Kutu kutu pense…

Kızımın farklı yaş dönemlerinde onun gelişimine katkıda bulunacak oyun çeşitleri geçiyor hayatımızdan.

Bir dönem bloklar, büyük, minik elleriyle tutması kolay, motor kaslarını geliştirenler vardı hayatımızda. Sonra ilk yapbozlar geldi evimize.
Şu mevsimleri gösterenler, kocaman parçalardan oluşanlar. Daha sonraki dönemlerde sebep-sonuç ilişkisini kurabilmek için sıralamalı yapbozlar takip etti diğerlerini, üç boyutlu ahşap olanlar, kitap sayfasını oluşturanlar,…

Veee sıra geldi benim favorilerime: kutu oyunlarına

Kutu oyunları insana sevdikleri ile zaman geçirmeyi sağlayan bir araç diye düşünmüşümdür hep. Gerek aile bireylerinin, gerekse arkadaşların biraraya gelip, birbirleriyle eğlenerek mücadele etmeleri aslında bir hayat öğretisidir. Bunun yanısıra matematiği, stratejik düşünmeyi, planlamayı, risk almayı, adım atabilmeyi öğretir pek çoğu.

Benim çocukluğumda (milattan önce!) Monopoly en sevdiğimiz ve belki de bu anlamda piyasadaki tek oyundu. Şimdi o kadar çok çeşit var ki insan hangisini alacağını bilemiyor. Pek çok yabancı markanın eğitici oyunları Türkiye’de satılmaya başladı.

Bugün onlardan birinden ve benim favorimden bahsetmek istiyorum size: Orchard Toys.

Bilmeyenler için, Orchard Toys ödüllü bir İngiliz markası. Çeşitli ebatlarda puzzle ve çeşitli öğretiler içeren kutu oyunları var.

Orchard Toys

 

Onları ilk nasıl keşfettik hatırlamıyorum ama, gerek hediye olarak gerekse kendi hür irademizle aldığımız her oyundan mutlu olduk.

Acayip dayanıklılar, öncelikle bunu belirtmem gerek diye düşünüyorum. Geri dönüşümlü kartondan üretiliyorlar. Geçtiğimiz yaz bir ay boyunca Çeşme’de olacağız diye yanıma Maya için sanat setleri, kitaplar alırken, Orchard Toys’un “What a performance” ve “Pass the word” oyunlarını da yer tutmamaları için kutusuz olarak valizimize atmıştım. Hiç abartmıyorum, bir ay boyunca her gün deniz kenarına taşıdık bu iki oyunu ve sapasağlam döndürmeyi başardık. Şimdi yine kutularında kibar kibar duruyorlar 🙂

Ürünler 18 ay – 11 yaş aralığına hitap ediyor. 18 ay ve 3 yaş arası için bebek puzzle serisi,  3 – 6 yaş ve 5-9 yaş gruplarına ise onlara uygun üretilen puzzle grupları bulunmakta. Yakın zamanda yılbaşı hediyesi olarak kuzenlerinden Maya’ya “Where in the Wood?” isimli, ormanı, bitkileri, canlıları tanıtan yapboz geldi.  Maya’yı biraz zorladı açıkcası ama ben keyifle tamamladım 🙂 (Hediye bana yaradı anlayacağınız.)

Orchard Toys

 

Okul öncesi ve okul çağındaki 2 – 11 yaş arası çocuklar için üretilen kutu oyunlar ise mutlaka güzel bir mesaj veriyor. Kimisi sağlıklı beslenme ile ilgili, bir başkası çevre ve geri dönüşüm konusunu komik ve eğlenceli bir şekilde işliyor.

Orchard Toys’u keşfetmek istiyorsanız, 10 Şubat Cuma günü saat 16:45’te, sizleri 4-9 yaş aralığındaki bızdıklarınızla Etiler Alkent Bambino Oyuncak’a bekliyoruz.

Açacağız oyun kutularını, gruplar oluşturacağız, hem eğleneceğiz, hem öğreneceğiz.

Her zamanki hatırlatmamı yapmam gerekiyor: Bambino’da yerimiz limitli. Lütfen mutlaka rezervasyon yapın ve lütfen katılımın gerçekleşmesine özen gösterin. 10 kişilik kontenjanımızdan 10 çocuğun da faydalanmasını istiyoruz.

Kontakt bilgileri: 0212-352 8182 / aynur@bambinooyuncak.com

2 Comments

  1. Anış
    Defne'ciğim, Bir süredir yazışmadık ama takipteyiz :) Kitap ve oyuncak fikilerin için çok teşekkürler. Ben bu kadar iyi takip edemiyorum dolayısıyla sayende işim çok kolaylaşıyor. Eline sağlık.
    Reply 24 February 2012 at 17:02
    • Anışcığım, takipte olmana çok sevindim ve de tabii okuduklarının sana fayda sağlamasına. Kocaman öpücükler :)
      Reply 24 February 2012 at 22:09

Leave a comment