Krem Karamel Tadında Bir Mekân

Bugünkü yazımız hem bir lezzet durağını, hem de bir atölyeyi anlatacak. Kurucusu Didem Doğru‘nun kelimeleriyle, “‘Krem Karamel’in renklerinin yumuşaklığı, cezbedici tadı, disiplini ve düzeni çağrıştıran formu, insanların içini ısıtan vanilya kokusu, isminin içinde gizli olan çocuksuluğu, dünyaca bilinirliliği ve insanlarda oluşturduğu kalite algısı…” bu mekânın temelini oluşturuyor:

Atölye Krem Karamel

Dinlediklerim çok hoşuma gitti. Tattıklarımı ise tarif bile edemem 🙂 Yani tarif edilmez, yaşanır 🙂

Keyifli keşifler…

Atölye Krem Karamel’i tanımadan önce sizi tanıyabilir miyiz?

38 yaşında, evli ve 2 çocuk annesiyim. Öğrenimimi İnşaat Anadolu Teknik Lisesi’nde Teknik Mimar olarak tamamladıktan sonra, Eskişehir Üniversitesi’nde İktisat Fakültesi’ne devam ettim. Yaklaşık 10 yıl kadar finans sektöründe, dünya sıralamalarında ilk beşe giren, yabancı menşeili finans kuruluşlarında görev aldım. Ve şimdi de hayalini kurduğum işin, Atölye Krem Karamel’in başındayım.

Atölye Krem KaramelAtölye Krem Karamel nedir? Nasıl bir yerdir?

Atölye Krem Karamel çocuklar için özel olarak tasarlanmış bir mutfak atölyesidir… Temelinde çocukların eğlenerek yaratıcılıklarını geliştirmeyi, bir yandan da  yemek yeme alışkanlıklarını düzenlemeyi amaçlayan bir atölye. Ancak tabii ki sadece bir mutfak atölyesi ile sınırlı değil. Biz burada çocukların yaratıcı taraflarını açığa çıkarmaya çalışıyoruz, özgür olduklarını hissettiklerinde beklemediğiniz kadar yaratıcı olduklarına tanık oluyoruz. Bir şeyi tek başlarına ürettiklerini görmek, özgüvenlerini çok etkiliyor. Çocuklar mutfağı ve yiyecekleri keşfediyorlar. Kendileri için hep uzak durulması gerektiği vurgulanan bir mekan içinde, özgürlüğün tadına varıyorlar. Burada kirletme, dökme, elleme gibi kiplere yer yok çünkü. Aksine dokun, dene, keşfet, uygula var. Kullandığımız ekipmanları tanıyor, nasıl kullanmamız gerektiğini birlikte uygulayarak öğreniyoruz. Yemeklerimizde kullandığımız ürünlere dokunuyor, kokluyor ve tadıyoruz. Faydaları ve yararlarını öğreniyoruz. Mutfak sırlarından bazılarına bizimle burada ortak oluyorlar. Tüm bunları da bir ders gibi değil, kurgulanmış oyunlarla yapıyoruz.  Ayrıca bu programlara zaman zaman aileler de dahil olabiliyor. Örneğin bayram için çocuklar, aileleri ile birlikte bayram çikolatası yaptılar.

Tüm bunların yanı sıra ekip çalışması, paylaşım, sabretme, üretme, yaratıcılık gibi duyguların da uyarılmasını sağlayan doğal bir  dinamik var yapısında. Çünkü çocuklar sadece yemek yapmıyorlar, beraberinde tüm bu farkındalıkları ortaya çıkaracak ya da tüm bu duyguları uyaracak oyunlar oynuyoruz, danslar yapıyoruz, sohbetler ediyoruz. Kısacası çocuklar burada mutfağın şefi oluyorlar…

Atölye Krem Karamel, benim için çok özel bir mekan, bu sebepten mekanın tasarımına çok özendik. Tasarım için Bangkok ‘ta yerleşik bir tasarım şirketi olan Concept-i Design ile çalıştık. Bizim için tasarımın kilit noktasında hep çocuklar vardı. Ama farklı yaş gruplarını içinde barındıran bir konsept olacağı için bu dengeyi iyi sağlayan bir tasarım olmalıydı. Huzurlu ve dinlendirici renkler, yenilikçi modern çizgiler ve güven veren bir ortam  hayal ettik. Bu konuda Concept-i bizi çok iyi anladı ve tasarımlarına bunu en güzel şekilde yansıttılar. Gelen misafirlerimizin yorumlarına bakılırsa bu konuda başarıyı yakalayabildiğimize inanıyorum.

Atölye Krem Karamel

Böyle bir yer açma fikri nasıl doğdu, nasıl hayat buldu? Bunu özellikle merak ediyorum çünkü bu tarz çalışmalar yapmak isteyen çok oluyor fakat ya bir türlü gerçekleştiremiyorlar ya da hayal kırıklıkları yaşayabiliyorlar.

