Herkese Kitap

Bu hafta 50.Kütüphane Haftası’nı kutluyoruz. Daha çok kitap okunması, kitabın sevilmesi, özümsenmesi, yaratıcılığı desteklemesi, ömür boyu bızdıklarımızın arkadaşı olması, temenniler arasında.

Bunun için pek çok okul özel etkinlikler düzenliyor, çocuklara daha çok kitap okuyabilmeleri için okul saatleri içerisinde zaman tanıyor.

Kitap ile ilk tanışma bebeklik zamanında başlıyor. Adım adım ilerliyor, gelişiyor. Bu anlamda kitabı destekleyen her türlü etkinlik ve çalışma beni çekiyor.

Bugün size bunlardan birini, en tazesini anlatmak istiyorum.

Herkese Kitap Vakfı”nı belki duymuşsunuzdur.  Ülkemizde hâlâ gelişmesi gereken kitap konusuna el atıyor.

Herkese Kitap VakfıTürkiye’de kitap okumayı sevdirmek, okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak ve ihtiyacı olan herkesin eşit şartlarda kitaba kavuşmalarını sağlamayı amaç ediniyor. Türkiye’de yayınlanmış tüm kitapların ülkenin en ücra köşelerine ulaşmasına olanak sağlayacak altyapı çalışmalarına devam ediyor. Bunun için okumanın önemine inanan öğretmenler, üniversite öğrencileri, veliler ile özel sektör çalışanlarını gönüllü olarak bir araya getirmek, ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş ve üniversitelerle işbirlikleri geliştirmek gibi faaliyetleri yürütmeyi hedefliyor.

“Kitap Bağışla Bize, Okusun Tüm Türkiye” sloganıyla çeşitli çalışmalar başlatmış.

İlk çalışma Migros’larda kitap toplama kampanyası. Bu biraz da pilot çalışma aslında. Belirli Migros’larda denenmiş. Bununla birlikte TÜYAP Kitap Fuarı’ndaki standda çocuklar ve gençler için kitap toplanmış. Sadece bu çalışmalarda bile 29.000  adet kitaba ulaşılmış. Ardından bu kitapların sisteme girişleri yapılmış, kategorilere göre ayrılmış. Böylece neredeki okulun, hangi yaş grubuna ya da ne tarz kitaba ihtiyacı varsa, hızla bulunup gönderimi sağlanacak.

İlk proje ise “Mardin Kitapcan Mahalle Kitaplığı“. Bu kitaplığın kurulması için Mardin Belediyesi ile yapılan temaslar sonucunda Belediye’nin tahsis edeceği bir binada ilk “Kitapcan Mahalle Kitaplığının” kurulmasına karar verilmiş bile.

Ayrıca vakıf nitelikli yazarlar yetiştirmek ve yazmayı teşvik etmek üzere çeşitli seminer ve söyleşiler düzenleyerek ödüllü edebiyat yarışmaları organize edip, ülkemizin sevilen edebiyatçılarını okuyucularla düzenli olarak buluşturmayı da amaçlıyor.

Çalışmalardan biri olan “Kitapcan kredi kartı” benim çok hoşuma gitti. Şu an sadece D&R mağazalarında geçerli olan ve kasadan temin edilebilen (ileride diğer kitabevlerinde de görmeyi umuyoruz) bu kart, gerçek bir Mastercard. Ancak en önemli özelliği sadece kitap alımında ve ön yükleme yapılarak kullanılabilmesi. Çocuğunuza, onun arkadaşlarına, bir doğumgünü partisi sonrası gelenlere hediye olarak ya da ihtiyaçlı bir kişiye bu kartı hediye ettiğinizde, kart ile kitap alınacağından emin olabilirsiniz.

Kitapcan

D&R’larda kitap dışı pek çok şey satılıyor. Fakat kasaya Kitapcan Kartı ile gelen kişi, bu kartla sadece kitap alabiliyor.

Böylelikle siz de okumaya, okutmaya destek olmuş, teşvik etmiş olacaksınız.

Kitapcan ile alınmış kitapların kullanımı bittikten sonra da, isterseniz bu kitapları “Herkese Kitap Vakfı” kütüphanelerine bağışlayabilirsiniz.

Leave a comment