Ne Oynasak 2

Evet efendiiim, nerede kalmıştık?

Açık havada, sulu, susuz pek çok oyun seçmesinin ikinci bölümündeyiz. Umarım ilk bölüm işinize yaradı ve hatta kendi tecrübelerinizi bizlerle paylaşmak için can atıyorsunuz  🙂 🙂

Gelelim bu yazı için seçilmiş oyunlara:

Obstacle Game

Engelli Yol: İki farklı türlü oynanabiliyor. İlkinde iki farklı grup için çeşitli engeller yerleştiriyor olacaksınız. Neler mi olabilir? Mesela sandalye, su şişesi, kova, masalar,…

İki takım bir noktadan diğerine bu engelleri atlayarak, çarpmadan en hızlı şekilde gidiyor olmalı. Bayrak yarışı kıvamında bir yarış.

İkinci şeklinde ise tek bir grup var. Bunda yarış yok. Sadece eğlence var 🙂 En öndeki kişi hariç herkesin gözünün kapatılması lazım. Tek bir yerde bir engel koymanız gerekiyor. Gözleri kapalı olan ekip liderini tek sıra hâlinde, bir tren şeklinde takip edecek.

Sahada Yakalamaca: Burada iki çocuk bir sahanın ortasında el ele tutuşacak. Sahanın bir tarafında ise tüm çocuklar yan yana sıralanacak. Amaç sahanın bir yanından diğerine ortadaki iki kişiye yakalanmadan geçmek. Ortadaki iki kişinin amacı ise ellerini bırakmadan mümkün olduğunca çok arkadaşını yakalamak. Yakalananlar ortadaki ekibe katılıyor. Giderek ortada el ele tutan çocukların sayısının arttığını göreceksiniz. Bu da kalanların yakalanmasını kolaylaştıracak.

Soru&Cevap Oyunu: Bu oyun için sorular hazırlamalısınız. Yere tebeşir veya renkli teyp ile üç adet kare çizin. Birinci kare A, ikinci kare B ve üçüncü kare C olacak.

Çocuklardan biri soru uzmanı olacak. Soruları sorduktan sonra A, B ve C olarak üç cevap seçeneği sunacak. Sonra “Şimdi koşun!” dediğinde her takımdan bir kişinin doğru kutuya koşması lazım. Eğer doğru karedeyseniz takımınıza bir puan kazandırdınız bile!

FRozen-T-shirt

Donmuş T-shirt Oyunu: Bir gece önceden büyük boy iki adet t-shirt’ü dev poşetlere dolduracağınız suyun (yaklaşık 4 lt.)  içinde buzluğa koyun. Ertesi gün donmuş olan bu paketleri iki takımın liderlerine verin. Amaç en hızlı şekilde t-shirt’ü giyilebilecek kıvama getirmek! Her takımdan her bir kişinin 15 saniyelik deneme süresi var. Sonra sıra bir sonraki kişiye geçiyor. Çocuklar istedikleri yöntemi kullanabilirler. Üfleyebilirler (!), yere veya duvara atabilirler, taş ile açmaya çalışabilirler,…

Giyilebilecek kıvama gelen t-shirt’ü takım arkadaşına ilk giydiren ekip kazanıyor!

Renkler: Donmuş t-shirt’ü giyen çocuklardan biri havuza girer. Sırtını havuzun kenarına yan yana sıralanmış çocuklara döner. Her çocuk içinden bir renk tutar. Ebe olan çocuk bir renk söyler. O rengi tutmuş çocuklar sessizce ona doğru yüzerler. Onların geldiğini duyar veya hissederse ebe onlara doğru yüzüp birini yakalamaya çalışabilir. Yakalarsa o kişi ebe olur. (T-shirt’ü giyer.) Yakalayamazsa oyun kalınan yerden devam eder.

Hula Hoop

Hula Hoop: İki takıma birer hula hoop verilir. Her takım elemanları el ele tutuşur. Amaç elleri hiç bırakmadan hula hoopların grubun en başından sonuna ve ardından tekrar en başa geçmesini sağlamak.

Freeze Tag

Farklı Bir Heykel Oyunu: Bu oyun normal heykel oyunundan farklı olarak sadece vücuduna dokunulan tarafın heykel olmasını sağlıyor. Bir veya iki kişi ebe olabilir. Diğerleri kaçarlar. Ebe kaçanlardan birinin neresine dokunursa orası donar. Diğer yerlerini kullanarak kaçmaya çalışması gerekir. Örneğin sağ koluna dokunduysa sadece sağ kolu sabit kalacak şekilde koşması gerekecek, sol bacağına dokunduysa sağ bacağıyla zıplayarak koşabilecek,… Amaç en fazla çocuğun en fazla noktadan donmasını sağlamak.

 

Leave a comment