Kitaplarımızı O-ku-yo-ruz!

Peş peşe birbirinden keyif okuma saatleri ve aktiviteler gerçekleştirdik. Yoğunluktan sesim soluğum çıkamadı. Ama şimdi sizlerle neler yaptığımızı paylaşmak istiyorum.

Hazır mısınız?

Öncelikle Bambino Oyuncak’ta ilk “Burcu ve Berk ile…” okumamızı ve aktivitesini yaptık.

Hislerimiz ve Vücudumuz kitaplarını okuduk.

Burcu ve Berk Hislerimiz Hislerimiz –

Bunları Hissetmek Normal mi? hikâyesinde bir gün içerisinde Berk’in ve annesinin hissettiklerine tanık olduk.

Kızmanın, üzülmenin, hayal kırıklığına uğramanın da en az sevinmek ve mutlu olmak kadar doğal duygular olduğu hakkında konuştuk.

Yüzümüzü şekilden şekile soktuk.

Birbirimize bakıp çok güldük 🙂


Vücudumuz – Vücut Denilen O Harika Makine hikâyesinde ise vücudumuzu tanıdık.

Burcu ve Berk ile Vücudumuz Derin derin nefes aldık, aldığımız nefesin nasıl da ciğerlerimize gittiği hakkında konuştuk.

Kalbimizi dinledik. Pıt pıt nasıl atıyor.

Koşarsak ne olacak?

Peki kalbimiz gerçekten yumruğumuz kadar mı?

En büyük kasımızın “popo kası” olması hepimizi hem şaşırttı, hem de çok güldürdü 🙂

 

Veee sıra geldi kendi yaratıcılıklarını kullanmalarına…

Bambino Oyuncak

 

Kitaplarımızı okuduktan sonra hikâye yaratma aktivitesi yaptık. Bızdıklar kendi hayal dünyalarını resimlediler, hikâyeler yarattılar. Kimisini okuduk, diğerlerinin renklerine bayıldık.

Bol bol resim çektik, kitap imzaladık ve tekrar buluşmak için sözleştik…

Bilgi Kozası

Bu okumayı takiben Etiler Bilgi Kozası Anaokulu beni misafir etti. Üç ayrı sınıf, iki farklı yaş grubu ve harika dinleyiciler. Belli alışıklar kitap dinlemeye. Hem de kitapları çok ama çok seviyorlar. Çok da katılımcılar. Bol bol sohbet etme fırsatımız oldu. Kedileri, köpekleri, kuşları olanlar. Evlerde olup bitenler, duygular, arkadaşlarla yaşananlar,… Her sınıf bana minik elleriyle rengarenk çiçekler hediye etti. Sonra sarıldık birbirimize. Onlar yemeğe giderken ben de yüzümde bir gülümsemeyle ayrıldım bu sıcacık okuldan.

Tırtıl Kids Kitabevi

Veee son olarak vazgeçilmez buluşma noktamız: Tırtıl Kids Kitabevi. Katılım harikaydı. Farklı yaş gruplarından olmalarına rağmen gerek “Burcu ve Berk ile…” serimizi, gerek İngilizce kitapları çok güzel dinlediler.

Peki İngilizce olarak ne mi okuduk?

augustus and his smileAugustus and His Smile

Gülümsemesini kaybeden sevimli kaplan Augustus, onu ararken sulara giriyor, koşuyor, zıplıyor ve çok eğleniyor. Ama gülümsemesi hiçbir yerde yok. Ne zamanki suda kendi yüzünü görüyor, gülümsemesini nihayet buluyor. Küçük mutlulukları ve mutlu olmanın özünün içimizde olduğunu vurgulayan eğlenceli bir kitap.

Yaş Grubu: 4-7 yaş
Yayınevi:Little Tiger Press

Bridget fidgetBridget Fidget

Bir gün kocaman bir kutu gelir. Kutuyu gören Bridget içinde ne olduğunu tahmin etmeye çalışır. Bir unicorn? Paketi açınca karşısına çıkan kar tanelerini gördüğünde içinde penguen olmalı diye düşünür. Oysaki bambaşka bir şey çıkar kocaman kutudan. Peki nedir acaba? Yoksa bir fare mi?

Yaş grubu: 3-5
Yayınevi: Puffin Books

 

 


The Magic Porridge Pot

the magic porridge pot
Sihirli sözcükleri söylediğinizde yulaf ezmesi üreten “sihirli tencere”, ancak sihirli sözcüklerle üretimi durduruyor. Her şey gayet güzel giderken, yanlış bir kişinin eline geçince bakın ne oluyor…

Yaş Grubu: 4-7 yaş
Yayınevi: Usborn Publishing

 
Bu arada vakit kalmadığı için okuyamadığımız Lemonade For Sale kitabını da öneririm. Çocukları matematikle çok yaratıcı bir şekilde tanıştırıyor.

lemonade for saleDört arkadaş ve onların destekçisi olan papağanlarının limonata satış macerası her gün yapılan satışları anlatıyor. İniş ve çıkışlardan bir grafik yaratılıyor. Son derece keyifli bir anlatımı var. Konu limonta satışı olduğu için de çocukları yakından ilgilendiriyor.

Yaş Grubu: 7-10 yaş
Yayınevi: Harper Collins

Leave a comment