Kitap Kurtları Engel Tanımıyor

İstanbul’da kar o kadar hayatımızı etkiliyor, o kadar korkutuyor ki çoğumuz sabah kalkınca o beyaz kar tanelerini düşer görünce gülümseyeceğimize endişeli bir ifadeye bürünüyoruz. Çünkü her ne kadar ana yollarımız açık olsa da, yoğun kar yağışında ara yollar, yokuşlar, az aracın geçtiği bölgeler buzlanabiliyor. Buna hazırlıklı olmayan araçlar hâliyle kayıyor ve tehlike arz ediyorlar.

Dün sabah başlayan kar yine benzer bir durumun oluşmasına neden oldu. Dolayısıyla okuma saatimize katılım, gün içerisinde etkisini yitiren kar ve ılınan havaya rağmen oldukça azdı. Yine de çok keyifli geçti. Laf aramızda, ben aslında arada az sayıda bızdığa kitap okumaktan büyük keyif alıyorum çünkü daha çok sohbet etme imkânımız oluyor. Onları dinleme şansım daha fazla oluyor.

Bu sefer hem Türkçe, hem de İngilizce kitaplar okuduk. İşte birkaç tanesi aşağıda:

Tırtıl KidsYetenek Yarışması

Jo Hodgkinson / Kır Çiçeği Yayınları / 3-5 yaş

Kitap, yetenek yarışmasına katılmak isteyen hayvanların kurduğu orkestraya dahil olmayı arzu eden minik kuşu boyutları nedeniyle kabul etmemelerini ele almış. Orkestra sonunda bir soliste ihtiyaçları olduğunu kabul ediyor fakat yine de minik kuşu istemiyorlar. Gelen adayların hiçbiri başarılı değil. “Ne yapacağız?” diye kara kara düşünürlerken açılan kapıda uzun boylu, şapkalı ve siyah gözlüklü biri beliriyor. Sesi muhteşem. Orkestra çok memnun. Ve en büyük sürpriz bu kişinin minik kuş olması. Kitabın sonunda minik kuşun solist olmasıyla orkestra yetenek yarışmasını kazanıyor. Kitapta şekilci olmamak, görünüşe aldanmamak, herkese bir şans vermek gibi olumlu yaklaşımlar vurgulanıyor.

Bir Milyon Ne Kadar Büyük? Tırtıl Kids

Tübitak / 4-7 yaş

Minik penguen Pipkin araştırmaya, öğrenmeye çok meraklı. Bu sefer de bir milyon sayısını merak ediyor. Önce annesinin tuttuğu balıkları sayıyor. 10 tane balık. Derken bir penguen topluluğu görüyor. Onlar da 100 adetler. Kar tanelerini sayıyor. 1,000 tane. Sürekli bir milyonu bulmaya çalışıyor. En sonunda bir milyonu annesi gösteriyor. Ne olduğunun cevabı kitabın son sayfasındaki zarfın içerisinde saklı.

Sizce ne olabilir?

Tırtıl KidsBrown Bear, Brown Bear, What Do You See 

Bill Martin Jr. & Eric Carle / 3-6 yaş

Yeni İngilizce öğrenen çocuklar için bence harika  bir kitap. Özellikle renkleri vurguluyor. Her sayfada farklı bir renkteki hayvana aynı soru soruluyor: “What do you see?” O da cevap veriyor: “I see a … looking at me.” (örneğin “red bird”)
Bir sonraki sayfada bir önceki hayvanın söylediği renkteki hayvana aynı soru soruluyor ve kitap böyle devam ediyor. Kafiyeli, eğlenceli görselleri olan bir kitap. Çocukları zorlamıyor. Her sayfadaki soru aynı olduğundan, bızdıklar okumaya katılabiliyorlar. Biz kitabı hep birlikte koro şeklinde okuduk mesela 🙂

How High Is The Sky? Tırtıl Kids

Anna Milbourne & Serena Rigletti / Usborne Publishing / 7-9 yaş

Yukarıda bahsi geçen penguenimiz Pipkin’in orijinal kitaplarından. Bu sefer gökyüzünün ne kadar yüksekte olduğunu keşfetmeye çalışıyor. Kademe kademe  gökyüzüne çıkıyor. Önce bir kuşun üzerinde, sonra bir sıcak hava balonunda, ardından bir füzeyle uzaya. Fakat hâlâ gökyüzünün ne kadar yüksekte olduğunu keşfedemiyor. Annesinin yanına döndüğünde gökyüzünün sonsuz olduğuna karar veriyor. Harika çizimleri ve sorgulamayı öğretmesi açısından son derece keyifli bir kitap.

Son olarak önemli bir duyuru: Cuma günü havanın çok soğuk olması nedeniyle ve yine evlere dönüşü hesaba katarak Bambino Oyuncak & Orchard Toys aktivitemiz ertelenmiştir. Yeni tarihi buradan sizlere duyuracağım.

Leave a comment