Kalbimdeki Kurumlar

Hayatta her türlü insan var.

Kimi kendine odaklanır, gözü başka bir şey görmez. Kiminin gözü görür ama nasıl yapsın, ne yapsın bilemez. Başkaları görür ve harekete geçer.

Sosyal sorumluluktan bahsediyorum. Temelinde şu veya bu sebeple kendi kadar şanslı olamayanları fark edip, onlara yardım eli uzatan kişiler, yaptığının kapsamından, boyutundan bağımsız olarak bir ülkenin gelişmesinde büyük rol oynayan kahramanlar aslında.

Ülkemizde de böyle pek çok kurum var. Belki de sadece “empati” duygusu gelişmiş, elini taşın altına koyacak cesarette bir takım kişiler tarafından kurulmuş ve zamanla gelişmişler, pek çok ihtiyaçlıya ulaşır hâle gelmişler.

Bunlardan üç tanesinin kalbimdeki yeri bir başka. Çünkü bence çok fazla insana hizmet edebilecek kadar kapsamlı ama bir o kadar da özel çalışmalar yapıyorlar.

TOG_kampanyaİlki TOG. Yani Toplum Gönüllüleri Vakfı.

TOG, gençlere şans veren, onların projelerini destekleyen, onlara gönüllüğün o sıcacık hissini yakalamaları için imkân sunan bir kurum. Ülkemizde çocuklar susturulur, gençlerin düşündükleri ise “tecrübesizlik” ile eş değerdir. Adı üzerinde: “gençlik işte…” Her yapılan hatadan kolay çıkış yolu bu kısacık cümleden geçmez mi?

TOG ise onların toplum için fayda sağlayacak projelerini ciddiye alıyor. Hem de senelerdir.

Peki siz onlar için ne yapabilirsiniz? O kadar çok şey var ki… Ama şu aralar sadece parmaklarınızı kullanarak yapabileceğiniz bir kampanyası var:

TOG20 yaz, 8071’e gönder.

Ne olacak peki? Toplum Gönüllüsü gençlerin projelerine her ay 20 TL ile destek olmuş olacaksınız. Bizler için ufak bir yardım ama TOG için anlamı çok büyük.

TOG’un yaptığı pek çok çalışmaya internet sitelerinden ulaşabilirsiniz: www.tog.org.tr

TÜRGÖKKalbimdeki ikinci kuruma geçiyorum: TÜRGÖK

TÜRGÖK’ü çok yazdım çizdim burada. Çok detaya girmeyeceğim o nedenle.

İsterseniz şu yazılara gözatabilirsiniz:

Aşkın Meyvesi: TÜRGÖK

Algıda Buluşma

Ruhunuzu Tazelemek İçin: Verin, Paylaşın

Türkiye Görme Özürlüler Derneği. Bu kurum, Gültekin ve Tülay Yazgan’ın hayallerini gerçekleştirme ve aşkın gücünün öyküsü adeta.

O kadar çok göremeyen kişiye el uzatıyorlar ki… Engelleri ortadan kaldırıyorlar. Ders kitapları, romanlar, çocuk kitapları, İngilizce kitaplar, sesli kitaplar, kabartmalılar,… Hepsi dernek çatısı altında evlere kütüphane hizmeti şeklinde ulaştırılmaya hazır. Kitabı talep eden kişiye, özel bir pakette geri gönderim için pulu ve adres kartı hazır şekilde yollanıyor. Kitabı okuyan kişi aynı paketle, hiç bir masraf yapmadan TÜRGÖK’e kitabı iade edebiliyor. İnsanların hayatı kolaylaşıyor, dünya ile iletişimleri kopmuyor, kendilerini geliştirmeye devam edebiliyorlar. Onların hayatına bir ışık gibi doğuyor bu kurum. Nasıl kalbimde yeri olmasın?

Peki TÜRGÖK’e nasıl yardım edeceksiniz? Kitap bağışlayarak. Kendi beğendiğiniz, bu kütüphanede keşke olsa diyeceğiniz veya onların ihtiyaçları olan bir kitabın kabartmalı/sesli kitap olmasının bir maliyeti var. Bunu karşıladığınız an artık kalbiniz TÜRGÖK için atıyor olacak. Onların ki de sizin için…

TÜRGÖK ile ilgili detaylı bilgiye şu linkten ulaşabilirsiniz: www.turgok.org

Gelelim kalbimdeki üçüncü kuruma: AÇEV

Acev_Logo

 

Yani Anne Çocuk Eğitim Vakfı

Bütün uğraşları çocuk ve çocuğun ilk eğitimcisi, ona ilk örneklemeyi yapan kişi olan anne eğitimini daha iyi noktalara getirmek. Anneler eğitimli, bilgili olurlarsa, çocuklarının da öyle olması için çaba sarfedecekler, hayatta ayaklarının üzerinde dimdik dursunlar diye uğraş verecekler. Kendilerine, çocuklarına, başka kadınlara saygı duyacaklar. Saygı duyulacaklar. Ellerindeki en güçlü silah bilgi olacak. Daha ne olsun…

AÇEV sadece çocuklara ve annelere yönelik değil, babaları da kucaklayan eğitimler veriyor, ulaşılabilir rakamlarda özel okullar açıyor, uzun araştırmalar sonucu eğitim setleri oluşturuyor, bebek gelişimiyle ilgili uygulamalar yaratıyorlar,… Uğraşıyor anlayacağınız. Her kanattan eğitim için çabalıyor.

İz Bırakacak Bir Proje: İZ ÇOCUK başlıklı yazıma gözatabilirsiniz.

AÇEV’e nasıl destek olacaksınız?  İster gönüllüleri arasına katılın, ister bağış yapın, isterseniz uğayın onlara, bir ihtiyaçlarını karşılayın. İstedikten sonra yapılabilecek neler neler var…

AÇEV’e www.acev.org linkinden ulaşabilirsiniz.

Özetle söyleyeceğim o ki, pek çok insan böyle kurumları başkalarına destek motivasyonu ile ayakta tutmaya çalışırken, bizlere en temelinde onlara destek olmak düşüyor. Pek çok kalifiye insan biliyorum ki, ne yapsam acaba diye düşünüyor. Ne olur, kafamızı biraz dışarı çıkaralım. Başka çocukları, gençleri geliştirecek sistemlere destek verelim. Bu bizi sadece daha da mutlu edecek, ruhumuzu doyuracak.

Bana güvenin…

One Comment

  1. Görüp ve harekete geçen canım arkadaşım,çok sağol değerli paylaşımın için. Sivil Toplumun Gücü adına maratonda görüşmek üzere.
    Reply 27 October 2015 at 14:00

Leave a comment