Kendine Gülebilmek = Kendine Güvenmek

“0 km.Bızdıklar”ın çıkış noktası ebeveyn olarak kendimize gülebilmekti aslında. Özellikle bekâr ve çocuklu olmayan bir kişi için hem konuştuklarımız, hem de odak noktamız oldukça farklı ve belki de bir o kadar saçma olabiliyordu.

Bunu tamamiyle anlayabiliyorum. Ben de öyleydim çünkü.  Bekâr günlerimde evli arkadaşlarımla vakit geçirirken,  hele de çocuklularsa sıkıldığım anlar çok olmuştu. Evlilikleri ya da ev hayatları hakkında içten içe yorumlar yaptığım ya da kendi kendime “Şöyle yapsalar daha iyi olur, benim çocuğum olduğunda ben kesin böyle yapacağım.” dediğim saçma sapan söylemlerim olmuştu. (Allahtan bunları çoğunlukla kendime saklayacak kadar kafam çalışıyordu!)

Ne zamanki “evli ve çocuklu” oldum, o zaman uzaktan yorum yapmakla gerçekte olan bitenin ne kadar farklı olduğunu anladım. ‘Dank’ etti anlayacağınız 🙂

Dolayısıyla bloğumu kurarken öncelikle kendime gülme, kendimle ve benim gibilerle dalga geçme amacındaydım. Sonra işin rengi değişti tabii. Daha faydalı, genele hitap eden, bilgi akışı olan bir blog olması uygun geldi.

Yine de insanın kendi kendine gülebilmesinin ne kadar güzel bir his olduğu gerçeği hiçbir zaman değişmiyor. Bilmem sizler de aynı şeyleri hissediyor musunuz…

Özellikle ailecek biraraya geldiğinizde, eski anılar tazelendiğinde, tüm kirli çamaşırlar ortaya döküldüğünde(!), herkesin bir yönüyle tatlı tatlı dalga geçildiğinde kızmazsınız, kızamazsınız. Çünkü bilirsininiz ki söylenenler temelde doğrudur ve hiçbir kötü niyet yoktur. Kimse kimseyi zedelemek için birbirine laf atmaz. Sadece amaç hem anıları tazelemek, hem de birlikte gülebilmektir yaşanan onca ortak konuya.

Yoğun aile günlerimiz bol kahkaha ile geçerken, insanın kendine gülebilmesinin güven gerektirdiği gerçeğini hatırladım bir anda. Bunu veren de sıcak bir aile ortamından başka bir şey değil. Birlikte olmak, birlik olmak, birbirine her koşulda güvenmek ve destek olmak, yargılamamak. Sonra da birbiriyle dalga geçmek ve çok ama çok gülmek. Benim için aile ortamı bu demek.

Umarım sizler de benzerini ve belki çok daha iyisini yaşıyorsunuzdur kendi ailenizle ve bu ortamı ileride bızdıklarınızla ve onların kurdukları aileleri ile daha da yoğun  yaşayacağınız keyifli günleriniz olur.

Unutmayın: Kendinize güvenmenin ilk şartı başkasına değil, öncelikle kendinize gülebilmektir.

Leave a comment