I Can Read!

Artık bızdıklar çok erken yaşlarda İngilizce öğreniyorlar. Bizler en iyi ihtimalle ortaokulda yeni bir lisana geçerken, onlar doğduklarında ya da en geç üç yaşında yeni bir dille tanışabiliyorlar.

Yabancı bir dili öğrenmek ek çaba gerektiyor. Kitaplar ise işin temeli. Hâl böyle olunca okunacak kitapların da keyifli olması önem kazanıyor.

“I Can Read!” serisine bayılıyoruz. Farklı seviyelerde okurlara yönelik hazırlanmış kitaplarda seçilen karakterler çok sevimli, anlatılan olaylar günlük yaşamdan alınma. Seride pek çok farklı karakterin hikâyelerini okuyabiliyorsunuz.

İşe bizim kütüphanemizden seçmeler…

I Can Read!” serisi : My First – Level 4 arası kitap çeşitlemeleri


Marley to the RescueMarley & Me – Marley to the Rescue! – Beginning Reading Level 1

Marley sürekli başını derde sokan bir Golden Retriever. Ancak çoğu zaman son derece iyi niyetli. Ailesi yaptığı yaramazlıklardan dolayı arada ona kızsada, aslında Marley’i çok seviyorlar. Bu kitapta Marley mahallede olan bir saldırı ve soygunun suçlusunun bulunmasına yardımcı oluyor.

Yazar: John Grogan tarafından yazılan kitabın sinemaya adaptasyonunu M.K.Gaudet yapmış. Kitaptaki görseller filmden alınma.
Yayınevi: HarperCollins

 


Biscuit and the little PupBiscuit and the Little Pup – My First Reading

Oldukça az ve kolay kelimelerle hazırlanmış bu kitap, yeni başlayanları çok zorlamazken, biraz dile hakimiyet kazananların kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı oluyor.

Küçük yavru köpek Biscuit bu hikâyede başka bir yavru köpeği onunla oynaması için ikna etmeye çalışıyor. Sizce başarabilecek mi?

Yazar: Alyssa Satin Capucilli
Çizer: Pat Schories
Yayınevi: HarperCollins

 


Splat-the-CatSplat the Cat Sings Flat – Beginning Reading Level 1

Splat siyah komik bir kedi. Pek çok macerası var. Bu kitapta Splat’in okulundaki (ben kedilerin gerçekte de “kedi okulu”na gittiğine inanıyorum bu arada :)) sene sonu gösterisine yapılan hazırlık anlatılıyor. Splat sahneye çıkmaya çok korkuyor. Üstelik şarkı söylemesi gerek ama sesi hiç de güzel değil. Öğretmeni ve arkadaşlarının desteğini alan Splat, sahnede harikalar yaratıyor.

Bu seride hoşuma giden bir başka şey ise hikâyeye başlamadan, ayrı bir bölümde, kitabın isminden yola çıkarak, İngilizce kelimelerle seslerin eşleştirilmesi. Bu da çocuklara aynı sesteki farklı kelimeleri tanıma imkânı sağlıyor.

Yazar: Rob Scotton
Çizer: Rob Scotton & Robert Eberz
Yayınevi: Scholastic Inc.

Pete-the-CatPete the Cat – Play Ball! – My First Reading

Pete the Cat baseball oynamaya hazır. Pete’in takımı Rocks, Rolls’a karşı oynuyor. İşler Pete’in istemediği şekilde gidince Pete ne yapıyor? Kaybetmeyi, takım ruhunu, sportmenliği öğreten bir kitap olması çok ama çok hoşuma gitti.

Yazar-Çizer: James Dean
Yayınevi: HarperCollins

Bu kitapları nereden bulabiliriz derseniz, biz kendimizinkileri Tırtıl Kids Kitabevinden aldık. Başka İngilizce kitap satan kitabevlerinde de bulabileceğinizi düşünüyorum.

Keyifli okumalar!

4 Comments

 1. Anis Paydak
  Defne'ciğim paylaşım için teşekkürler! Kitap sevgisini çocuklarımıza aşılamanın önemine gerçekten inanıyorum; umarım başarılı oluruz :)
  Reply 20 August 2013 at 11:39
  • Doğalında kitapla haşır neşir edilen tüm çocukların kitap sever yetişkinler olacağına gönülden inanıyorum Anışcığım :)
   Reply 20 August 2013 at 12:03
 2. GÜLSEREN
  kızıma ne zaman yeni kitap almayı düşünsem önce siteye bakıyorum. Defne hanımın tavsiyeleri beni hiç hayal kırıklığına uğratmadı. ;)
  Reply 20 August 2013 at 12:50

Leave a comment