Kitap Şenliği

Rotary Kulübü’nün gayet seçkin bir topluluktan oluşan ve pek çok önemli yardım projelerine imza atan bir kurum olduğunu biliyordum. Fakat Kozyatağı Rotary Kulübü’nün geçene sene ilkini gerçekleştirdiği Kadıköy Kitap Şenliği’nden habersizdim ta ki arkadaşım Selin’den bir e-mail alana kadar.

Bir süre önce organizasyondan haberim oldu ve yapılan “okuma saati” teklifini tereddütsüz kabul ettim. Kabul etmenin ötesinde sevgili Tırtıl Kids ekibine de haberi uçurdum. Onlar yeniliklere, aktivitelere son derece açıklar. İşlerini severek yapıyorlar. Akıllarına yatınca biz elele katılıyor oluverdik bu şenliğe. Kitaplar onlardan, okuması benden 🙂

İlk gençlik heyecanlarıyla okunan kitapların etkisini , o ilk okunanın verdiği benzersiz hazzı unutmak mümkün mü? İletişim ve bilgi edinme imkanlarının son hızla arttığı bir çağda gençlerimizi ve çocuklarımızı kitapların dünyasında buluşturmak eskisi kadar kolay olmasa gerek.

Ülkemizde kitap okuma oranı % 4,5, dergi okuma oranı % 4, gazete okuma oranı ise % 22’dir. Ülkemiz okuma oranları sıralamasında 173 ülke arasında 86. sırada yer almaktadır. Japonya’da kişi başına yılda 25 kitap, Fransa’da 7 kitap, Türkiye’de ise 12089 kişiye 1 kitap düşüyor. Japonya’da yılda basılan kitap sayısı 4 milyar 200 milyon, Türkiye’de ise 23 milyon.

diye belirtilmişler kitabın, kitap okumanın önemini, Kadıköy Kitap Şenliği’nin sitesinde. Gerçekten de daha çok yolumuz var kitap okuma oranı düşünülünce. Kitabı sevmek ancak küçüklükten itibaren kitapla haşır neşir olunca, evde kitabın yeri olunca gerçekleşebiliyor. Sonradan bu alışkanlığı edinmek zor oluyor. Bu nedenle kitap ile ilgili aktiviteleri desteklemek çok önemli.

Kitap Şenliği’nde neler mi olacak? İşte size biraz bilgi:

Geçen sene Kozyatağı Rotary Kulübü’nün  düzenlediği ilk Kadıköy Kitap Şenliği’ni Kadıköy Belediyesi destekliyor. Bu sene ikincisi olacak olan bu şenliği geçen sene 15.000 kişi ziyaret etmiş. Şenlikten elde edilen gelir ise Rotary’nin sosyal sorumluluk ve eğitim projelerinde kullanılacak, halen burs verilmekte olan 13 öğrenci sayısı 20’ye çıkarılacak.

Şenlik 14 ve 15 Mayıs günleri Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda olacak. Saat 09:00 ile 18:30 arasında olacak şenliğe pek çok yayınevi, yazar ve tanınmış isimler katılıyor. Müzik, dans, sabah jimnastiği, söyleşi, imza günleri olacak şenliğe “0 km. bızdıklar” da her iki sabah saat 11:00’de gerçekleşecek okuma saatiyle katılacak.

Söyleşi ve imza günleri Tuncer Cücenoğlu, Nebil Özgentürk ve Osman Şahin ile olacak.

Gün içerisinde NTV Radyo – Radyo Voyage ile müzik yayını yaparken, Grup Ahuzar, Vodoo Medicine Rock Grubu, Kara Patlıcan Rock Grubu konser verecekler. Grup Aktines sirtaki ve zeibekiko, Doğuş
Üniversitesi
ise folklör gösterisi yapacak.

Club Sporium, her iki sabah saat 09:00’da parkta jimnastik yaptırıyor olacak. Buna ek olarak gün içerisinde ritmik jimnatik dans gösterisi de yapacaklar.

Yani Yoğurtçu Parkı bu şenlikle canlanacak, keyiflenecek 🙂 Bol kitap, bol eğlence, hareket,…

Şenliğe Hürriyet / Kültür-Sanat yer vermiş.

Sevgili Sibel Arna’nın da Cumartesi yazısında duyurduğu bu şenliğe hepinizi bekliyoruz.

Avrupa yakasından gelecekler için vapuru öneririm. Ben geçenlerde bu şekilde gittim. İnanılmaz keyif aldım. Niyetim haftasonu da vapura binip, ayaklarımı uzatmak, martıları seyrederek karşıya geçmek. Baharı belki de hissedebilmek.

Vapur saatleri ne derseniz işte size tarife:

http://www.istanbul.net.tr/istanbul_vapur.asp

Artık gelmemek için bir neden kalmadı 🙂

 

Leave a comment