Notada Yazmayanlar

Geçtiğimiz haftalarda sevgili arkadaşlarımız ve bızdıkları ile İş Sanat’ta “Çocuklar İçin Notada Yazmayanlar” etkinliğine katıldık. Bu etkinlik çok sık olmuyor. Bu nedenle yakından takip etmeniz ve hemen bilet almanız gerekiyor.

Salonda bir grup çocuk ikinci ya da üçüncü defa geliyordu bu etkinliğe. En başta “Tekrar tekrar gelmekten sıkılmıyorlar mı acaba?” diye düşünürken, sunum o kadar keyifliydi ki, zamanın nasıl akıp gittiğini anlamadım ve onlara kesinlikle hak verdim.

Mehmet Ali Alabora’nın anlatımı ve Emir Gamsızoğlu ile İstanbul Trio’nun müziği ile klasik müzik hakkında çocuklara çok farklı, son derece interaktif bir biçimde bilgi aktarılıyor. Bestecilerin isimleri, fotoğrafları, bestelerinden örnekler, hangi ülkede doğdukları gibi bilgilerin yanı sıra genel müzik bilgisi de veriliyor.

İş sanat Çocuk

Dev ekranda çocuklara akıllarında kalacak şekilde ve onları güldürecek bir üslupla anlatım yapılırken, Mehmet Ali Alabora’nın tiyatrocu kişiliği ile etkinliğin iyice eğlenceli geçmesi sağlanıyor.

Çocuklar trio nedir, kuartet nedir, senfoni neye denir ya da konçertonun özelliği nedir, bu ses hangi enstrümana aittir,… gibi soruların da cevaplarını yine uygulamalı olarak öğrenme şansını yakalıyor.

Sahnede birbirleri ile atışarak çocukları güldüren Alabora ve Gamsızoğlu, arada seyircileri sahneye alıyorlar.

Soru-cevap şeklinde ilerleyen etkinlik, izleyicilere rehavet çökmesine engel olacak dinamizme sahip.

Bu arada her bölümde bir de sürpriz konuk oluyor.

Herkese hararetle tavsiye ederim. Biz bundan sonrakilere de gitmeye istekliyiz.

Detaylı Bilgi için: www.issanat.com.tr / 0212-316 1083

Bu arada ENKA Sanat tarafından düzenlenmiş, 9 Aralık, Pazar günü saat 11:00’de başlayacak “Neşeli Pazarlar – Dansa Davet: Johann Strauss” etkinliğini de kaçırmamanızı öneririm.

Bay Majör çocukları müzik ve dansın ustası Strauss ile bir yolculuğa çıkartacak. Besteci Strauss çocuklara müziklerini anlatırken, Viyana’da dönemin en ünlü dans türü olan vals ile dans ve müziğin birleştiği sihirli dünyayı tanıtacak.

Biletler Biletix’te satılıyor. Çocuklar ücretsiz, yetişkinler için ise bilet fiyatı 30 TL. Koltuk rezervasyonu yapılmıyor. Çocuklara yer ayırmak için Enka Sanat’ı aramanız gerekiyor.

Detaylı Bilgi için:
Biletix: www.biletix.com.tr / 02126-556 9800
Enka Sanat: www.enkasanat.org / 0212-705 6050

One Comment

  1. Eski Toprak
    Şahane bir etkinlik. Düşünenlerin, uygulayanların ellerine sağlık. Çocuklarımız için en büyük hayalim, ilköğretim yılları boyunca müzik ve resim derslerinin birer kültür dersine dömüştürülmesi ve böylesi etkinliklerle çocuklara sanatın sevdırılmesi... Umarım bir gün gerçekleşir.
    Reply 27 November 2012 at 12:07

Leave a comment