Uzun yıllar finans sektöründe severek çalıştım ancak yine de kendimi daha iyi ifade edebileceğim, yaratıcılığımı kullanarak mutlu olabileceğim bir işin hayalini kuruyordum. Sonunda 4 yıl kadar önce ne yapmak istediğime karar verdim. Hayatta en mutlu olduğum yer çocuklarımın yanı, en keyif aldığım şey ise mutfakta olmaktı… Çocuklarla birlikte mutfakta olma fikri bile beni heyecanlandırmaya yetiyordu. Ancak her anne gibi zaman zaman çocuklarıma yemek yedirmekte zorlandığım oluyordu. Özellikle oğlum Ali doğduğundan beri yemek yemekten kaçan bir çocuktu. Tüm bunlar kafamda yapmak istediğim işin oluşmasında etkili oldu. Ancak öncelikle bu işi profesyonel olarak yapmak istiyorsam eğitimini almalıydım. Türkiye’nin öncü şef okullarından Mutfak Sanatları Akademisi’nde 1 yıllık profesyonel Aşçılık ve Yiyecek İçecek İşletmeciliği, ardından Doors Akademi’de Profesyonel Pastacılık eğitimi aldım. Sonrası uzun bir araştırma ve ön hazırlık süreci ile geçti. Bu süreçte,  dünyanın birçok yerinde başarıyla uygulanan ve tüketicileri tarafından severek tercih edilen ama ülkemizde henüz uygulamaya konmamış bir proje olduğunu fark ettim. Üstelik bu proje benim ilgi duyduğum iki önemli olguyu içinde barındırıyordu; çocuklar ve aşçılık… Çocuklarla birlikte eğlenerek pişirmek, onların mutfakta özgürleştiğini görmek, gelişmelerine, yeme alışkanlıklarına katkı sağlayabilmek; kısaca hayalimin gerçekleşmesi “Krem Karamel” sayesinde oldu.

Neden adı “Atölye Krem Karamel” oldu derseniz; Krem Karamel’ in renklerinin yumuşaklığı, cezbedici tadı, disiplini ve düzeni çağrıştıran formu, insanların içini ısıtan vanilya kokusu, isminin içinde gizli olan çocuksuluğu, dünyaca bilinirliliği ve insanlarda oluşturduğu kalite algısı bu projenin imajıyla birebir örtüşmekteydi. Kısaca, anlatmak istediğim her şeyi bu iki kelimeye sığdırabilmiştim.

Atölye Krem Karmel

Kaç yaş grubuna hitap ediyorsunuz?

Atölyemize 0 (+8 ay) – 11 yaş ve üzeri çocuklar katılabiliyor. Ayrıca isteğe bağlı olarak yetişkinler ve ebeveynler için özel atölyeler de düzenleyebiliyoruz.

Atölye Krem Karamel’de anne ve çocuk birlikte de yemek pişirebiliyor mu?

Elbette anne/çocuk veya baba/çocuk hatta tüm aile için programlar talebe göre organize edebiliyoruz. Özel günler için yine böyle atölyelerimiz de mevcut.

Yapılacak çalışmalarda, doğru anladıysam sağlıklı gıda üzerinde yoğunlaşıyorsunuz. Sağlıklı beslenmeyi, sağlıklı gıdaları çocuklara nasıl bir sistemle tanıştırıyorsunuz?

Buradaki asıl hedef çocukları sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirmek ancak çocukların gözünden dünyanın nasıl göründüğünü, onların bakış açılarını, düşünce yapılarını, duygularını iyi anlamak ve onlara kendi diliyle bütün bunları anlatmak önemli. Bir ders dinliyormuş duygusuna kapılmamaları, hayata dair sihirli sırlar öğreniyormuş gibi hissetmelerini sağlamak lazım. Onlarla paylaştığımız tüm bilgiler, atölyemiz sırasında tiyatral bir şekilde ve kurgulanmış oyunlarla veriliyor. Böylece çocuklar satır aralarına gizlenmiş, sıradan gözüken ama çok önemli konular hakkında farkındalık kazanıyorlar.

Bu mekân sizce neden ve hangi yönleriyle farklı?

Mekânın en önemli özelliği ve belki de benzerlerinden en önemli farklılığı bu projenin kalbinde çocuklar var ve tüm proje bu ön planda tutularak hazırlandı. Öte yandan farklı yaş gruplarına hitap eden bir mekan olabilmesi için, güzel bir denge sağladığımıza inanıyorum. Renkler, aydınlatma, mobilyalar, müzik sisteminden ekipmanlara kadar her bir ayrıntı tüm bu dengeyi sağlayacak şekilde tasarlandı. Buradaki misafirlerin huzuru, rahatlığı ve güveni hissetmeleri bizim için en önemli çıkış noktasıydı.

İleride Atölye Krem Karamel’de başka neler bulabileceğiz?

Aslında birçok şey…. Bu projenin henüz görünen su üstündeki kısmı, altında bir o kadar daha büyük bir buz kütlesi var.  Acele etmeden, doğru adımlarla tüm bunları misafirlerimize sunuyor olacağız. Sosyal sorumluluk projelerinden, çok özel workshoplara kadar birçok sürpriz projemiz var.

Atölye Krem Karamel: İstanbul Caddesi. Countrylife Residence, İç Avlu, A-181
Tel: 212-322 4434
Mail: info@atolyekremkaramel.com

3 Comments

 1. Ece Ermeç Üster
  Harika! Tam da aradığım mekan! Çok teşekkürler Defne'ciğimiz! EceEÜ
  Reply 23 August 2014 at 09:39
  • Keyifle Ececiğim :) Krem Karamel tecrübelerini bizimle paylaşmanı dört gözle bekliyoruz :)))
   Reply 27 August 2014 at 09:35
 2. Yelda
  Biz burada bir doğum günü partisine katıldık. Önce oyunlar oynadı çocuklar, sonra da mutfakta Cup Cake yaptılar ve çok eğlendiler :) Anneler için de bekleme alanı gayet müsait ve ikramlar gerçekten çok çok lezzetli olduğu için keyifle sohbet ettik, zaman nasıl geçti anlamadık. Ortam çok temiz, herkes güleryüzlü... Herkese tavsiye ederim!
  Reply 22 November 2014 at 20:42

Leave a comment