Müzik İçin El Ele

Bir ülke kendini ileriye taşımak istiyorsa olmazsa olmazlardan biri sanat. Sanat sadece duyularımıza hitap etmekle kalmıyor, aynı zamanda da müthiş bir birleştirici özelliği var.

Kültür, din, dil, ırk, soy, sop demiyor. Umurunda bile değil. Birlikte olalım, üretelim, fayda sağlayalım diyor.

Bunun en güzel örneğini birkaç gün önce Enka Okulları Interact Kulübü yaşattı bize.

2011 yılında Yeniköy Rotary Kulübü sponsorluğunda kurulan kulübün üyeleri Hazırlık ve Lise öğrencilerinden oluşuyor. Kurulduğu günden bugüne “kendinden önce hizmet ilkesiyle” ele aldıkları projeler sayesinde yarattıkları fonlarla eğitim, barış, sağlık ve anne/çocuk alanlarından topluma hizmet ettiler.

Pekiii Enka Interact Kulübü ne mi yaptı?

Barış İçin Müzik

Barış İçin Müzik Vakfı’nı bilirsiniz değil mi? Müthiş bir oluşum.

2005 yılında, Edirnekapı semtinde sosyo-ekonomik şartları kısıtlı çocuk ve gençlere karşılıksız çok sesli evrensel müzik eğitimi olanağı sağlamak amacıyla yola çıkmış. Şimdiye kadar 6.500’ü aşkın çocuğa özgürce müzik yapabilme şansı sunan vakı, son iki yılda, İstanbul – Adalar, Bursa – Nilüfer, İzmir – Naldöken’de de benzer oluşumların yeşermesine öncülük etmiş durumda.

Barış için Müzik Vakfı, 1975 yılında Venezuela’da başlayan, çocuklara ücretsiz müzik eğitimi olanağı sunan El Sistema sosyal dönüşüm hareketinin Avrupa kolu olan Sistema Europe oluşumunun kurucu üyeleri arasında yer alıyor. Barış İçin Müzik toplulukları, her yıl yurt içi ve yurt dışından pek çok önemli projeye davet ediliyor ve önemli konser salonlarında sahne alıyor.

Barış için Müzik Vakfı çatısı altında Barış İçin Müzik Çocuk ve Gençlik Orkestrası, Barış İçin Müzik Oda Müziği Toplulukları ve Barış İçin Müzik Koroları çalışmalarına devam ediyor.

Enka Interact Konseri

Enka Interact Kulübü, Enka öğrenci ve öğretmenlerini bir araya getirerek düzenlediği konser organizasyonunun bilet satışından elde edilen gelirle, Barış İçin Müzik Vakfı’nın genç müzisyenlerine enstrüman almalarında yardımcı oldu.

Gençlerin kendileri dışındaki gençlere el uzatması, yaptıklarına saygı duyup destek olma hedefi gütmesi, müthiş bir enerjiyle konuyu ele alıp sonuçlandırması bana umut veren yaklaşımlardan.

Defne KarabaturBu yazı vesilesiyle en başta Enka Interact Kulübü Başkanı Defne Karabatur olmak üzere tüm emeği geçen öğrenci ve öğretmenleri kutlamak istiyorum. (Bu arada kulübün bu projeyle Uluslararası Rotary Interact Başkanlık Takdirnamesi /Presidential Citation almaya layık görüldüğünü de belirteyim)

Barış İçin Müzik Vakfı’na hepimiz destek olabiliriz. Sayfasını ziyaret etmeniz yeterli : www.barisicinmuzik.org

Hepinize müzik, sanat ve paylaşım dolu günler dileriz.

2 Comments

  1. İpek Ongun
    Harika bir çalışma, müthiş bir etkinlik. Şu kaotik ortamda taptaze bir bahar havası sanki. Emeği geçen tüm gençleri yürekten kutluyorum.
    Reply 22 January 2018 at 18:03

Leave a comment