Okula Hazırlık

Yaz tatilinin sonuna geliyoruz.

Hazır mısınız sonbaharı kucaklamaya?

Hazır mısınız tuz kokulu denizli günleri yolcu etmeye?

Hazır mısınız herhangi bir bahane bulmadan yoğun çalışmaya?

Hazır mısınız çocuğunuzun okul programına uymaya? Sabahları onun okula yetişebilmesi için zamanında kalkmasını sağlamaya, o uykuya doyamamış gözlerin açılması için uğraşmaya,doğru kahvaltıyı ettiğinden emin olmaya, o gün okula götürmesi gerekenlerin yanında olduğundan emin olmaya,…

Ben pek değilim sanki. Yazın rehavetinden ve güneş altında vakit geçirmekten henüz bıkmadım açıkcası. Kızıcık da benzer durumda. Geçenlerde bir arkadaşımız sordu, “Okula başlayacağın için heyecanlı mısın?” diye. Gayet net bir “Hayır!” çıktı Maya’dan. Üstelik okulu da seven bir kızım var. Buna rağmen yazın istediği saatte kalkmak, havuz, deniz, arkadaşlar, aileyle dolu dolu geçen günler,…

Hak vermemek elde değil.

Öte yandan iki haftaya okul açılıyor. Hatta bazı arkadaşlarının okulları bu haftabaşı başlıyor.

Bu kadar uzun bir tatilden sonra çocuklarımızı okul havasına nasıl sokacağız? Uyku saatlerini nasıl düzenleyeceğiz?

Hepimiz biliyoruz ki, büyüme hormonları akşam 10:00 ile sabah 06:00’ya kadar en yüksek oranda çalışıyor. Bu esnada çocuğumuzun uykuda olması şart. Hatta biz ebeveynler için de hücre yenilenmesinin en fazla olduğu saat aralığı bu olduğundan ideali bizlerin de bu saatler arası uyuyor olmamız. Bu o kadar önemli ve vazgeçilmez ki, uykusuz kaldığınız bir gecenin ertesi günü öğlen siesta yapayım deseniz bile bunun vücuda pek bir faydası olmuyormuş. Yani en azından geceki açığı kapatmıyormuş. Gece uykusunun yeri başka.

 

Yaz boyu bızdığınız gece geç yatıp sabah da o oranda geç kalkmaya alıştıysa, işiniz biraz zor. Ama korkmayın, nasılsa tersine de alışacak.

Önemli olan kademeli kademeli yapmak diyor uzmanlar. Yani okula başlamasına bir hafta kala, normalden kaç saat geç yatıyorsa haftaya bu fazlalığı paylaştırarak her gün biraz daha erken yatmasını sağlayabilirsiniz.  Örneğin sevgili miniğiniz akşamları 09:00 yerine 11.00’de yatıyor, yani iki saatlik bir fazlalık var. Bu durumda ilk gün 10:40’da yatırıyorsunuz, ertesi gün 10:20’de, sonraki gün 10:00’da gibi. Haftanın sonuna ulaştığınızda hedeflediğiniz saate ulaşmış oluyorsunuz (ya da en azından yaklaşıyorsunuz.)

Bunun yanısıra çocuğu kafaca da okula hazırlamak gerektiği söyleniyor ki çok mantıklı, değil mi? Nasıl olacak peki bu iş?

İlköğretime giden çocukların genelde kırtasiye ihtiyaçları oluyor. Mesela bu ihtiyaçları karşılamak için o bir hafta harika bir zaman. Alınacak okul kıyafeti varsa ya da sonbaharlık yeni birkaç kıyafet yine hazırlık için faydalı olabiliyor.

Daha minikler için de evde sanat aktiviteleri düzenlemek, okuldan arkadaşları ile okul açılmadan buluşturmak, birlikte keyifli vakit geçirmelerini sağlamak, güzel bir kitabevine gidip hoşlarına gidecek, aynı zamanda eğitici olan kitapları yine bızdığınızla birlikte seçmek, yapılabileceklerin başlıcaları.

Gerisi okul açılınca otomatik olarak gelecek zaten. Okulda yoğun bir gün geçiren miniğin yorgun vücudu yatak isteyecek. Bunu kendisi itiraf etmese bile siz gözlerinden anlayacaksınız. En sevdiği kitaplar ve masal teklifleriyle yatağa soktunuz mu zaten kısa zamanda o güzel gözler kapanacaktır.

İşte okul zamanlamasına girdiniz bile! Tebrikler!

Leave a comment