6 yaş çocuklar için düzenleniyor. Bunun nedeni üç yaş altının konsantrasyon süresinin kısalığı, altı yaş üzerinin de farklı tarzda kitaplar tercih etmesi. Ama sonuçta herkese açık bir aktivite bu. Çocuğum sıkılmaz diyorsanız sizi aramızda görmeyi çok isteriz.

Çocuklar yaklaşık 20 dakika konsantre olabiliyorlar. Bunu maksimum uzatabildiğimiz on dakika daha oluyor. Okumanın ardından mekânın sahibi Ayşe, okuduğumuz kitaplardan biriyle ilintili bir sanat çalışması planlamış oluyor. Hep birlikte aktivite masamızın başına geçiyoruz ve Ayşe’nin liderliğinde çocuklar birer sanat şaheseri yaratıyorlar.

Bu arada anneler dinlenmede efendim, bunu da belirtelim.

Çocuklara “Okuma saati” düzenleme fikrim Maya’yı böyle bir aktiviteye götürmek istememden doğdu aslında. Çünkü bence okuma saatleri çocuğun kitap dolu bir ortamda, kitabın o harika kokusunu içine çekerek geçirebileceği ender zamanlardan.

Üstelik bizim aktivitede sadece kitap var, dinlemek var. İsterse devamında sanat var. Yani yeme içme, pasta, parti, şamata yok. Sessiz bir ortam, tam zamanında başlayan bir aktivite… Geç kalmanın ne olduğunu bizzat yaşadığında (yarısını kaçırıyor mesela), bir yere zamanında gitmenin gerekliliği ortaya çıkıyor. Dinlemenin önemini, kimsenin okuyucuyu dinlemediği bir ortamda yapılan çalışmanın da sonlanabileceğini görüyor. Yani amaç sadece ve sadece birkaç kitap okumak değil. Dahası var…

Geçen sene çok keyifli geçti. Bu sene de öyle olacak diye düşünüyorum.

Hepinizi bekliyoruz.

Biz 7 Ekim itibari ile her Perşembe saat 16:30’da Sihirli Sayfalar’dayız. 

Adres:
Cevdetpaşa Cad. 31/A, Bebek
Tel: 212-2578884

Midpoint’ten sonra Kırıntı’yı görüyorsunuz. Sonra Premier Emlak. Biraz daha Arnavutköy’e doğru yürüdüğünüzde işte size Sihirli Sayfalar. Karşınızda Bebek Parkı kaydırakları.

Öneri: Bebek trafiği yoğun, park olanakları limitli. Taksi ile gelmek daha rahat olabilir. Olmuyorsa da biraz erken gelip rahat rahat park yeri bakın deriz…

5 Comments

 1. Ne guzel bir etkinliktir bu! Boyle seylerin yapildigindan haberim yoktu;ogrendim mutlu oldum. Burada kutuphanelere gelen amerikalilar bebeklerini cocuklarini mutlaka yanlarinda getiriyorlar.Hatta sadece cocuklari icin geliyorlar.Cocuklar icin ozel bir kat var ve onlarin hayal gucune yonelik dizayn edilmis bolumler var.Konusmamak sessiz durmak diye bir durum yok ne kucuklerin ne buyuklerin bolumunde.Ama herkes oyle itinali ki birbirine karsi.Kimse kimseyi rahatsiz edecek yukseklikte konusmuyor ve konusma serbest diye kimse ipin ucunu kacirmiyor.Cocuklar icin kucuk oyun alanlari var ve orada oynayan cocuk okuma bilmese bile kitaplarin resimlerine bakmak icin kurcaliyor.yani surekli icice olma durumu var. 1 yasindaki cocukta orda 10 yasindaki cocukta.. Kitap ve cd yi kartinizla bir sureligine almaniz serbest.Cocuklar ellerinde bir dolu cd ve kitapla cikiyorlar. bu ozelliklerini cok sevdim ben onlarin;) Ileride olursa cok param ilk yatiririm bu olacak dedim icimden:)!
  Reply 30 September 2010 at 23:27
  • Defne
   Amerika bu konuda çok başarılı bence. Okuma saatleri, kütüphaneler, kitabevleri,... Siz neredesiniz merak ettim... Çok sevgiler :)
   Reply 1 October 2010 at 00:04
 2. illinois eyaletindeyiz.SEvgiler:)
  Reply 1 October 2010 at 19:23
 3. Aylin
  Etkinlige bayildim ancak calisan anneler icin de mesela cumartesi gunleri de olsa...
  Reply 10 October 2010 at 16:49
  • Defne
   Çok haklısınız. Geçen sene de böyle bir talep gelince Pazar günleri saat 13:00'te okuma saati ve aktivite koymuştuk. Üstelik de okuyucularımız babalardı :) Fakat katılım az olmuştu. Haftasonu herkesin pek çok programı olduğu için saati tutturmak zor olabiliyor. Yine de talep yoğunluğu yaşanırsa ben okuyamasam da, Sihirli Sayfalar'ın sahibi Ayşe bir çözüm bulur diye düşünüyorum :)
   Reply 10 October 2010 at 17:58

Leave a comment