Neler Okuduk, Neler…

Geçtiğimiz haftasonu Tırtıl Kids Kitabevi’nde harika bir okuma saati geçirdik. İlk defa haftasonu okuma yapıyorum bızdıklara. Alışveriş merkezinin haftasonları çok kalabalık olması ve bunun yaratacağı gürültü ihtimali ile Cumartesi-Pazar günleri toparlanıp bir yerlere gitme isteğinin daha az olacağı düşüncesi birleşince, okumaları haftaiçi yapıyorduk.

Ancak ebeveynlerden haftasonu talebi sıklaşmaya başlayınca, yaş grubunu ikiye ayırarak peş peşe iki okuma yaptım. (Bu arada yoklamadan kalan olmadı. Aslan anneler-babalar!)

Saat 12:00’de 3-5 yaş arası minikler oldukça kalabalık bir şekilde yerlerini aldılar. Aralarında sonraki okumaya kalacak büyük bızdıklarımız da vardı tabii.

Normalde bu yaş grubu 20 dakikalık okuma sonrası kıpırdanmaya başlıyor. Bizimkiler hiç öyle değildi gerçekten. 20.dakikada “Devam edelim mi? Ne dersiniz?”dedim. En gür sesleriyle “Evet!” dediler.

Ne mutlu bana…

Yarım saati tamamladıktan sonra 6-8 yaş kitaplarına başladık. Sayımız biraz azaldı ama olsun. Kalanlar gayet güzel dinlediler, katkıda bulundular.

Saat 13:00’te okumayı tamamladığımızda hepimiz güzel bir öğle yemeğini hak etmiştik 🙂

Neler mi okuduk? İşte okuduklarımızdan seçmeler:


İdil'in Dağınık Saç Günüİdil’in Dağınık Saç Günü

Çok eğlenceli bir kitap bu. Çizimlerine bayılıyorum. İdil’in saçları gerçekten çok karışık. Ama saçlarını fırçalayacak vakti yok.  Oyun oynamak varken, hayal dünyasına gezintiye çıkmak varken, kim saçını tarar ki…

Bizim bızıdıklar da saç taramaya çok bayılmadıklarını söylediler. Bazılarınınki tararken acıyormuş üstelik…

Yaş Grubu: 4-6 yaş
Yazar: Shane McG
Yayınevi: Redhouse Kidz

 Kırmızı Kurbağa ve Yeşil FlamingoKırmızı Kurbağa ve Yeşil Flamingo

Tudem’in bu serisi bence çok başarılı. Özellikle peş peşe hikâye okurken ara vermek için çok uygun.  Bilmece formatında. Ayrıca insanın hayal gücünü çalıştırmasını ve yapılan anlatımı gözünde canlandırmasını sağlıyor. Şaşırtmacalı olanları var.

Minikler, hatta büyükler bile sorulan soruları gördükleri çizimle bağdaştırıp hangi hayvanın tarif edildiğini bilmeye çalıştılar.

Yaş Grubu: 4-6 yaş
Yazar: Svjetlan Junakovic
Yayınevi: Tudem

 

 

 

Ama Bu Okulda Uzaylılar VarAma Bu Okulda Uzaylılar Var

Kitap 7-10 yaş olarak kategorize edilmiş olsa da, küçüklere de hitap etti. Çizimler çok renkli. Sabah annesi ile okula gitmek için yola çıkan  Baybars’ı annesi “Uzay Okulu”na bırakıyor. Bütün gününü uzaylılarla geçiren Baybars pek çok yeni tecrübe ediniyor ve çok iyi vakit geçiriyor.

Yaş Grubu: 7-10 yaş
Yazar: Caryl Hart & Ed Eaves
Yayınevi: Pearson

 

 

 

Minik BalıkMinik Balık Okyanus Macerası

Bu kitap yüksek konsantrasyon gerektiriyor. Çünkü hayal dünyasında yaşayan minik gri balığın anlattığı hikâyelerin nasıl kulaktan kulağa yayıldığına şahit oluyorsunuz. Sonra gerçekten kaybolan minik balığın evini bulabilmek için, kulaktan kulağa yayılan bu hikâyeyi tersten takip ettiğini okuyorsunuz. Sonu da enteresan bir şekilde bitiyor bence.

Yaş Grubu: 4-6 yaş
Yazar: Julia Donaldson & Axel Scheffler
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

 

 


Splish, Splash, Splat!Splish, Splash, Splat!

“Splat the Cat” serisinden bir kitap. Splat’i çok seviyoruz. Bu nedenle Maya bu kitabı okuduğumu görünce çok sevindi 🙂

Splat suya girmekten hoşlanmayan bir kedi (pek çok kedide olduğu gibi.) Fakat o gün sınıfta yüzme dersi var. Üstelik sürekli kendinin en başarılı olduğunu düşünen arkadaşı Spike’da sınıfta. Bu da yetmiyormuş gibi okul sonrası annesi Spike’ı eve çağırmış. Halbuki Spike hem Splat’in şekerlerini yiyor, hem oyuncaklarını kırıyor.

İstemediği yüzme dersinde Spike’ın bilmediği bir korkusunu keşfeden Splat için her şey değişiyor…

Yaş Grubu: 3-7 yaş
Yazar: Rob Scotton
Yayınevi:  Harper Collins

 

Toy MuseumLost in the Toy Museum: An Adventure

Oyuncak Müzesi akşam olup da kapandıktan sonra, yaşlı oyuncak kedi Bunting her akşam olduğu gibi tüm oyuncakların sayımını yapacakken, hiç birinin ortada olmadığının farkına varır. Onların kaybolduğunu sanan Bunting, bulduğu notları takip ederek diğer oyuncaklara ulaşınca bunun aslında bir oyun olduğunu fark eder.

Yaş Grubu: 5-7 yaş
Yazar:  David Lucas
Yayınevi:  Walker Books

4 Comments

 1. ben okumalarınıza katılmayı ve sizinle tanışmayı hep istiyorum ama bir türlü fırsat olmadı. inşallah bir sonrakine...
  Reply 12 February 2013 at 09:53
  • Ben de sizinle tanışmayı çok isterim. İnşallah bir sonrakine... Çok sevgiler :)
   Reply 12 February 2013 at 10:04
 2. Sıloş
  Biz de zonguldaktan gelip katılmayı planlıyorduk olmadı. Oğluş hastalandı. Minik balık bizim de en favori kiatbımız. Seçimler süper. Geleceğimiz günü iple çekiyoruz.
  Reply 12 February 2013 at 12:25
  • Keşke!!! Yakışıklıyı çok görmek isterdim. Geçmişler olsun. Bir dahakine inşallah - sağlıkla :)
   Reply 12 February 2013 at 16:20

Leave a comment